Author Topic: Kompletny nowicjusz potrzebuje pomocy.  (Read 2001 times)

Alvarez

  • Guest
Kompletny nowicjusz potrzebuje pomocy.
« on: July 20, 2015, 02:09:22 AM »
Witam, nigdy nie grałem w gry tego typu, moja wiedza jest... zerowa. Gdy przeczytałem o koncepcie gry, bardzo mnie zaciekawiła.(opowoadanie opowieści, zabawa wyobraźnią) I mam kilka pytań:
1) Jak wygląda akcja takiej gry?
2) Czy przed zaczeciem gry (jak wyjdzie z zamkniętej bety ^^) powiniennem mieć jakąś konkretną wiedzę?

Z niecierpliwością oczekuje na odpowiedź ;)

Salem

  • Guest
Odp: Kompletny nowicjusz potrzebuje pomocy.
« Reply #1 on: July 20, 2015, 08:22:36 AM »
Zapewne nie będzie to ani w pełni wyjaśniająca odpowiedź, ani też nazbyt zaskakująca, niemniej...

Akcja toczy się poprzez sesje, pobyty w karczmie bądź nawet informacje zasłyszane od postaci kreowanych przez innych graczy. Po stworzeniu własnej (zobacz tutaj oraz tutaj) możesz śmiało przystąpić do rozgrywki w wyżej wymienionych formach. Do odgrywania sesji wystarczy założony pokój (zobacz tutaj), współgracze i chęci - w zależności od założeń, które sobie ustalicie, mogą się na niej wydarzyć rzeczy różnorakie, bowiem tak naprawdę wyobraźnia jest tym, co ustala granice. Jeśli chodzi o wplatanie tych historii w "kanon" rozgrywki, to myślę, że wszystko, co nie tyka się przesady, będzie można uznać za istniejące. A co tą przesadą jest, co zaś nie - wyjaśnić się nie da nawet na przykładach, toteż najlepiej spróbować rozgrywki z kilkoma osobami, przybyć parę razy do karczmy (są to pokoje dostępne dla wszystkich, gdzie akcja toczy się w ustalonym, opisanym miejscu) i z pewnością szybko uda się wyłapać granicę. A jeśli nie, zawsze można zapytać, czy pomysł na fabułę rozgrywki mieści się w granicach tego, co wydarzyć ma się prawo.

Jeśli chodzi o sam przebieg sesji, czy rozgrywek w karczmie, wszystko dzieje się na zasadzie turowej - każdy z uczestników po kolei, bądź w ustalonym wcześniej porządku, opisuje czynności wykonywane przez swoją postać, widoczne zmiany w jej zachowaniu i stanie oraz wypowiedzi (podpowiedzi nt. narracji są tutaj). Formatowanie takiego tekstu jest łatwiejsze niż banalne, więc można to bezproblemowo ogarnąć na podstawie jednej wypowiedzi. O akcji dziejącej się na sesji decydują gracze biorący w niej udział i w zależności od ustaleń między nimi, każdy robi to w określonym stopniu. Generalnie ujmując, jeśli w sesji wyznaczona jest osoba, która prowadzi rozgrywkę, to właśnie ona opisuje otoczenie, dziejące się wokół wydarzenia, reakcje innych postaci, niż graczy/swojej, etc. Jeśli zaś nie - znów ogranicza tu tylko wyobraźnia. Warto jednak pamiętać o wiedzy posiadanej przez postać, jej zdolnościach, bo to właśnie one często decydują (a właściwie: powinny decydować) o tym, jak z konkretnej sytuacji wybrnąć, a także konsekwencjach swoich działań.

Co do konkretnej wiedzy - z pewnością jakoś pomaga wiedza nt. Zapomnianych Krain, czyli uniwersum, w którym toczy się akcja gry, ale nie jest to konieczne, bo to, co wiedzieć się powinno, jest zawarte w grze. Jednak jeśli interesuje Cię zapoznanie się z tym, jak gra będzie dokładniej działać, jakie są możliwości i czym dokładnie świat się charakteryzuje, zobacz:
FAQ
Przykładowa karta postaci i profil
Skraj - opis regionu
oraz inne tematy w tym dziale.

Alvarez

  • Guest
Odp: Kompletny nowicjusz potrzebuje pomocy.
« Reply #2 on: July 20, 2015, 09:24:39 AM »
Wielkie dzięki, myślę że dobrze przybliżyłeś mi sposób rozgrywki :)

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Kompletny nowicjusz potrzebuje pomocy.
« Reply #3 on: July 20, 2015, 02:17:51 PM »
Lepiej bym tego nie ujęła :) Dzięki Salem.

Crowell

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 88
  • Propsy: 0
  • Mistrz kowalstwa chcący zostać uzdrowicielem
    • View Profile
  • ID: 56
  • Postać: Gintar Yrozingan
Odp: Kompletny nowicjusz potrzebuje pomocy.
« Reply #4 on: July 20, 2015, 07:43:03 PM »
Ja od siebie dodam że świat Zapomnianych Krain jest bardzo logiczny i większość 'typowej' wiedzy fantasy będzie miała zastosowanie w grze :) Postać można także restartować, ja zaczynałem grać prostym Krasnoludem wojownikiem i pomalutku toczyłem pierwszą sesję idąc przez las do miasta. Jestem pewny że niejeden gracz zagra z nowicjuszem :) Powodzenia!