Author Topic: Przyjaźń z Amn... Ale czy na pewno?  (Read 625 times)

Pandora

 • Banshee
 • ***
 • Posts: 1719
 • Propsy: 10
  • View Profile
 • ID: 2061
 • Postać: Magaidh
 • Discord: Pandipuff
Przyjaźń z Amn... Ale czy na pewno?
« on: March 15, 2016, 12:22:08 pm »
Plotki są różne i różne krążą wśród mieszkańców Faerunu opinie na temat tego, co właśnie dzieje się pomiędzy potężnym Amn i jego sąsiadem, Przystanią Nerimy i niewielkim regionem, którego mianowała się stolicą, czyli Skrajem.
Pośród teorii spiskowych jedna wydawała się dominować. Nadszedł czas, w którym Amn zdecydowało się dołączyć Skraj do swoich ziem. Wiedząc, że zbrojny konflikt byłby początkiem wojny z całymi Zachodnimi Ziemiami Centralnymi - w końcu najazd na jedno z wolnych miast to oczywisty zamach na wolność wszystkich pozostałych - Amn najwyraźniej zdecydowało się przejąć całkowitą władzę nad Skrajem, jego frakcjami i dobytkiem w sposób całkowicie pokojowy.

"Ale czy na pewno?"
Co obecnie dzieje się w Skraju w związku z tym wątkiem?

Religijna propaganda kościołów Waukeen i Sune, a także starania Towarzystwa Przyjaciół Amn nie zdołały zarazić entuzjazmem wobec południowego sąsiada pożądanej większości mieszkańców Skraju. Obawy lokalnych magów, ostrożna polityka Rady Czworga i brak jasnego stanowiska lub wypowiedzianego na głos zdania ludu złożyły się na okoliczności, wobec których władcy miasta znaleźli rozwiązanie tam, gdzie nikt się go nie spodziewał.
Dołączyli do Przymierza Lordów, tuż po wizycie Sojuszu podczas święta Zielonych Traw. Zyskali Przystani Nerimy nie tylko wiele nowych kontaktów handlowych, ale też ogrom sojuszników, którego Amn nie może ignorować. Tego samego dnia Czwórka nadała sobie tytuł i prawa szlacheckie, a napięta sytuacja ustabilizowała się.

To jednak nie był koniec, z całą pewnością.
Możliwe konsekwencje

Choć rozwiązań sytuacji jest nieskończenie wiele, bowiem zależą od działań, jakie podejmiecie, istnieją dwie główne drogi, jakimi może potoczyć się historia. Zastanówcie się dobrze, co jest bardziej na rękę Waszej postaci i jakie kroki należałoby podjąć:

Zjednoczenie - włączenie Skraju pod jurysdykcję Amn. Zmienia się prawo, na Sztukę zostają nałożone ograniczenia, a magia jest od tej pory kontrolowana przez Zakapturzonych Czarodziejów. Miasto ma szansę wzbogacić się i włączyć w Wielkie Odkrycia, w tym wyprawy do Maztiki.

Rozłam i wojna - rozpoczyna się konflikt zbrojny, potężne Amn wraz z sojusznikami przeciwko Skrajowi, za którym - być może - opowiedzą się inne miasta Zachodnich Ziem Centralnych. Szansa na zwycięstwo wydaje się w tej chwili niewielka.
Jak wpływać na sytuację?

Jak zwykle - grą i zgłaszanymi działaniami. Wszystko ma znaczenie. Poniżej znajdują się jedynie przykładowe ścieżki, które należy traktować jak pomysły lub inspiracje. Możliwości jest znacznie więcej.

- Dołączając do Towarzystwa Przyjaciół/Przeciwników Amn
- Wpisując się na listę obywateli Skraju
- Stając się agentem którejś ze stron, w tym Sojuszu Lordów
- Wygłaszając mowy propagandowe w miejscach publicznych
- Dołączając do kościoła Waukeen
- Tworząc tajne i jawne grupy działające na korzyść lub szkodę którejś ze stron
- Tworząc sztukę i plakaty propagandowe
- Szukając pomocy dla Skraju w różnych częściach świata, wśród rozmaitych organizacji - mile widziane zgłoszenia na podstawie rozegranych sesji (te na pewno będą miały największe znaczenie)
- Szpiegując i zdobywając informacje

I tak dalej... :)
Dostępne narzędzia

Sesje - Na własną rękę możecie grać dowolne sesje w związku z przedstawionym tematem, choć najwyższe szczeble władzy wciąż są dla Was niedostępne - to my kierujemy ich decyzjami. Niemniej środowiska kościołów, organizacji, sąsiedztw itp. są dla Was w pełni otwarte i nie bójcie się wykorzystywać swoich pomysłów. W razie wątpliwości, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Sami również niejednokrotnie wplatamy wątek relacji z Amn w różne inicjowane przez nas wydarzenia.

Indywidualne questy - Podejmując jakieś działania, można spodziewać się indywidualnego zadania, które może zaowocować na różne sposoby, w zależności od postępów.

Pogłoski - Pogłoski wpływają na opinię publiczną i przedstawiają to, co dzieje się obecnie w mieście. To jeden ze sposobów na prezentowanie działań postaci - wygłoszonego w przebraniu orędzia, nabazgranego na ratuszu napisu, rozmowy oddającej nastroje itp.
Pamiętaj, że plotki warto poprzeć zgłoszeniem. Dzięki temu wiemy, co jest faktem :)

Zgłoszenia - Dzięki zgłoszeniom możecie zasygnalizować nam, co postanowiła zrobić Wasza postać w związku z całą sytuacją. Chce dołączyć do Towarzystwa Przyjaciół Amn? Wraz z rodziną rozpoczęła produkcję ulotek przeciwko dominacji agresora? Wszystko co zrobicie, my wpleciemy w rzeczywistość gry.

Zdobywanie informacji - Również dzięki zgłoszeniom możecie spróbować zyskać dodatkowe informacje. Wystarczy napisać, za jakie sznurki pociągacie i gdzie wtykacie swój nos. Informacja zwrotna nadejdzie dziennikiem.
Temat będzie aktualizowany w miarę postępów historii. Miejcie oczy i uszy otwarte, bo informacja krąży różnymi kanałami. Nie ignorujcie podrzucanych Wam poszlak, nie bójcie się zaangażować - nikt inny, tylko Wy, możecie zmienić bieg historii :)
« Last Edit: May 05, 2016, 04:15:12 pm by Panda »

Pandora

 • Banshee
 • ***
 • Posts: 1719
 • Propsy: 10
  • View Profile
 • ID: 2061
 • Postać: Magaidh
 • Discord: Pandipuff
Odp: Przyjaźń z Amn... Ale czy na pewno?
« Reply #1 on: May 05, 2016, 04:15:48 pm »
Update:
- Everen Byron (NPC miejski prowadzony przez ID 457, tak jak i ugrupowanie) zapoczątkował Towarzystwo Przeciwników Amn

Update:
- Milczenie Czwórki przerwane następującą wieścią:

"Słuchajcie, słuchajcie! Niosę wieść, od miłościwie i sprawiedliwie sprawującej władzę Czwórki!
Od niedawna po mieście krąży wieść, rzekomo napisana przez maga Efeneusa! Wiadomość ta jest fałszywa, powtarzam, to nie Radny Efeneus jest autorem orędzia!
Bez znaczenia na treść i charakter słów w nim zawartych, Radny Efeneus nie mógł napisać wiadomości dla was, bowiem wyjechał w daleką podróż, z której ma wrócić wraz z początkiem lata!
Tym samym zaleca się zachowanie spokoju, bowiem pokojowe rozmowy z sojusznikiem z południa nie są podstawą do paniki, jaka zapanowała w ostatnich dniach!
Słuchajcie, słuchajcie! Fałszywa wiadomość nie została spisana przez Radnego Efeneusa, winny fałszerstwa poszukiwany, wszelkie informacje należy przekazać straży!"

Update:
- Aktualizacja w "Towarzystwo Przeciwników Amn"
- Nowy wątek - "Zakapturzeni Czarodzieje"

Update:

Koniec Milczenia Czwórki:

"Słuchajcie, słuchajcie! Dziś bardziej niż kiedykolwiek przemawiam głosem Rady Czworga! Oto słowa spisane przez szczodrobliwych i miłościwie panujących władców Przystani Nerimy...

Mieszkańcy naszej pięknej krainy! Świadomość, że obawiacie się o podejmowane przez nas decyzje martwi nas dziś i niepokoi. Zaufaliście nam wczoraj, by wybrać sobie za dom ten młody kraj i miasto, które wielu z was razem z nami budowało od podstaw, kładąc solidne fundamenty na dzikiej ziemi granicznej, pomiędzy Zachodnimi Ziemiami Centralnymi i Amnem.
Dziś, gdy prowadzone są rozmowy dyplomatyczne z naszym południowym sąsiadem, w wielu z was wzbiera strach, ale niepotrzebnie! Nie pozwolimy, by wolność mieszkańców Skraju została zaprzedana!
Pamiętamy, że naszym domem jest miejsce wyjątkowe, nie tylko przez wzgląd na polityczne uwarunkowania, ale przede wszystkim ze względu na historię! Wszyscy musimy strzec skarbu, który kryje się w Podziemiach, to zadanie otrzymaliśmy od Nerimy, którego pamięć honorować będziemy bez znaczenia na wszystko, oraz od samego Shaundakula, który stanął pośród śmiertelnych, by uczynić nasz dom bezpiecznym!
Tylko suwerenny kraj może sprawować należytą opiekę nad takim dziedzictwem, dlatego baczcie, że interes Przystani Nerimy, a w tym i mieszkańców miasta, zawsze będzie nadrzędnym celem Rady Czworga. Nie odwracajcie się więc od nas, bo i my się nie odwracamy!
Dziś w miejskim ratuszu wznosimy toast za wolność, wznieście go z nami Skrajanie!"

Update:

- Nowy wątek - Osobistości odwiedzają Skraj

"Minęło południe, kiedy południową bramą wjechała do miasta konnica, tuzin lekkiej jazdy w charakterystycznym dla Amn opancerzeniu. W samym centrum niewielkiej, ale imponującej kawalkady przyuważono dwie postacie. Drobną kobietkę, niziołkę lub gnoma w podróżnym stroju, z twarzą zasłoniętą kapturem, a tuż przy niej mężczyznę, człowieka w sile wieku, wyprostowanego i przystojnego, choć z miną tak surową, że panny najpierw uciekły, nim zaczęły plotkować.
Wraz z eskortą zajechali pod siedzibę Towarzystwa Przyjaciół Amn, ale tam spędzili ledwo kwadrans, by później udać się do miejskiego ratusza.

Plotka powoli obiegała miasto."

Update:

Kolejna wizyta? ;)

"Słuchajcie, słuchajcie!
W związku z rychłą wizytą zagranicznych gości, ogłasza się, co następuje. Kuchnia Czwórki zakupi znaczące ilości jadła, to jest mięsa świeżego i osolonego, także wędliny. Warzywa i przetwory, mąki, kasze, jaja, mleko i inne. Szczególne ceny płaci się za grzyby, owoce i rzadkie specjały. Skup żywności otwarty będzie przez najbliższy dekadzień przy ratuszu.
Jednocześnie Rada Czworga przestrzega przed dalekim zapuszczaniem się w las, który wciąż uznawany jest za wyjątkowo niebezpieczny, przez wzgląd na duże nagromadzenie wody!"

Update:

- Koniec rozmów o magii?

"Sprawa pierścionków i zwykłe sprawy mieszkańców Skraju musiały poczekać. Także przygotowywania do nadchodzącej wizyty "zagranicznych gości" i naprawy drogi... Dziś jedną wieść powtarzali sobie Skrajanie, sąsiedzi sąsiadom, przekupki przekupkom, matki innym matkom, pracownicy tych samych warsztatów i ich klienci... Najgłośniej było w Wieży Magii i na placach w Wiedzy.

- Amn odmówiło!

Tyle dało się wyłuskać z szumu pełnych emocji rozmów. Jedni się cieszyli, innych martwił stan rzeczy. Wszystko bowiem wskazywało, że mimo trwających od tygodni rozmów i błyskotliwej dyplomacji Topaz, Amn nie przychyliło się do tego, by Skraj, na wypadek zjednoczenia, pozostawał poza kontrolą Zakapturzonych. Magia na licencję, groźba osądzenia i skazania na wieczność w rygorystycznym więzieniu... Czarne scenariusza zawisły nad magami żyjącymi w okolicy.
Co na to Rada? Ta póki co milczy."

Update:

Zmiana aktualnej sytuacji.