Author Topic: Historia TGF - dyskusja  (Read 3787 times)

Angie

 • Guest
Historia TGF - dyskusja
« on: April 13, 2016, 09:34:48 PM »
Hej! Piszę pracę badawczą (ładniejsza nazwa dla magisterki) o komunikacji na Tekstowych Grach Fabularnych (PBF, gry na silniku vallheru, etc.).

Przy okazji zbierania różnych informacji, chciałbym również opisać historię polskich TGF. Nikt jeszcze się nią nie zajął (przynajmniej nie ma takich informacji dostępnych w Internecie i opracowaniach naukowych), a powinniśmy zapisać jakoś tę wiedzę. Jeśli gry tekstowe nie zawsze mogą trwać i w końcu upadają, to zachowajmy chociaż nieco pamięci o nich, przekażmy ją przyszłym pokoleniom. Taka publikacja może też ułatwić innym badaczom zajęcie się tematem TGF w przyszłości – co przełoży się na większą przystępność zjawiska w sferze naukowej.

Poszukuję naprawdę każdych informacji. W tym temacie, mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoimi wspomnieniami i wiedzą. Zbierzemy wspólnie fragmenty historii TGF i złożymy je w całość, tworząc zarys przeszłości. Szczególnie interesują mnie:

1) Wasze osobiste przeżycia. Jakie PBFy/Vallherynki i wydarzenia na nich najbardziej zapadły Wam w pamięć?
2) Historia gier tekstowych przed 2000 rokiem. Szczególnie – gry play-by-mail i play-by-chat, Wasze doświadczenia z MUDami, przechodzenie z formuły portali opartych na wielu światach, na formułę świata pojedynczego oraz informacje o środowiskach z jakich wywodzili się pierwsi gracze TGF (fani fantastyki? Tabletop RPG?).
3) Zmiany i rewolucje. Pamiętacie jakieś trendy, które się wyróżniały w historii TGF? Tworzone przez fora „koalicje” albo rozpady? Za każdą informację będę po stokroć wdzięczny.
4) Wszelakie e-ziny, gazety i radia tworzone przy portalach TGF (mam już archiwalne numery PBF Station)

Z góry dziękuję Wam wszystkim za pomoc i mam nadzieję, że ten temat będzie również okazją do powspominania starych czasów, a może nawet dyskusji o tym jak zmieniała się cała społeczność graczy TGF na przestrzeni lat ;)

PS: Opracowanie o Tekstowych Grach Fabularnych na pewno zostanie udostępnione wszystkim chętnym w formie artykułów lub większej publikacji w formacie .pdf.

PS2: Ten sam temat znaleźć możecie na innych forach. Nie gniewajcie się na mnie za tę kopiuj-wklejkę, po prostu nie było sensu bym pisał to samo innymi słowami na każdy z kilkunastu portali, których społeczność może mi pomóc w zbieraniu fragmentów historii TGF.

PS3: Love <3

Pan Tysiąca Twarzy

 • Otiag
 • *****
 • Posts: 132
 • Propsy: 0
  • View Profile
Odp: Historia TGF - dyskusja
« Reply #1 on: April 17, 2016, 10:58:02 AM »
Ech, to uczucie kiedy zazdrościsz komuś, że może pisać magister... ekhem, pracę badawczą. Sorry za offtop, ale ja niestety nie pomogę, na Toril trafiłem zupełnym przypadkiem i jest to moja pierwsza tekstówka (TGF, PBF, vallherynka, czy co tam, wciąż nie orientuje się czym to się różni). Tak tylko sobie myślę, że z tego co wiem to Toril też jest dość innowacyjny, pod względem wyjątkowo dużego wpływu graczy na świat gry, a co za tym idzie ma wpływ na historię tekstówek(czy jak to tam się nazywa ;). Idąc dalej tym tropem, my także mamy wpływ na historię! Hmm, wprawdzie nie tak chciałbym być zapamiętany przez przyszłe pokolenia, ale cóż...

PS. Zamawiam PDFa!

PPS. Jakkolwiek marzę o sesji RPG z prawdziwego zdarzenia, to internetowe tekstówki (czy cośtam), mają tą przewagę, że pozwalają pominąć odległość dzielącą graczy i w ten sposób łączyć społeczność graczy w całej Polsce (w końcu nie każdy ma znajomych). No i uświadamiają, że nie jest się jedynym dziwolągiem, który interesuje się fantastyką, którą większość ludzi identyfikuje z bajkami o smokach i księżniczkach...

PPPS. No tak, teraz to już całkiem offtop :/
Daj młodemu człowiekowi mapę nieba, a odda ci ją jutro… poprawioną.

Angie

 • Guest
Odp: Historia TGF - dyskusja
« Reply #2 on: April 17, 2016, 12:29:33 PM »
Pan Tysiąca Twarzy:

Toril jest rewolucyjny pod względem dania wolnej ręki graczom i nawet sam Thoran (z KF) to zauważył (i z tego co pamiętam nawet tekst o tym popełnił). Jest taki... nieinwazyjny, nie ma opcji by kłótniami na forum coś sobie pozyskać, bo sfera administracji/graczy i sfera fabularna są od siebie odcięte. I nic nie stoi na przeszkodzie byś też takie rzeczy pisał przecież :D

Panda

A czo to za Kurier Ziem Zachodnich? Jakaś ich wewnętrzna gazeta o grze? Przyda mi się bo mam rozdział o formach quasi-dziennikarskich :D

Pająk

 • Hobgoblin
 • ****
 • Posts: 68
 • Propsy: 2
  • View Profile
 • ID: 2988
 • Discord: Pająk
Odp: Historia TGF - dyskusja
« Reply #3 on: April 17, 2016, 08:28:36 PM »
Grałam na onetowym czacie w czasach, kiedy powstało Fantastyka i Fantasy (ok 14? lat temu?), później grałam na polchacie, głownie Zielonej Wieży, zaliczyłam też pbfy na ZW,  klany polchatowem, czy bractw typu Bractwo Srebrnych Mieczy. W wakacje 2015 pierwszy raz zetknęłam się z vallheru i określeniem TGF.