Author Topic: Profile z muzyką  (Read 2519 times)

Norochj

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 28
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 270
Profile z muzyką
« on: October 19, 2015, 03:04:46 PM »
Dzień dobry.

Chciałem poruszyć kwestię, która mnie nurtuje od czasów Faerunu (mam nadzieję, że nie jest to zabronione tutaj słowo). Mianowicie osób, które dodają do profilu muzykę jako tło do tekstu lub słitaśnie odbicie postaci (co im chodzi po głowie - ja nie wiem).
Pada tu moje pytanie, czy naprawdę jest to koniecznie? A jeśli tak, to czy nie powinno być w jakiś sposób uregulowane, jaka muzyka jest mile widziana, a jaka psuje klimat? Bo mnie, Miłe Panie i Szanowni Panowie, koszmarnie raziłoby (dla przykładu) wkomponowanie płaczliwej hamerykańskiej ballady Lany Del Rey w postać tajemniczej elfiej magiczki albo power metal jako tło do mrocznej postaci inkwizytora Bane'a.

Owszem, NIE MUSZĘ włączać muzyki, jeśli nie chcę. Ale tak się składa, że zanim kliknę, nie wiem co się kryje pod odnośnikiem. A jak już kliknę to szansa 50/50, że właśnie ktoś schrzani mi poczucie fantastycznego klimatu.

Salem

  • Guest
Odp: Profile z muzyką
« Reply #1 on: October 19, 2015, 03:47:11 PM »
Wydaje mi się, że profil to odbicie pewnego wyobrażenia gracza o kreowanej przez niego postaci, więc zawarte tam informacje zawsze w jakiś sposób pasują do jego wizji. Nawet jeśli nie bezpośrednio do postaci, to do otoczki, która się wokół niej wytwarza podczas samego tworzenia. Z muzyką, myślę, jest podobnie - jeśli komuś pasuje soundtrack z Muminków do jego postaci, to chyba nie jest problemem, aby go w profilu umieścił, w końcu to część jego procesu twórczego.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Profile z muzyką
« Reply #2 on: October 19, 2015, 04:50:02 PM »
Zgadzam się z Salemem. Ja w swoim profilu umieściłam piosenkę, która mi się z postacią bardzo kojarzy i wydaje mi się, że oddaje jej charakter. Być może faktycznie ta i inne utwory nie pasują "klimatycznie" do gry, ale tak jak powiedziałeś - nie trzeba ich słuchać. A ewentualne złe wrażenie można szybko zmyć puszczając coś swojego.

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: Profile z muzyką
« Reply #3 on: October 19, 2015, 04:54:43 PM »
Długi czas szukałem muzycznego tła dla Fausta. Nic mi wiecznie nie pasowało, co było dziwne, gdyż zazwyczaj nie mam z tym problemów. Chyba dwa dni temu machnąłem mu ostatecznie soundtrack, który zarówno pasuje do postaci, jak i nie psuje klimatu [wcześniejsze dwa zawsze spełniały punkt pierwszy, acz niekoniecznie drugi].
Choć osobiście uważam, że każdy ma prawo nadawać tło muzyczne dla postaci, jakie tylko mu się podoba. Tak długo, jak pod linkiem nie będzie treści skrajnie obraźliwych lub łamiących prawo RP.
Nie ma powodu tworzyć niepotrzebnych ograniczeń w grze, której głównym celem jest to, aby się dobrze bawić.
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Leniwiec

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 23
  • Propsy: 0
    • View Profile
    • Mniejsze leniwe hobby
  • ID: 113
  • Postać: Maiqirelle Seliadan
  • Discord: Leniwiec
Odp: Profile z muzyką
« Reply #4 on: October 19, 2015, 04:58:10 PM »
Przede wszystkim, profil przedstawia wyobrażenie gracza o swojej postaci, a nie jest odbiciem tego, czego inni gracze się po niej spodziewają. Czasami wystarczy spojrzeć szerzej, nie kategoryzować, zastanowić się i dać szansę. Śmiem twierdzić, że nikt nie wrzuca przypadkowego kawałka jako "motywu muzycznego" postaci, ale widzi w danym utworze coś więcej - wystarczy chcieć to dostrzec, zamiast od razu odrzucać ;)
...who knows?

Norochj

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 28
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 270
Odp: Profile z muzyką
« Reply #5 on: October 19, 2015, 07:26:23 PM »
Nie mam pytań. Mam nadzieję, że nikt do mojego utworu nie będzie miał obiekcji :D

Angie

  • Guest
Odp: Profile z muzyką
« Reply #6 on: October 20, 2015, 12:45:47 PM »
Ja zawsze wstawiam muzykę, która moim zdaniem pasuje do postaci i, prawdę mówiąc, mam w nosie co inni o niej myślą :D Wstawiam dla ubarwienia, aby się podzielić też częścią swoich gustów. Jeśli ktoś chce je poznać - proszę bardzo.
Pewnie kawałki melodyjne, instrumentale, folki i osty ładniej się wkomponowują w rozgrywkę czy klimat gry fabularnej... ale ja na przykład mam jako motyw postaci energiczny kawałek z gatunku "eurobeat", angielski tekst, w tle obrazek postaci z popularnej gry typu "bullet hell". Niby kompletnie nieklimatyczne. Jednak chyba każdy kto grał z moją postacią wiedziałby, że ten utwór pasuje do niej. I w warstwie energicznego rytmu i w warstwie tekstowej (tak, tekst o miłości oczywiście xD). Za to osoba, która widziała tylko avek Angie albo przeczytała jej suchy profil, nie zrozumiałaby tego.
Dlatego w sumie schodzimy do tego co zawsze - każdy lubi różne rzeczy :D

Norochj

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 28
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 270
Odp: Profile z muzyką
« Reply #7 on: October 20, 2015, 01:48:00 PM »
Tak, to prawda. każdy lubi różne rzeczy. I widzę, że 'w nosie co inni myślą' to chyba najczęściej spotykany pogląd na świat wśród graczek tekstówek :P Temat chyba do zamknięcia, skoro nikt nie ma przemyśleń podobnych do moich. Pasuję, choć ubolewam.

Sierra

  • Kult Maski
  • Goblin
  • *
  • Posts: 21
  • Propsy: 6
    • View Profile
Odp: Profile z muzyką
« Reply #8 on: November 06, 2015, 10:48:37 AM »
Ja chciałem pogadać o muzyce w profilach. Pisać mógłbym długo i obelżywie, ale będę grzeczny, bowiem generalnie wszystko sprowadza się do jedynego, zdrowego i słusznego podejścia.

CEEP CALM
AND
chuj mnie obchodzi czego słuchasz

Zasada jest prosta - albo trafisz na rodzaj muzyki/utwór, który ci się podoba i uznasz automatycznie, że w jakiś sposób jest okej i pasuje, albo nie trafisz i w naturalnym odruchu odrzucisz taką interpretację.

Zatem zakładanie, że zamieszczona PRZEZ NAS muzyka w jakikolwiek sposób OBRAZUJE INNYM charakter czy wrażenie o postaci, to farmazon i mindfuck taki sam, jak przekonanie, że wszystkich interesuje co robiliśmy w wakacje i milion zdjęć naszego potomstwa. Nam się taki motyw muzyczny wgrywa, ponieważ akurat taki rodzaj muzyki nam odpowiada. I nie ma on nic do wrażeń osób postronnych, jeśli słuchają czegoś innego.

Prosty przykład - fan ciężkiego metalu upstrzy swój profil linkiem do ciężkiego kawałka, który w jego opinii oddaje mhrok, zło i melancholię postaci. Odpali to wielbiciel country i dostanie biegunki. Dla niego bowiem dużo bardziej pasowałaby smutna ballada o samotnym cowboy'u.

Dlatego najprościej jest nie tykać "kupy" bo ryzyko, że będzie śmierdzieć, jest ogromne. Ja przyjmuję zasadę, że nie klikam. No chyba, że profil (lub gra) wyjątkowo mnie zaciekawi (albo mocno się nudzę) i jestem zainteresowany nie tym, jak postać "odczuwa autor" tylko KTO SIEDZI PO DRUGIEJ STRONIE. Prawda jest bowiem taka, że gówno mnie to obchodzi co twórca uważa na temat tego co stworzył. Przecież liczy się wyłącznie to jak otoczenie tą postać widzi na podstawie tego jak twórca nią gra - co często rozmija się z tym co sam autor o postaci sądzi i chciałby aby sądzili inni. Oczywiście muzyka nie oddaje w pełni charakteru osoby, ale daje jakiś punkt zaczepienia. I to, w mojej opinii, jest najbardziej sensowne wyjście:

Chcesz wiedzieć, jaki człowiek tkwi za postacią, klikasz. Nie chcesz wiedzieć, olewasz i zostajesz przy swoich własnych wrażeniach oraz własnej muzyce lecącej w trakcie gry z głośnika. Ciekawość cię zmusza do klikactwa - klikaj i nie płacz potem po forum, że ci się muzyczka nie spodobała i psuje klimat.