Author Topic: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.  (Read 7984 times)

Aphael

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 30
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 162
  • Postać: Feste/Abigail Frodithe
  • Discord: Abigail
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #15 on: December 24, 2015, 10:07:16 PM »
Ziemiomorze zajebiste. Ja się ostatnio obławiam w antykwariatach. Dorwałam kilka perełek - Ślepą Sowę Saedegh'a Hedajat'a, The Djinn in the Nightingale's Eye  A.S. Byatt, Wyspę skarbów w oryginale, Wiedźmina po rosyjsku (Jarpyn Zjigrjin wymiata XD) i ... mogłabym tak długo wymieniać. W każdym razie, ja osobiście jestem zakochana w Neilu Gaimanie, C. R. Zafonie, B. Sandersonie, J. Grzędowiczu, D. Eddingsie i Kossakowskiej. Tu też szczerze mówiąc mogłabym mówić długo...

A tu absolutne must have & read dla każdego:

- Gildia Błaznów - Alan Gordon
- Pan Lodowego Ogrodu - J. Grzędowicz
- 7iedemdziesiąt 2wie litery - Ted Chiang
- Trylogie Elenium i Tamuli - David Eddings
- Siewca Wiatru i Obrońcy Królestwa - M. L. Kossakowska
- Ubik - P. Dick
- Elantris, Siewca Wojny - B. Sanderson
- Saga o Wiedźminie - A. Sapkowski
- Gwiezdny Pył, Księga Cmentarna, Amerykańscy Bogowie (...) - Neil Gaiman
- Opowieści Biełkina - Puszkin
- Cały Pratchett.

Ogur

  • Gnoll
  • **
  • Posts: 13
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 790
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #16 on: December 25, 2015, 05:11:59 PM »
Pierwsza część "Ostatniej Rzeczypospolitej" dorwana i przeczytana, polecam. Bardzo przyjemna mieszanka klimatów. No i elf Bolesław królem Polski... :D

Herbaba

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 48
  • Propsy: 0
  • Jej Czepliwość Hanna
    • View Profile
  • ID: 92
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #17 on: February 24, 2016, 09:48:34 PM »
O, chyba pierwszy raz natykam się na kogoś, kto przeczytał "Gildię Błaznów"...! *kciuk w górę* Również polecam. Książki dorwane po przecenie w Auchan, a świetnie mi się je czytało.
Hat, hat, hat!

Nikt

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 101
  • Propsy: 1
    • View Profile
  • ID: 457
  • Postać: Lyraet
  • Discord: Nikt
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #18 on: February 24, 2016, 11:49:12 PM »
Ja za to polecam także serdecznie wspomnianą przez Aphael - Kossakowską.
Uwielbiam tą kobietę, nie tylko za cykl anielski. Polecam przeczytać wszystko, co dorwiecie jej autorstwa. Naprawdę. Odkrywcza i nieprzewidywalna literatura. Niezwykła.
Gaiman też jak najbardziej wart uwagi, jak wielu wcześniej wspomnianych tu autorów. Ostatnio brak czasu na książki, ale jak znajdę to się tu rozpiszę. Nad starszymi pozycjami się nie będę rozwodził ;)

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #19 on: February 25, 2016, 12:21:47 AM »
Hmmm... W sumie to Pan Lodowego Ogrodu mnie znudził i nie doczytałem nawet pierwszego tomu do końca. Zwyczajnie mnie nie porwało...
Ale obie trylogie Elenium i Tamuli, jak najbardziej polecam.

Mogę jeszcze od siebie dodać jeszcze dwie serie książek:
Przygody Bahzella Bahnaksona - David Webber
Wojny Rady - John Ringo
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Aphael

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 30
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 162
  • Postać: Feste/Abigail Frodithe
  • Discord: Abigail
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #20 on: February 25, 2016, 06:23:13 PM »
O, chyba pierwszy raz natykam się na kogoś, kto przeczytał "Gildię Błaznów"...! *kciuk w górę* Również polecam. Książki dorwane po przecenie w Auchan, a świetnie mi się je czytało.

No ba! Jak zobaczyłam po raz pierwszy, to zamiast kupić jedzenie, wydałam kasę na książkę. To już ten syndrom książkoholizmu. XD Ogólnie mam obsesję na punkcie błaznów, więc podejrzewam, że z wielką chęcią dorwę kolejne tomy po angielsku. Niestety, przetłumaczono jedynie trzy, a widziałam, że to wcale nie był koniec tej historii.

Coria

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 71
  • Propsy: 0
  • Krocząca wśród cieni
    • View Profile
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #21 on: February 25, 2016, 11:30:38 PM »
Quote
Ja za to polecam także serdecznie wspomnianą przez Aphael - Kossakowską.
Uwielbiam tą kobietę, nie tylko za cykl anielski. Polecam przeczytać wszystko, co dorwiecie jej autorstwa. Naprawdę. Odkrywcza i nieprzewidywalna literatura. Niezwykła.

Polemizowałabym. Znaczy tak, aniołki wchłonęłam, samego Siewcę kilka(naście?) razy, resztę (z wyjątkiem któregoś tam tomu) niestety muszę dopiero dopaść, bo tak się jakoś złożyło, że pod łapką niet. No ale, kot aniołkami zachwycony, rzucił się na resztę i...
Zachwyt prysnął niczym bańka mydlana. Nie wiem, może należy to zrzucić na karb tego, że w gruncie rzeczy połączenia, jakie ona serwuje, nie trafiają w moje gatunkowe gusta. A może to nawet nie wina klimatu, tylko jej stylu - przez Takeshiego ledwo przebrnęłam i szlag mnie trafiał przy tym słowotoku narratora -.-
Tak czy siak, ostatnio wychodzę z założenia, że może i jest "pierwszą damą polskiej fantastyki", ale dlatego, że o niej głośno. I dlatego, że nie ma wielkiej konkurencji (choć możliwe, że tu się mylę, niemniej moje aktualne [i z perspektywy czasu] doświadczenia z polskimi twórczyniami są takie, że w większości to skończony szajs. O zgrozo.)

Nikt

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 101
  • Propsy: 1
    • View Profile
  • ID: 457
  • Postać: Lyraet
  • Discord: Nikt
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #22 on: February 25, 2016, 11:41:39 PM »
Quote
No ale, kot aniołkami zachwycony, rzucił się na resztę i...
Zachwyt prysnął niczym bańka mydlana. Nie wiem, może należy to zrzucić na karb tego, że w gruncie rzeczy połączenia, jakie ona serwuje, nie trafiają w moje gatunkowe gusta. A może to nawet nie wina klimatu, tylko jej stylu - przez Takeshiego ledwo przebrnęłam i szlag mnie trafiał przy tym słowotoku narratora -.-
Tak czy siak, ostatnio wychodzę z założenia, że może i jest "pierwszą damą polskiej fantastyki", ale dlatego, że o niej głośno. I dlatego, że nie ma wielkiej konkurencji (choć możliwe, że tu się mylę, niemniej moje aktualne [i z perspektywy czasu] doświadczenia z polskimi twórczyniami są takie, że w większości to skończony szajs. O zgrozo.)

Oczywiście, są gusta i guściki. Sam po prostu przepadam za jej twórczością. Połączenia i pomysły, moim zdaniem, są niezwykłe. Głośno o niej i owszem, głównie z tytułu aniołków. Ale jej opowiadania, jak dla mnie, są nawet lepsze. Takeshiego, przyznaję, nie miałem okazji czytać. Ale opowiadania są naprawdę urzekające.
Za to z kobiet polskiej fantastyki bardzo doceniam Magdę Kozak. Trylogia o Vesperze jest naprawdę warta uwagi. Na półce mam jeszcze dwie powieści jej autorstwa i dam znać jakie mam zdanie, gdy wreszcie znajdę chwilę, by się za nie wziąć.

Aćka

  • Guest
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #23 on: February 26, 2016, 12:05:08 AM »
Skoro jesteśmy przy tym temacie... Uwielbiam Kossakowską i dlatego zirytowała mnie kontynuacja "Siewcy". Straszliwie. Momentami pisana jakby na odwal się, z miejscami wyraźnego spadku weny i formy albo przyspieszoną na siłę akcją. Męczyłam się przez większość pierwszego tomu, drugi wydaje mi się znacznie lepszy.
Z powyższego powodu miałam pewne wątpliwości zanim sięgnęłam po "Takeshiego". I, jak się okazało, niesłusznie, bo mimo mojej osobistej miłości do angelologii, "Takeshi" podoba mi się znacznie, znacznie bardziej od cyklu anielskiego. Właśnie z tym całym "słowotokiem narratora", o którym wspomniała Coria, z nieporównywalnie bardziej zróżnicowanymi postaciami, ze światem opisanym tak barwnie i plastycznie, że pierwszy raz od dawna naprawdę miałam wrażenie, że wlazłam w książkę. Opis walki z demonami - majstersztyk, siedziałam w pociągu z rozdziawionymi ustami :D No i postać Takeshiego przemawia do mnie znacznie bardziej niż emo Daimon Frey *not a fan*.

Z polskiej fantastyki, to jeszcze w twórczości Piekary się lubuję. I Ziemiańskiego.
Martynę Raduchowską i jej "Demona luster" też czytało mi się całkiem przyjemnie, bardziej pod względem fabuły, niż języka, co prawda, ale jednak.
« Last Edit: February 26, 2016, 12:12:28 AM by Ruda »

Nikt

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 101
  • Propsy: 1
    • View Profile
  • ID: 457
  • Postać: Lyraet
  • Discord: Nikt
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #24 on: February 26, 2016, 12:11:00 AM »
Jak już zgłębiamy temat w tym stopniu...
Mnie z kolei najbardziej porwał zbiór opowiadań "Więzy Krwi". O tak, majstersztyk, naprawdę. Poza tym, że świetne utwory, to są ułożone w doskonałej kolejności. Z każdą stroną poziom niedowierzania i zaskoczenia wzrasta. A każde następne opowiadanie jest coraz bardziej nieprzewidywalne i niemożliwe.
Osobiście, oddałem serce temu tomowi.

Mahranne

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 46
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 2023
  • Postać: Mahranne
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #25 on: February 26, 2016, 08:54:15 AM »
Jeju tyle fajnych, polecanych książek * wszystko notuje, co by jeszcze więcej kupić i przeczytać.*

No więc tak :D Ode mnie polecam z całego, swojego, czarnego serducha serię książek Terryego Godkinda "Miecz Prawdy" Osobiście jestem zagorzałą fanką, wręcz fanatyczką.

Kapuścińskiego i nie tylko słynny Cesarz, ale również Heban i Autoportret. Zresztą wszystkie, bo są świetne.

Tolkien - trochę mi się przejadł, ale również mogę polecić. I nie z tych klasycznych, powszechnie znanych, ale ja od siebie polecam Księgę Zaginionych Opowieści. Rewelka.

Kossakowska - Żarna Niebios

David Peace - 1974

Andreas Franz - Rytuał Zbrodni, Ósma Ofiara, w sumie to wszystkie odnoszące się do komisarz Julii Durant.

Jo Nesbo i seria Harryego Hole

Craig Russel - Krwawy Orzeł

Marion Zimmer Bradley - Mgły Avalonu - Jak ktoś lubi historie o Królu Arturze.

I to chyba wszystko.

Eona

  • Guest
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #26 on: February 26, 2016, 04:36:25 PM »
Za dużo książek, za mało czasu. Cóż, trzeba sobie jakoś radzić ;)
Od siebie dorzucę trzy pozycje:
"Ślepowidzenie" Peter Watts - warto przeczytać choćby dla rozkmin o inteligencji spotykanych obcych
"Listy starego diabła do młodego" C. S. Lewis
"Nocny Patrol" Siergiej Łukianienko

Coria

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 71
  • Propsy: 0
  • Krocząca wśród cieni
    • View Profile
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #27 on: February 27, 2016, 09:49:13 AM »
Quote
Marion Zimmer Bradley - Mgły Avalonu - Jak ktoś lubi historie o Królu Arturze.
Warto dodać, że Mgły są częścią cyklu- choć w internetach widzę je jako tom pierwszy, to w praktyce chronologicznie są ostatnie. Ale fakt faktem, tylko Mgły ściśle obejmują czasy króla Artura. I w sumie można czytać je jaką odrębną całość... Chyba że chce się wiedzieć, jak doszło do wydarzeń, które rozgrywają się w tym tomie ;)

Quote
"Nocny Patrol" Siergiej Łukianienko
Też cały cykl, również polecam z całego czarnego serduszka :3


Sierra

  • Kult Maski
  • Goblin
  • *
  • Posts: 21
  • Propsy: 6
    • View Profile
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #28 on: March 10, 2016, 03:37:02 PM »
"Najpiękniejsze avatary" - 9 stron
"Ksiunżki, ksiunżki..." - 2 strony

I ja się dziwię, że to wszytko tak wygląda.

Aphael

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 30
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 162
  • Postać: Feste/Abigail Frodithe
  • Discord: Abigail
Odp: Ksiunżki, ksiunżki, ksiunżki po stokroć.
« Reply #29 on: March 11, 2016, 11:01:44 AM »
"Najpiękniejsze avatary" - 9 stron
"Ksiunżki, ksiunżki..." - 2 strony

I ja się dziwię, że to wszytko tak wygląda.

Ciebie też to smuci? Strasznie przykra sprawa, że obrazki są ciekawsze od książek.