Trzeci Materialny > Archiwum

FAQ

<< < (2/9) > >>

Spookie:
Czy powinienem umieścić w aspektach umiejętności takie jak wspinanie, pisanie?

Jako że aspekty powinny opisywać jedynie cechy Twojej postaci, które wyróżniają ją na tle innych, nie umieszczamy w nich umiejętności z reguły dostępnych dla wszystkich. Istotnym jest jednak, by w aspektach znalazły się umiejętności, które postać opanowała wyjątkowo dobrze (np. "Bezszelestne skradanie", "Wspina się po drzewach niczym małpa") lub informacje o tym, że postać wcale nie posiadła jakichś powszechnych zdolności (np. "Nie umie czytać i pisać", "Nie potrafi pływać").

Przykładowe umiejętności, które są powszechne (choć Wasza postać niekoniecznie je posiada) i w aspektach warto zaznaczyć ich brak albo wyjątkowe opanowanie, nie zaś samo ich posiadanie:
- Czytanie
- Pisanie
- Jazda konna
- Powożenie
- Pływanie
- Wspinanie
- Rachowanie

Spookie:
Jak wyjaśnicie to, że wszyscy zaczynają na "poziomie początkującego poszukiwacza" niezależnie od wieku, majątku, rasy itp.?

Tak jak Mistrzowie Gry w papierowych grach fabularnych wyznaczają początkowy poziom postaci i tak, jak w cRPG nie od razu główny bohater dysponuje pełnią swojego potencjału, tak na Torilu każdy zaczyna z podobnego pułapu. Nie natychmiastowe posiadanie potęgi, a dążenie do niej jest głównym celem gry, dlatego każda postać - zarówno wiekowy elf, jak i młodzieniec pochodzący z ludzkiej rasy - rozpoczynać będzie grę z podobną mocą, rozumianą na wiele różnych sposobów. W dodatku to gracz odpowiada za ubranie tego w opowieść. Wyjaśnienie samemu sobie, dlaczego jego bohater znajduje się na równi z innymi - oczywiście mniej lub bardziej.
Uważasz, że sędziwy mag lub elfi kapłan służący swym bogom od dwóch wieków nie mają prawa zniżyć się do poziomu miejskiego łotrzyka? Zazwyczaj pewnie byliby w stanie obrócić go w pył - i to w mgnieniu oka. Byłoby to jednak zbyt łatwe, a gra wszechpotężną postacią mogłaby prędko okazać się nużąca. Odrobina pomysłowości wystarczy, by umiejscowić pozornie silną postać na poziomie średnim. Być może spotkało ją jakieś nieszczęście? Może jest ścigana lub na skutek magicznego eksperymentu straciła rozum i pamięć o większości zaklęć?

Nie oznacza to oczywiście, że wiek, rasa, pochodzenie postaci i wszystkie inne ważne cechy nie grają roli. Działają one na podobieństwo aspektów, a więc można je wykorzystywać na tyle sposobów, na ile tylko pozwala wyobraźnia. Krasnolud może powoływać się na rodzimą wiedzę o górnictwie i metalurgii, starzec z łatwością dostrzeże następstwa wydarzeń, których był świadkiem, a przybysz z Północy z większym prawdopodobieństwem poradzi sobie w trudnych warunkach niż wychowana w jedwabiach szlachcianka.

Zachowaj również umiar w doborze palety broni jakimi ewentualnie walczy postać. Jeśli wojaczka to główne zajęcie Twojej postaci, zazwyczaj pozwalamy na trzy rodzaje (np. sztylety, miecze jednoręczne, miecze dwuręczne).

Spookie:
Co mam zrobić, żeby grać szlachcicem

Na początek warto uswiadomić sobie, co oznacza bycie szlachcicem. Nie każdy członek rodziny szlacheckiej posiada tytuł - zazwyczaj jest to jedna osoba, będąca głową rodu. Osoba ta nosi tytuł barona, hrabiego, markiza itp. Tytuł przechodzi również, wskutek małżeństwa, na małżonkę lub małżonka osoby utytułowanej. Dzieci i inni krewni o niepewnej randze tytuowani są w większości regionów "saer". Na Ziemiach Centralnych stosuje się ogólną zasadę, że jeśli głową szlacheckiego rodu jest "lord Brzozogórza", to wszystkie jego dzieci są "saer [imię] Brzozogórza". Owdowiali lub wiekowi rodzice głowy rodziny, bądź też strasi wujkowi i ciotki żyjące, lecz pomijane w pierwszeństwie to "stary lord (lub lady) Brzozogórza".
Tworząc postać wywodzącą się ze szlacheckiego rodu niezbędne jest ustalenie, jak daleko w linii sukcesji znajduje się postać, kto przed nią dziedziczy tytuł i rodowe włości, oraz jakie obowiązki spoczywają na postaci, w związku z przynależeniem do znamienitego rodu.
Warto pamiętać, że szlachectwo nie oznacza nieograniczonego bogactwa. Szlachta inwestuje swój majątek, na przykład w rolnictwo, handel lub obronę. Choć prowadzi wygodne życie, rzadko zdarza się, by dysponowała dużą ilością "gotówki". Szczególnie członkowie rodziny, którzy nie są głową rodu.
Niezbędne do zaakceptowania szlachcica będą zatem:
- Opis rodziny, jej najważniejszych członków
- Jasne sprecyzowanie tytułu głowy rodu oraz kolejności dziedziczenia w odniesieniu do tworzonej postaci
- Określenie majątku i włości rodowych
- Napisanie tekstu do Kodeksu, który będzie opisem rodu szlacheckiego i będzie zawierał powszechną wiedzę o rodzinie
- Wskazanie NPCa, który kontaktuje się z postacią w imieniu rodu (jakie imię? kto to?)

Spookie:
Co napisać w uwagach dla MG, żeby zaakceptowano moją rasę niestandardową?

Przede wszystkim musisz udowodnić, że dobrze znasz rasę, którą chcesz grać. Przyda się krótki opis oraz podręcznikowe źródło, a także Twoja propozycja przełożenia danej rasy na świat Torilu.
Ponieważ stworzeń występujących w Zapomnianych Krainach jest wyjątkowo dużo, niemożliwe jest stworzenie stałej listy postaci grywalnych i niegrywalnych. Szczególnie, że nawet mocny fey'ri może zostać osłabiony do stopnia uznawanej "średniości". Niektóre rasy są wyjątkowo potężne, dysponują umiejętnościami, które wykraczają poza uzgodniony kanon. Nie powinno być problemu z przyznaniem przygotowanemu graczowi drowa - niedostępnej w kreatorze podrasy elfów, czy jednego z kilku rodzajów planokrwistych. Schody zaczynają się w przypadku potężniejszych istot (diabłów, wampirów, likantropów, inteligentnych bestii itp.), jak również potworów (których nawet najlepsze próby odgrywania nie zmienią przecież nastawienia reszty świata do nich). Niektóre z nich nie mają wcale szans stać się postaciami gracza, inne natomiast mogą zostać dostosowane. Wszystko jest kwestią ustaleń.

Spookie:
Czy mogę grać wampirem/likantropem?

Ze względu na balans i sprawiedliwą rozgrywkę, nie przewidujemy możliwości rozpoczęcia gry wampirem ani likantropem.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version