Author Topic: Małżeństwa, związki i prokreacja w Krainach  (Read 11873 times)

Czels

  • Szczur
  • *
  • Posts: 2
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • Postać: Linch Gaus
Małżeństwa, związki i prokreacja w Krainach
« on: December 22, 2015, 09:27:47 PM »
Jak wygląda związek pomiędzy ludźmi, którzy wierzą w różne bóstwa? Czy w ogóle takie coś jest możliwe? Jak jest to przyjmowane przez resztę społeczeństwa?
« Last Edit: December 29, 2015, 04:16:25 PM by Pandora »

Va5syl

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 140
  • Propsy: 5
  • Kupię zimnioki.
    • View Profile
  • ID: 7
  • Postać: Soren
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #1 on: December 22, 2015, 09:32:00 PM »
Myślę, że nie ma to jakiegokolwiek znaczenia, przynajmniej jeśli jedna z tych osób nie wierzy w jakieś skrajnie złe bóstwo i nie przyznaje się do tego ostentacyjnie. Wtedy to jest potępiane przez resztę społeczeństwa, ale raczej dlatego, że wierzy w takie a takie bóstwo a nie że konkretnie inne.
Poza tym wiara w świecie d&d to nie to samo wyznanie. Jeśli twoja postać wyznaje dajmy na to Sune nie może wykluczyć istnienia takiego Kelemvora.
Edit:
 Generalnie nie wierzyć w jakiegoś boga mógłby tylko ktoś z dość specyficznym podejściem do nich, albo jakiś kompletny ateista, a w świecie tak mocno naznaczonym aktywnością bogów ciężko jest o ateistów.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #2 on: December 22, 2015, 09:34:19 PM »
Większość mieszkańców Torilu czci kilka różnych bóstw. Ma się po prostu jednego boskiego patrona. Myślę, że nie ma dużego znaczenia kapłan którego bóstwa udziela ślubu, ale oczywiście każdy by pewnie po prostu "wolał" swojego patrona.

Va5syl

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 140
  • Propsy: 5
  • Kupię zimnioki.
    • View Profile
  • ID: 7
  • Postać: Soren
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #3 on: December 22, 2015, 09:36:41 PM »
Tak jak w realnym świecie.
Jesteś z katolickiego społeczeństwa, ale możesz poślubić żydówkę, muzułmankę i tak dalej. No a jak na to zareaguje otoczenie... zależy od tego jakie masz otoczenie.

Tori

  • Zasłużony
  • Otiag
  • *
  • Posts: 108
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 72
  • Postać: Clair
  • Discord: Tori
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #4 on: December 22, 2015, 09:48:48 PM »
Czekaj, czekaj Panda, czy to znaczy, że Angie może oficjalnie i pełnoprawnie NAPRAWDĘ hajtać postacie graczy?

Leniwiec

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 23
  • Propsy: 0
    • View Profile
    • Mniejsze leniwe hobby
  • ID: 113
  • Postać: Maiqirelle Seliadan
  • Discord: Leniwiec
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #5 on: December 22, 2015, 09:56:03 PM »
Ostatni publiczny ślub miał chyba miejsce przedwczoraj i udzielała go kapłanka Ilmatera, więc w przypadku kapłanki Sune to jest wręcz wskazane :D Ludzie do Angie, ylfy do Maiqirelle.
* Leniwiec wyciąga czapkę na "co łaska" za udzielenie ślubu.
...who knows?

Wengiel

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 432
  • Propsy: 8
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
  • ID: 1374
  • Discord: Wengiel
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #6 on: December 22, 2015, 09:58:34 PM »
*widzi światełko nadziei. aż uronił łezkę*
Czyli już niedługo....ale czy gracze z npcami też mogą, czy to już obciach?
100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów, 10 km, codziennie bez dnia przerwy.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.

Wengiel

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 432
  • Propsy: 8
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
  • ID: 1374
  • Discord: Wengiel
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #7 on: December 22, 2015, 10:03:40 PM »
*Jest jeszcze więcej nadziei!* Kasieńko? Nadchooodzęęę!
100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów, 10 km, codziennie bez dnia przerwy.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.

Sevotar

  • Szczur
  • *
  • Posts: 3
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • Postać: Sevotar Jasne Skrzydło
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #8 on: December 23, 2015, 02:54:18 AM »
Jako faerunowy nerd potwierdzam, że nie ma "innych" religii. Religia jest jedna i nikt w to nie wątpi, a ateiści i tak mają przerąbane :D chyba, że się setting jakoś drastycznie zmienił. Generalnie na tyle na ile ogarniam, to cywilnie jest cywilnie - to pewnie nadzorują to jakieś praworządne bóstwa, gdy jest istotna kwestia cywilna. A tak to przed jakim bogiem to już kwestia prywatna xD

Się wypowiadam, bo się dokształciłem wczoraj xD

Shinen-san

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 58
  • Propsy: 0
  • Stranger? Very much.
    • View Profile
  • ID: 465
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #9 on: December 23, 2015, 05:36:10 AM »
+1 do powyższego pana.
Sprawa ma się tak, że "religią" jako taką jest wiara w bogów (ogólnie). "Bóstwo postaci" jest jej głównym patronem. Przez analogię do RL - "religią" jest chrześcijaństwo. "Patronem" może być jakiś święty, czy jakaś Mama Boża; można też ogólnie nie modlić się do żadnego patrona i czcić ich wszystkich - lub żadnego. Księża przecież też mogą być "przypisani" do patrona - u mnie na wiosce na przykład większość księży to salezjanie (od św. Jana Bosko), a spotykałem np. księży dominikanów czy franciszkanów.
Różnica polega na tym, że w Faerunie ci patroni działają w otwarty sposób, więc mało ludzi/kapłanów nie wyznaje któregoś. I z tego też powodu różnica "patronów" małżonków to problem dużo mniejszy niż różnica charakterów (w psychologię się nie bawmy, jak ND dziewczyna poleci na PZ podrywacza, to będzie miała problem ;-) )

I o ile się orientuję, ślubów udzielają raczej kapłani/kapłanki bogiń-matek, więc raczej Aithinne niż Angie :-P
Life is, in the end, just a game after all.
Whoever's enjoyed themselves the most when the game is over - wins.

Lhia

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 87
  • Propsy: 0
  • Her Serenity
    • View Profile
  • ID: 441
  • Postać: Ashayell Agrivar
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #10 on: December 23, 2015, 08:28:16 AM »
Leniwiec, a kto powinien udzielać ślubów półelfom? ;p
Zasadniczo chyba każdy kapłan, bez względu na charakter bóstwa (no dobra, kapłani Bane'a, Cyrica czy Loviatar może mniej, ale nie że dyskryminuję, czy coś...) może pełnić pełen wachlarz posług kapłańskich, czyli śluby też wchodzą w grę.

Właśnie spróbowałam sobie wyobrazić taką ceremonię w świątyni Loviatar czy Sharess. Dobra, wyobraźnio moja, idź spać...
Passion has overthrown tyrants and freed prisoners and slaves. Passion has brought justice where there was savagery. Passion has created freedom where there was nothing but fear. Passion has helped souls rise from the ashes of their horrible lives and build something better, stronger, more beautiful

Pan Tysiąca Twarzy

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 132
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #11 on: December 23, 2015, 11:03:31 AM »
Właśnie spróbowałam sobie wyobrazić taką ceremonię w świątyni Loviatar czy Sharess. Dobra, wyobraźnio moja, idź spać...

Loviatar to bym się bał, ale Sharess? Mogło być... ciekawie.
Daj młodemu człowiekowi mapę nieba, a odda ci ją jutro… poprawioną.

Sevotar

  • Szczur
  • *
  • Posts: 3
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • Postać: Sevotar Jasne Skrzydło
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #12 on: December 23, 2015, 12:07:33 PM »
Półelfy są zasadniczo uznawane za dzieci obu kultur, a ludzie i tak nie mają żadnego ojca/matki :D ale w sumie trzeba by zajrzeć do bogów i awatarów z drugiej edycji, tam są wypisane obowiązki każdego z kościołów.

Lhia

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 87
  • Propsy: 0
  • Her Serenity
    • View Profile
  • ID: 441
  • Postać: Ashayell Agrivar
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #13 on: December 23, 2015, 12:08:47 PM »
Dobra, dobra, moja wyobraźnia postawiła na ekumenizm i ślub w dwóch obrządkach na raz.
A wy sprawiacie, że się rozbestwiła jeszcze bardziej (wyobraźnia, by nie było wątpliwości).
Litości, ja do 14 w pracy jestem, zaś kontrola jakości sprzętu IT to teoretycznie odpowiedzialna praca.
Jesteście źli....
Passion has overthrown tyrants and freed prisoners and slaves. Passion has brought justice where there was savagery. Passion has created freedom where there was nothing but fear. Passion has helped souls rise from the ashes of their horrible lives and build something better, stronger, more beautiful

Pan Tysiąca Twarzy

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 132
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Małżeństwa z różnych religii
« Reply #14 on: December 23, 2015, 12:46:05 PM »
Ej no, co jest złego w ślubie w świątyni Sharess? :P
Daj młodemu człowiekowi mapę nieba, a odda ci ją jutro… poprawioną.