Author Topic: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny  (Read 10807 times)

Skaje

  • Obserwator
  • Banshee
  • *****
  • Posts: 1055
  • Propsy: 24
  • Meow
    • View Profile
  • ID: 57
  • Postać: Desiderata Graves
  • Discord: Skaje/Nibynuszka
Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« on: February 22, 2020, 02:58:10 PM »
Hej hej!
Przychodzimy do was z obiecywanymi od jakiegoś czasu propozycjami zmian w magii na Torilu. Niektóre były już wspominane albo są w poradniku (te drobne), ale wszystko, co zostało omówione i przemyślane wrzucamy wam tutaj.

Podzieliśmy zagadnienia na 5 głównych punktów, najważniejsze info wyboldowaliśmy. Idealnie byłoby, jakbyście swoje uwagi czy propozycje też do nich odnosili, by zachować porządek :)

Prosimy też o wypowiedzi kulturalne, nie-spamowanie i, w miarę możliwości, konkrety, kontrpropozycje czy wskazywanie, dlaczego coś się nie podoba/podoba/powinno być inaczej, zamiast tylko że tak lub nie - to ułatwi nam komunikację :)

Z chęcią wysłuchamy waszego zdania i czekamy na wasze opinie, ale finalne, końcowe decyzje bierzemy na siebie i zastrzegamy sobie (Obserwatorzy ze wsparciem Quasitów) prawo do podejmowania ich na bazie propozycji, dyskusji i wymiany zdań i poglądów :)



Proponowane zmiany w magii:

1. Zmiany w czarach

Żeby nieco spowolnić znaczne tempo nauki magii (co wiele osób wielokrotnie zauważało) proponujemy:
- zostaną 2 z 3 slotów nauki czarów. Czar ze zwoju jako 1 slot, i czar z wieży ALBO czar robiony w laboratorium jako 2 slot.
Dzięki temu w laboratorium będą pojawiac się, mamy nadzieję, bardziej przemyślane i naprawdę potrzebne zaklęcia, a nie “zapchajdziury” dla większej puli PMów.

Skoro o PMach mowa…
- czary poziomu 0 nie będą liczyły się do puli PMów. Dają 0 PMów, zużywają 0 PMów. Jednocześnie, czary poziomu 0 nie liczą się do piramidy! Wymagamy 4-5 czarów na poziomie 0, zwłaszcza dla postaci które uczą się od 0, a później - nie musicie już zapełniać księgi nieprzydatnymi zerówkami.

Jednocześnie, by nieco osłodzić te zmiany, proponujemy zmiany w długości nauki czarów: nowy wzór to poziom czaru*10 dni, 5 dni dla poziomu 0. Czary uczone ze zwojów będą miały takie samo tempo nauki.


2. Zmiany w zasadach odgrywania maga/poprawki do poradnika

- paladyni domyślnie NIE rzucają czarów 1 ręką, działają jak kapłani - kapłan w jednej ręce podczas czarowania trzyma symbol boga, paladyn za takowy może uznać miecz, nadal jednak, nie jest to typowe rzucanie jedną ręką - traktujemy to jako wykonywanie części gestów ręką z mieczem

- osoba skupiająca się na magii nie może osiągnąć poziomu mistrza w walce w stopniowaniu aspektów. Analogicznie, osoby skupiające się na walce/rzemiośle/czym innym niż magia nie mogą osiągnać mistrzostwa w rzucaniu czarów, pierwsze czary z poziomów powyżej 4 muszą ugrać w sesji, nie mogą też osiągnąć wyższego niż 6 poziomu zaklęć. Tyczy się to wszystkich złodziei, łowców, tropicieli, paladynów, wojowników, etc etc.

- w związku z tym, jeśli ktoś chciałby się “przebranżowić” i np z łowcy stać się magiem, musi podjąć tę decyzję przed przekroczeniem progu mistrza w wybranej, niemagicznej dziedzinie. Analogicznie działa to w przypadku magów chcących zmienić branżę.

- zaklinacze (ci z wrodzonym talentem), chociaż fabularnie nie muszą powtarzać czarów z księgi czy modlić się do boga, nadal potrzebują w ciągu dnia czas na medytację


3. Metamagia

Na liście dostępnych do zgłaszania metamagii znajdują się:
- rzucanie 1 ręką
- rzucanie bez gestów
- rzucanie bez słów
- przyspieszenie czaru (MG rozpatruje skutki czaru jako pierwsze w podsumowaniu tury, czar działa przed wszystkimi innymi)
- powtórzone zaklęcie (rzucasz czar X w 1 turze i w 2 turze on "rzuca" się ponownie)
- zamiana energii (np. zmiana ognia na wiatr w czarze, bez zmiany treści, zasięgu, etc)

Koszt dla metamagii zostaje tylko dla powtórzonego zaklęcia w formie 2x koszt PM danego zaklęcia.

Zamiana energii jest preferowanym rozwiązaniem w zamian za robienie w laboratorium osobnego czaru o jedynie zmienionej energii. Jeśli ktoś zaczyna uczyć się czaru i chce od razu, w domyśle, zamieniać mu energię - wie, że interesuje go czar o zmienionej energii, bo np. nie może używać magii ognia, a nie ma zaklęcia "wir lodu" w wieży tylko "wir ognia", taką metamagię może zgłosić nam wraz z rozpoczęciem nauki zgłoszeniem: "Czaru, jakiego uczy się X - wir ognia - uczy się w formie ze zmienionym żywiołem, lodem".

Każda metamagia to miesiąc nauki, z wyjątkiem nauki czaru od razu bez gestów, z pominięciem rzucania 1 ręką, co trwa 2 miesiące.


4. Zmiany w itemach

Ponieważ magicznych przedmiotów w grze jest coraz więcej, tu także przydadzą się pewne porządki:

- itemki z większą liczbą czarów i efektów są wyceniane tak czasowo, jak i kosztowo indywidualnie przez Kłasity + Obsy

- efekt permanentny to wysoki koszt tak kasy jak i czasu; propozycja 10 dni*poziom czaru

- itemki z efektem permanentnym będą także rozpatrywane indywidualnie - nie wszystkie efekty mogą być permanentne. Koszty i permanentność więcej niż 1 efektu także do dogadania, są to jednak wysokie ceny (przykładowe cenniki w przygotowaniu)

- do silniejszych przedmiotów, o wielu efektach, w tym permanentnych, będzie potrzebna większa ilość komponentów, w tym np kilka komponentów podobnego typu (np więcej niż 1 część danego stworka)

- itemki poziomu 0 robią się 5 dni

- każda postać posiada 2 sloty na itemy - u gracza (u siebie lub u innego gracza) i u NPCa, można więc mieć na raz max 2 robione itemy. Nie ma rozgraniczeń na sloty alchemiczne i magiczne.

- Tatuaże liczymy jak itemy jeśli chodzi o sposób tworzenia i koszty - zmianą, jaką chcielibyśmy wprowadzić jest ustalenie  maksymalnej liczby 6 tatuaży, w tym jednego z efektem permanentnym. Bez kombinowania jaki poziom itd.
Ewentualne usunięcie tatuażu powinno kosztować co najmniej tyle samo lub więcej, jeśli jest skomplikowany (permanentny np), co jego zrobienie. Tatuaży nie można dalej umagiczniać jak przedmiotów.
Ponieważ prawo nie działa wstecz, jeśli ktoś na ten moment ma już więcej niż 1 permanentny tatuaż - to tak zostanie, ale wiadomo, że nie zrobi już wtedy więcej takowych.

- template dotyczący zgłaszanych/kupowanych/znajdowanych przedmiotów jeśli chodzi o ładunki, poziomy i odnawianie:
czar 1 poziomu: 8 ładunków, odnowa 2/dziennie
2 poziomu: 5 ładunków, odnowa 2/dziennie
3 poziomu: 5 ładunków, odnowa 2/dziennie
4 poziomu: 4 ładunki, odnowa 2/dziennie
5 poziomu: 3 ładunki, odnowa 1/dziennie



5. Dostrajanie przedmiotów

W związku z coraz większą liczbą przedmiotów na grze i, co za tym idzie, coraz dłuższymi KP na sesjach, chcielibyśmy wprowadzić też coś znanego z 5 edycji, ale nieco przez nas zmodyfikowane, mianowicie, dostrajanie przedmiotów.

Na czym miałoby to polegać?

Postać w danej chwili może mieć “na sobie” tylko pewną liczbę dostrojonych przedmiotów, których może użyć w każdej chwili.
Fabularnie, dostrajanie trwa ok pół godziny - można je więc przeprowadzić w sesji np między walkami o ile fabularnie jest czas, jest jednak niezbędne, jeśli chce się “wymienić” przedmioty których się używa i należy je odegrać, informując MG na początku sesji, które przedmioty są dostrojone i w trakcie, które dostraja, a które “odstraja”.


Proponowane zasady dostrajania:
- dostrajamy wszystkie przedmioty z odnawialnymi ładunkami, poza poziomem 0

- czary które mają nieodnawialną ilość ładunków nie wymagają dostrojenia, jeśli mają do 5 ładunków, lub 8 w przypadku zużycia do ich zrobienia większej ilości komponentów

- tatuaże, jako że znajdują się na ciele, domyślnie są dostrojone zawsze, można jednak je czasowo “wyciszyć” (do czego potrzebny będzie rytuał)

- naraz można mieć dostrojone 10 przedmiotów

If you don’t have a massive alternative universe in your head with developed people and stories, you’re lying.

(Nie)Cny Rycerzyk

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 24
  • Propsy: 4
  • Internet pamięta.
    • View Profile
  • ID: 2534
  • Postać: R.Barsk
  • Discord: Lucifurr
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #1 on: February 22, 2020, 03:13:56 PM »
No to pierwsze szybkie pytanie.

Quote
Każda postać posiada 2 sloty na itemy - u gracza (u siebie lub u innego gracza)

Czyli dobrze rozumiem, że z jakiegoś powodu nie bedzie można zamówić sobie 3 różnych itemów u 3 różnych postaci "bo nie"? Czy ma to na celu ograniczenie pasywnego "feedowania" postaci przez osoby które mogą np wchodzić tylko żeby wklepać wieżę/zgłoszenie?

Zamiana energii czarów- czy w związku z tym planowane jest przetrzepanie księgi czarów pod kątem powtarzających się zaklęć, czy zmiana wchodzi od tego momentu? *słyszy Quasit noises*

No i póki co ostatnie. ładunki w itemsach. Czy można zwiększyć ich liczbę używając/poświęcając dodatkowy magiczny komponent przy tworzeniu/zaklinaniu? Np indywidualnie ustalając to z quasitem.

Vokun

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
  • Nieumarli to takie szczeniaczki
    • View Profile
  • ID: 1365
  • Postać: Vokun
  • Discord: Vokun/gacek
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #2 on: February 22, 2020, 03:16:02 PM »
Jeśli chodzi o tak zwaną szybkość nauki czarów, może i mam krótki czas gry magiem ale zdecydowanie bym nie powiedział że jest to proces prędki. Ręką i nogą podpisuje się za krótszą nauką czarów, czyli nowym wzorem. Co do zmniejszenia slotów/ uczucia mam mieszane, może ktoś to bardziej dostrzega, moim zdaniem dobrze jest jak jest jak to śpiewa pewna narodowa wieszczka.

Odjęcie 0 z puli pm na pewno zabierze lwią część pm od osób. Osobiście mogę powiedzieć,że to będzie oznaczało dla mojej postaci stratę 7 pm, co sprowadzi do poziomu spod startowych 10. Dlatego niestety, ale jestem przeciwny i to bardzo. Wszystkie zaklęcia 0 poziomu są wybierane przeze mnie jako przydatne, i nie widzę w tym żadnej zapchajdziury.

Ograniczenie mistrzostwa jestem na tak, ograniczy się w ten sposób niekończące się hybrydy ni to maga ni wojownika

O rodzajach metamagii,, z tego co kojarzę było ich więcej. Wygląda jednak na to,że te co są najważniejsze zostały ujęte.  Tutaj jestem bezstronny.

Jestem za za wprowadzeniem limitu ilości tatuaży, brzmi logicznie. Przeciwny natomiast do sztywnego wzorca. Rozumiem,że to ułatwia pracę rangowym jednak nie tędy droga.

O tym dostrajaniu, nie rozumiem do końca procesu. Ilość założonych magicznych przedmiotów jednak wziąłbym jak z erpegów coś na zasadzie 2 amulety, po pierścień na palec itd. takim mykiem mielibyśmy chodzący mural (tatuaże) Nie mogący przykładowo korzystać z dobrodziejstw magicznego pancerza.


Baba Jaga

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 75
  • Propsy: 1
  • Ciastkożerca
    • View Profile
  • ID: 101
  • Discord: Baba Jaga
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #3 on: February 22, 2020, 03:20:40 PM »
Quote
Ewentualne usunięcie tatuażu powinno kosztować co najmniej tyle samo lub więcej, jeśli jest skomplikowany (permanentny np), co jego zrobienie.

To trochę za wysoka cena jeśli wprowadza sie hurtem tyle zmian na raz, bo i ilosc ladunkow i ilosc dostrojonych itemow, żeby za usuniecie czegoś trzeba było płacić jeszcze więcej.
« Last Edit: February 22, 2020, 03:30:15 PM by Baba Jaga »

Łotr

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 101
  • Propsy: 7
    • View Profile
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #4 on: February 22, 2020, 03:21:14 PM »
Albo template powinien obowiązywać wstecz i naprzód, albo nieszczególnie ma to sens. Część graczy jest automatycznie poszkodowana przez to, a część "nagrodzona" w postaci unikatowych, silniejszych itemków. Na dobrą sprawę jest to nagradzanie podejścia w stylu "Zgłoszę najmocniejsze jakie jestem w stanie wymyślić", gdzie poprawki sprowadzały go do górnej granicy. Zaś w przypadku poprawnych nie było nigdy informacji, że można mocniejszy efekt.
Jeżeli o to chodziło, aby nagrodzić osoby celowo przesadzające efekty, to wyszło. ;d

Dodatkowo zmiany w osiąganiu mistrzostwa, według mnie, są nieadekwatne. W mojej opinii nie redukuje to wcale problemu zbyt silnych hybryd. Dalej można być na podobnym, niewiele słabszym poziomie i rozwijać się równomiernie we wszystkim na raz, a jedynie jest granica na poziomie, którego znaczna większość postaci i tak nie osiąga. Jak dodać, że aspekty są oceniane arbitralnie w postaci wpływu na efekty w sesjach to, według mnie, nie ma to większego wpływu, przynajmniej na teraz.

Vokun

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
  • Nieumarli to takie szczeniaczki
    • View Profile
  • ID: 1365
  • Postać: Vokun
  • Discord: Vokun/gacek
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #5 on: February 22, 2020, 03:42:24 PM »
Po pewnym namyśle, jestem na tak jeśli chodzi o wzorzec dla przedmiotów, jednak pod warunkiem,że wykluczy się z niego przedmioty znajdowane na sesjach. W ten sposób zaradzi się fakt produkowania przedmiotów zgłoszeniami i wypchnie się graczy chcących mieć coś ciekawszego do grania sesji.  Co do działania wstecz, no tu akurat nie wiem jak to uczciwie rozwiązać. Sam mam mało magicznych przedmiotów więc pozostawiam to innym.

Wrócę się też do aspektów, w skali 7 stopniowej mistrzostwo to 6, może jednak 5 była by lepsza? To i tak dość wysoko. Graczom co już ugrali te aspekty jednak ich nie odbierajmy, niech już mają to, co im się udało zdobyć.

I coby wreszcie zakończyć bzdurny argument,że magowie są op prosiłbym o przypomnienie w poradniku magi o istnieniu czegoś takiego jak wytrzymałość postaci i siłą woli, które pozwalają na opieranie się efektom zaklęć.
« Last Edit: February 22, 2020, 03:45:09 PM by Vokun »

(Nie)Cny Rycerzyk

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 24
  • Propsy: 4
  • Internet pamięta.
    • View Profile
  • ID: 2534
  • Postać: R.Barsk
  • Discord: Lucifurr
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #6 on: February 22, 2020, 03:45:21 PM »
Vokun, pozwalając na ugrywanie zapewnisz banalną drogę obejścia tego "zabezpieczenia".

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #7 on: February 22, 2020, 03:49:42 PM »
Quote
- osoba skupiająca się na magii nie może osiągnąć poziomu mistrza w walce w stopniowaniu aspektów. Analogicznie, osoby skupiające się na walce/rzemiośle/czym innym niż magia nie mogą osiągnać mistrzostwa w rzucaniu czarów, pierwsze czary z poziomów powyżej 4 muszą ugrać w sesji, nie mogą też osiągnąć wyższego niż 6 poziomu zaklęć. Tyczy się to wszystkich złodziei, łowców, tropicieli, paladynów, wojowników, etc etc.

Ten punkt to w moim odczuciu absurd, zwłaszcza w przypadku kapłanów. O pozycji w hierarchii kościoła niektórych bóstw często stanowi to, jak dobry dany kapłan jest w fachu, któremu patronuje bóstwo. Tak więc kapłani, którym patronują bogowie rzemiosła będą dążyć do mistrzostwa w danym rzemiośle i mam tutaj na myśli rzemiosło w sensie bardzo ogólnym, więc łapie się pod to tak kowalstwo jak i złodziejstwo. U magów tego typu wyjątki również nie są wcale czymś rzadkim. Więc akurat kapłanom prędzej dałbym ograniczenie, że dążyć do mistrzostwa w walce czy rzemiośle mogą, ale: W walce tylko przy użyciu ulubionej broni swojego bóstwa i żadnej innej; W rzemiośle tylko takim, któremu patronuje ich bóstwo.

Quote
Każda metamagia to miesiąc nauki, z wyjątkiem nauki czaru od razu bez gestów, z pominięciem rzucania 1 ręką, co trwa 2 miesiące.

Instrukcje odrobinę niejasne, Tzn niejasne tylko w tym względzie, że wiem już jak się zgłasza naukę metamagii na bazie żywiołu, ale nie wiem jak zgłaszać nauke dowolnej innej metamagii. Też zamiast zaklęcia w labie? Zgłoszeniem przez panel? Gołębiem pocztowym niosącym paczkę żelko-łapówek?

Quote
naraz można mieć dostrojone 10 przedmiotów

Dużo, powiedziałbym nawet, że w chuj dużo. I mówię to jako gracz z historią chodzenia na sesje, obwieszony magicznymi przedmiotami niczym choinka. Szczerze powiedziawszy tak jak w 5 educji, dałbym możliwość bycia dostrojonym jednocześnie do max 3 itemów.
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Grrreta

  • Guest
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #8 on: February 22, 2020, 04:03:37 PM »
Nie wiem jak reszta, ale ja po przeczytaniu tego uznałam, że te zmiany będą miały sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy zrobimy reset. Inaczej albo gracze uciekną, albo będą z tego same awantury. Zmiany maja swoje podstawy i z pewnością się sprawdzą, ale ja tego jakoś nie widzę w tym momencie, gdy już są tak rozwinięte postaci w grze.

Kass

  • Grumpy Owl
  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 398
  • Propsy: 2
  • Palivec: "Wszystko to gówno warte"
    • View Profile
  • ID: 3064
  • Postać: Ranivira
  • Discord: Kartofel
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #9 on: February 22, 2020, 04:06:55 PM »
Mnie tam się podoba.

Co do PMów - proponuję dać za aktualnie posiadane zerówki 1 PM za każde 2 zaklęcia. Ale tylko za już posiadane. To chyba dobry konsensus.

1 uwaga - 10 przedmiotów to bardzo dużo, zwłaszcza jak mają po kilka ładunków.

Odnoście uwagi Shaga o mistrzostwach - ma sens , ale TYLKO jeśli bóg jest rzemiosła lub walki. Każdy bóg ma swoją ulubioną broń, więc bez ograniczenia do bogólw walki się nie obędzie.
Eona: To wiadomo co mnie obudziło - Aura autyzmu

Falco: Oficjalnie ogłaszam, że Kass otrzymuje badge`a "najsprawniej odpisującego gracz

Vesteng: Oto Kass w jej naturalnym środowisko. Spójrzcie na te oczy pełne życia, burze włosów... czyste szczęście. Stworzenia te żyją w symbiozie z kotami, które przynoszą im coś, co Kass widzi za szczęście, lecz tak naprawdę jest to pasożyt.

Vokun

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
  • Nieumarli to takie szczeniaczki
    • View Profile
  • ID: 1365
  • Postać: Vokun
  • Discord: Vokun/gacek
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #10 on: February 22, 2020, 04:15:04 PM »
Quote
- osoba skupiająca się na magii nie może osiągnąć poziomu mistrza w walce w stopniowaniu aspektów. Analogicznie, osoby skupiające się na walce/rzemiośle/czym innym niż magia nie mogą osiągnać mistrzostwa w rzucaniu czarów, pierwsze czary z poziomów powyżej 4 muszą ugrać w sesji, nie mogą też osiągnąć wyższego niż 6 poziomu zaklęć. Tyczy się to wszystkich złodziei, łowców, tropicieli, paladynów, wojowników, etc etc.

Ten punkt to w moim odczuciu absurd, zwłaszcza w przypadku kapłanów. O pozycji w hierarchii kościoła niektórych bóstw często stanowi to, jak dobry dany kapłan jest w fachu, któremu patronuje bóstwo. Tak więc kapłani, którym patronują bogowie rzemiosła będą dążyć do mistrzostwa w danym rzemiośle i mam tutaj na myśli rzemiosło w sensie bardzo ogólnym, więc łapie się pod to tak kowalstwo jak i złodziejstwo. U magów tego typu wyjątki również nie są wcale czymś rzadkim. Więc akurat kapłanom prędzej dałbym ograniczenie, że dążyć do mistrzostwa w walce czy rzemiośle mogą, ale: W walce tylko przy użyciu ulubionej broni swojego bóstwa i żadnej innej; W rzemiośle tylko takim, któremu patronuje ich bóstwo.


Nie kapłanom. Od walki są paladyni, nie kapłani. Dlatego kapłan boga wojny wciąż nie będzie mistrzem walki. On będzie buffował paladynów.

Vokun, pozwalając na ugrywanie zapewnisz banalną drogę obejścia tego "zabezpieczenia".
Możemy równie dobrze wszystko ograniczyć i pospisywać wzory, ale czy wtedy będzie git? Nope. Musi być jakiś w tym wszystkim kompromis i trzymanie się ram. Jeśli na wszystko rozpiszemy ramy dostaniemy liniową gierkę o stałych itemkach. Granie zgłoszeniami nie jest cool, ale nie możemy też skazać rzemieślników na zapomnienie.  A zgodnie z dewizą opowieść jest najważniejsza, jeśli zdobywają przedmioty ugrywając je to gdzie tu haczyk i obchodzenie?

Waltzmark

  • Gnoll
  • **
  • Posts: 17
  • Propsy: 1
    • View Profile
  • ID: 2518
  • Postać: Donatien Hagard
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #11 on: February 22, 2020, 04:17:03 PM »
Sporą część z tych pomysłów proponowałem jeszcze w zeszłym roku, bodaj w maju - moja opinia pozostaje niezmieniona, choć mam pewne uwagi dotyczące sugerowanej tu implementacji. Odniosę się do podpunktów po kolei:

1. Zmiany w czarach.


Zmniejszenie liczby slotów - bardzo, bardzo dobry pomysł. Brak PMów z zerówek - bardzo, bardzo dobry pomysł, który zredukuje kompletnie absurdalne liczby Punktów, do których można dojść w bardzo krótkim czasie.

Bardzo ważna kwestia, którą chcę podkreślić z całą mocą:

Uważam jednocześnie, że ich wycięcie z piramidy to ogromny błąd - zerówki powinny stanowić pewien rodzaj 'podatku' od mocy, który musi zapłacić mag. Jeśli wytniecie konieczność posiadania zerówek, wprowadzając jednocześnie zmniejszony czas nauki, osiągnięcie efekt przeciwny do zamierzonego - już tłumaczę.

Aktualnie nauka zerówki trwa 10 dni i daje 1 PM; wadą jest jedynie to, że samo zaklęcie ma cokolwiek ograniczoną przydatność. W proponowanym systemie to nauka jedynki trwać będzie 10 dni i da 1 PM - a zaklęcia z pierwszego poziomu już coś robić mogą.

Rezultat będzie więc taki, że zamiast spamować naukę bezużytecznych zerówek, poszukiwacze zwiększonych PMów spamować będą znacznie przydatniejsze jedynki. To nie rozwiązuje problemu; to go tylko pogłębia.

Moja propozycja: brak PMów z zerówek, zmniejszony czas nauki, pozostawienie zerówek w piramidzie.

2. Zmiany w zasadach odgrywania.


Rozstańmy się po prostu z głupotą czarowania dwoma rękoma; w D&D wszyscy czarują jedną ręką i nigdy nie rozumiałem, jaki cel ma odstępstwo od papierowego systemu w tym temacie. Jest absolutnym kretynizmem, że czarodziej musi rzucać swój kostur na ziemię za każdym razem, kiedy chce spleść zaklęcie - nie służy to ani klimatowi, ani atmosferze, ani logice; głupim jest, żeby w każdym poście paladyn musiał pisać, że najpierw chowa, a potem wyciąga tarczę, żeby zadowolić jakąś zasadę, która nijak nie wzbogaca rozgrywki.

Kolejna kwestia, którą należy poruszyć - magowie wtajemniczeń i pancerz. Jakakolwiek forma pancerza, nawet skórzanego, powinna dodawać szansę niepowodzenia do zaklęć wtajemniczeń; w D&D jest to element balansujący i powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie również na Torilu.

3. Metamagia.

Pozytywne zmiany, chociaż moim zdaniem najlepiej byłoby metamagię po prostu wypieprzyć - to kolejna komplikacja w i tak bizantyjskim systemie, kolejna forma pasywnego rozwoju, o której gracz musi przeczytać, pamiętać i generować zgłoszenia przez panel. Korzyści są znikome; zwyczajnie nie warto.

4.  Przedmioty.


Krok w dobrym kierunku, ale kompletnie nie rozwiązuje problemu, który polega na tym, że przedmioty robią się zwyczajnie za krótko, a ich koszty są za niskie, jest więc ich po prostu za dużo. Moja propozycja:

- wyciąć możliwość robienia itemów przez NPCa - na grze pełno jest magicznych rzemieślników, należy więc dawać im pole do popisu i rozwoju fabularnego, a nie zmuszać do konkurencji z NPCami; ten pomysł miał rację bytu, kiedy rzemieślników brakowało, ale teraz już tak nie jest

- dodać wymaganie, że KAŻDY przedmiot, niezależnie od swojego poziomu, wymaga komponentu z sesji - to pozwoli zakończyć proceder stukania itemów dla samego stukania, bo akurat ma się wolny slot

Odnoszę też wrażenie, że wzór dla efektów permanentynych jest zły - 10 dni x poziom czaru to straszliwie mało; dla przykładu - przedmiot z permanentną siłą byka robiłby się wtedy 20 dni, co jest oczywistym absurdem.

5. Dostrajanie. 

Pomysł dobry, ale takie rozwiązanie nie wystarczy. Dziesięć dostrojonych przedmiotów to zdecydowanie za dużo, a czas pół godziny na dostrojenie to zdecydowanie za mało. Te zmiany nie zmienią aktualnej sytuacji, która wygląda tak, że postacie targają ze sobą na wyprawy całe worki magicznych itemów. Jedyne, co dodadzą, to dodatkową warstwę buchalterii z odnotowywaniem, co jest dostrojone, a co nie, plus konieczność pisania w sesjach pustych postów z cyklu 'siedzi w kącie i przez najbliższe trzy godziny dostraja nowe itemy'. Tak jak napisałem - ideę popieram w 120%, jej implementacja nie spełnia swojej roli.

Moja propozycja: dostrojenie to proces trwający osiem godzin i wymagający pełnego skupienia, maksymalnie w danej chwili można być dostrojonym do ośmiu przedmiotów.

I tyle.

Słowo końcowe:

Bardzo cieszę się, że wreszcie pojawiają się plany zmian w magii, która jest jednym z najbardziej problematycznych elementów Torilu. Doceniam ideę i chęć mierzenia się z tym wymagającym, ale niezbędnym zadaniem; dobra robota, moi drodzy.


EDIT:

W sprawie metamagii - załatwianie zmian energii metamagią to fatalny pomysł, bo zmiana żywiołu nie musi wcale stworzyć zaklęcia o takiej samej mocy i poziomie jak pierwowzór; przykład - 'Lodowa nawałnica' z 4 poziomu - aktualnie jest to mocne, ale nieprzesadzone zaklęcie, zaś zamienione na żywioł ognia będzie w stanie literalnie palić całe wsie, zamiast gradu zrzucając z nieba żywe płomienie. Podobnych przypadków jest tak dużo, że takie rozwiązanie mija się z celem i wprowadzi ogromne problemy z interpretacją zaklęć dla prowadzących.
« Last Edit: February 22, 2020, 06:46:45 PM by Waltzmark »

Fenris

  • Gnoll
  • **
  • Posts: 14
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • Postać: Fenris
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #12 on: February 22, 2020, 04:30:43 PM »
To ja też coś dorzucę, bo gram magiem.

Przyznam szczerze, że wydłużenie jeszcze czasu nauki to dla mnie jest...no nie jestem za tym do końca. Nie podoba mi się to. Ja już teraz jestem, według niektórych bardzo do tyłu, więc będę jeszcze bardziej. Bo dobrze rozumiem, że teraz będzie jeszcze dłuższy ten czas nauki? W sensie mamy czar 4 poziomu * 10 to daje 40 dni nauki, 5 to 50? Poprawcie mnie, jak źle pojmuję.
Z tymi czarami 0 to faktycznie niech nie dają PMek, ale niech zostaną w piramidzie.

Chociaż, ja bym szczerze, wolała, aby też była możliwość nauki jakiegokolwiek czaru przez sesję. Mnie takie coś bardziej przekonuje, bo przynajmniej jest jakaś podkładka fabularna, że postać się uczyła tego i tego. A ta, tylko sobie leci mechanicznie czar i tyle. I co, postać to umie po prostu bo tak? Nawet na sesjach papierkowych nie od razu, przynajmniej w te, jakie ja grałam, postać musiała opanować czar fabularnie. Inaczej dostawało się minusy do rzutów od MG.

Z tym skupianiem się na rozwoju tego i tego jest dobre. Jeśli idziesz w taką i taką profesję to logiczne, że nie masz czasu uczyć się drugiej. A nawet jeśli wybierzesz jedno i drugie to nie zajdziesz wysoko, ani tu ani tu.

Ja się w metamagię, chyba jeszcze nie bawiłam to się nie wypowiem.

To dostrojenie przedmiotów wydaje się takie przesadzone. Taka ilość...Dużo tego bardzo dużo.

Jeszcze co do magii objawień, ja bym byłą za tym, żeby jeśli ktoś zgłasza swój własny czar z tej dziedziny, żeby miał możliwość ukrycia go. Dlaczego? Już tłumaczę: uważam, że można uznać taki swój własny czar za coś wyjątkowego, że skoro bardzo mocno postać wierzy w swojego patrona to niech ma możliwość traktowania własnego czaru jako swoistego rodzaju dar od tego patrona. Że tylko ta konkretna osoba może używać takiego i takiego czaru. Ale to tylko propozycja.
« Last Edit: February 22, 2020, 04:34:43 PM by Fenris »

Kass

  • Grumpy Owl
  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 398
  • Propsy: 2
  • Palivec: "Wszystko to gówno warte"
    • View Profile
  • ID: 3064
  • Postać: Ranivira
  • Discord: Kartofel
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #13 on: February 22, 2020, 04:31:14 PM »
Aha - przy okazji.
Rozważaliście uporządkowanie mechaniczne wskrzeszania postaci? Wiadomo - postać wraca jak dusza chce, ale duszą postaci jest gracz a gracze są różni. Więc niektórzy mogliby wracać w nieskończoność nic nie tracąc po każdym wskrzeszeniu. Wiem, że to nie ściśle kwestia magii, ale może warto by na nią zerknąć przy okazji.
Eona: To wiadomo co mnie obudziło - Aura autyzmu

Falco: Oficjalnie ogłaszam, że Kass otrzymuje badge`a "najsprawniej odpisującego gracz

Vesteng: Oto Kass w jej naturalnym środowisko. Spójrzcie na te oczy pełne życia, burze włosów... czyste szczęście. Stworzenia te żyją w symbiozie z kotami, które przynoszą im coś, co Kass widzi za szczęście, lecz tak naprawdę jest to pasożyt.

Łotr

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 101
  • Propsy: 7
    • View Profile
Re: Zmiany w magii - propozycje i wątek dyskusyjny
« Reply #14 on: February 22, 2020, 04:37:29 PM »
Przyznam szczerze, że wydłużenie jeszcze czasu nauki to dla mnie jest...no nie jestem za tym do końca. Nie podoba mi się to. Ja już teraz jestem, według niektórych bardzo do tyłu, więc będę jeszcze bardziej. Bo dobrze rozumiem, że teraz będzie jeszcze dłuższy ten czas nauki? W sensie mamy czar 4 poziomu * 10 to daje 40 dni nauki, 5 to 50? Poprawcie mnie, jak źle pojmuję.
Z tymi czarami 0 to faktycznie niech nie dają PMek, ale niech zostaną w piramidzie.

Obecnie masz poziom * 10 + 10, bodajże. Czyli jeszcze dłużej się uczysz. I wobec niektórych jesteś do tyłu, bo są postaci istniejące 5 lat +/-?