Author Topic: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.  (Read 4371 times)

Rawij

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
    • View Profile
  • ID: 463
  • Postać: Rawija/Esh/Andor/Ilirith
  • Discord: Rawij
Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« on: November 17, 2015, 10:06:13 PM »
Rozumiem konwencje fantasy, małą liczbę twórców, że to dopiero beta i etc ale kiedy dziś ktoś napisał : "Jakie potwory? Prosze zapoznać się ze wpisem w Kodeksie o Połunowych Tarczach." coś we mnie pękło. Nie wiem jeszcze czy serduszko czy żyłka ale raczej to drugie >:(

3 tezy Rawiji
1. Zacznę od tego co mnie sprowokowało do postu. Potwory i straże. Kodeks:"Niżej stopniem jest siedmiu poruczników, a także kilkudziesięciu szeregowych strażników" ~o straży miejskiej. Miasto ma plus minus 60 strażników. Dodatkowo Połunowe Tarcze czyli elita, której musi być mniej, jak się domyślam. maksymalnie 20 osób. Nie wiem ile mieszkańców ma miasto (nie ma w kodeksie. Tylko że średniej wielkości) ale dwadzieścia tarcz patroluje teren czyli zgodnie z kodeksem "całą długość traktu przeprowadzającego przez Wężową Puszczę, jak również północną granicę lasu." mapa zamieszczona na stronie pokazuje, że trakt ma ok. 100 km długości. Trochę mało osób pilnuje tego traktu. A na pewno za mało tych osób jest żeby kilka razy do roku penetrować 20tys hektarów (100km długości traktu plus po 10km w obie strony) ale pani, jakie potwory? Są jescze klucznicy ale oni są elitą elit, więc nie powinno ich być dużo. Z tuzin? No i wężowa skórka cytując "Osada jest również domem dla zwolenników leśnych gęstwin, zbieraczy ziół, tropicieli i łowców [hehe] potworów." No i jest to olbrzymie obostrzenie dla postaci łowców? na co mamy polować jak potworów nie ma. Równie dobrze można pozwolić ludziom robić postacie magów a potem zrobić bąbel antymagii o promieniu 100km. Też by fajnie nie było :(

2. Jeżeli nie ma potworów, to lasy są bezpieczne. Czyli każdy kto chce może sobie wejść do lasu i zacząć polować. A z racji, że miasto nie ma przywilejów łowczych ani cechu to po 2 miesiącach nie ma zwierzyny. Z raczej oczywistych powodów.

3. Niepodległość miasta. Dlaczego miasto jest niepodległe, skoro ma tylko 60 strażników? Na południe jest silnie zmilitaryzowana Eshpurta należąca do Amn (które ma ambicje podboju ziem centralnych) która bez problemu mogła by podbić miasto. Czy może raczej miasto należy do konfederacji zachodnich ale to też nie jest raczej darmowe. Jakiś garnizon? [Tutaj jednak w pogłoskach widać że coś się dzieje więc to tylko tak dodatkowo ;P)

Ogólnie miałabym tego więcej ale rozumiem, że konwencja fantasy. Przeżyje. I mam nadzieję że bedzie to potraktowane jako konstruktywna krytyka a nie atak.  ;)
« Last Edit: November 17, 2015, 10:11:50 PM by Rawija »
Ireneusz, 42 lata. Pracownik oczyszczalni ścieków, z zamiłowania działkowiec.


hehe

Rawij

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
    • View Profile
  • ID: 463
  • Postać: Rawija/Esh/Andor/Ilirith
  • Discord: Rawij
Odp: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« Reply #1 on: November 18, 2015, 12:23:06 AM »
No to ktoś porąbał sprawę. Siedziałam sobie w karczmie z notatkami i mapą. Pytają "co tam masz?" ja że spisuje miejsca gdzie potwory i zwierzyna mają legowiska/żerowiska i takie tam. A tu mistrz gry kasuje posta i tylko: "Jakie potwory? Prosze zapoznać się ze wpisem w Kodeksie o Połunowych Tarczach. "  :o A ja nawet nie powiedziałam co to za potwór. Chodziło mi oczywiście o jakiegoś złowieszczego dzika czy niedźwiedzia ew. błędne ogniki czy skrzaty. Nie czerwonego smoka z armią orków.

A co do zwierzyny jest to proste. Chłopek nie ma co żreć. To idzie se zapolować. W rzeczywistości jakby spróbował jelenia zabić to by mu baron czy inny szlachcic łeb urwał i flaki wykręcił bo to jego zwierz. Ale tu tego ni ma. Więc jak nie ma potworów ani zakazu to każdy może polować. I zwierzyny zaczyna brakować. Za dużo osób poluje więc nie ma czasu na odnowienie populacji.

Już widzę tą rozmowę ze strażą miejską :
- no dzień dobry ja zabiłem takiego potwora w lesie. Jakiś gnilnik czy coś.
- O ty ******. Na szaflot z nim. Tylko pułunowe tarcze mogą zabijać potwory.
* kilka chwil później *
- Siemka ja mam na sprzedaż 100 skór z jelenia.
- Czyżby pan zniszczył ekosystem całego lasu i zagroził istnieniu tego gatunku w tych lasach?
- No. W sumie to zabiłem tych jeleni 150 ale jestem partaczem wiec cześć skor skór zepsułem.
- Aaaha, to po ile skóry? I życzymy szczęśliwych łowów. Zawsze popieramy drobny przemysł.

A co do niepodległości to nie wiem dokładnie jak jest z zachodnimi ziemiami ale to nie są czasem po prostu wolne państwa miasta bez żadnego organizmu centralnego? Tak by wychodziło z angielskiej forgotten realms wiki.

A i dało by się zmieniać częściej pogodę? Dwudniowa burza, nieźle.
« Last Edit: November 18, 2015, 12:26:24 AM by Rawija »
Ireneusz, 42 lata. Pracownik oczyszczalni ścieków, z zamiłowania działkowiec.


hehe

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« Reply #2 on: November 18, 2015, 12:43:36 AM »
O ile dobrze pamiętam, napisałaś raczej coś w stylu: "Ratuję życie setkom ludzi, znajdując i spisując legowiska potworów i inne niebezpieczne miejsca". Faktycznie, może nie powinnam zwracać uwagi na puste przechwałki postaci. Ale coś mi mówiło, że to gracz nie wiedział o sytuacji wokół miasta. A skoro nie wiedziałeś wcześniej o istnieniu Tarcz, to faktycznie tak było. Ich organizacja jest poświęcona temu, by nie było bezpośredniego niebezpieczeństwa dla podróżujących traktem i zapuszczających się w puszczę. Nie mają "monopolu" na to, ale... nie bardzo po prostu jest co sprzątać, bo jest posprzątane.

Czego jak czego, ale jedzenia w Przystani nie brakuje :) Ze wszystkich stron świata, mnogość i różnorodność. Nie jest też tak wielu łowców... Jest ich trochę w Wężowej Skórce, która jest bardzo małą osadą. Myślę, że nie musisz się zupełnie martwić o wytrzebienie populacji dzikiej zwierzyny.

Nie skomentuję tego dialogu, bo jest z kosmosu i chyba sama sobie zdajesz z tego sprawę.

Quote
A co do niepodległości to nie wiem dokładnie jak jest z zachodnimi ziemiami ale to nie są czasem po prostu wolne państwa miasta bez żadnego organizmu centralnego? Tak by wychodziło z angielskiej forgotten realms wiki.
Tak, dokładnie. I jeśli Amn zagarnęłoby jedno z nich, to reszta chyba nie czułaby się zbyt bezpiecznie i pokojowo nastawiona.
« Last Edit: November 18, 2015, 12:45:22 AM by Spookie »

Rawij

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
    • View Profile
  • ID: 463
  • Postać: Rawija/Esh/Andor/Ilirith
  • Discord: Rawij
Odp: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« Reply #3 on: November 18, 2015, 12:52:33 AM »
Co do miejsca pobytu potworów, które nie występują na mapach, to moja postać własnie takich siedlisk szukała i spisywała. I dopiero teraz chyba wiem o co chodzi. Jakie potwory? zdanie było przezemnie zrozumiane jako kpina, no bo przecież to potworów niema. Wybite.  A tu było dosłowne pytanie. Mea culpa  ;)

I tak, rozmowa to ma być żart. Haha.

A pytanie o pogodę było zadane w tym temacie, bo lepiej moim zdaniem zmniejszać ilość tematów niż zwiększać.

spookie: Była to przechwałka, bo obecny w karczmie paladyn Tyra zwyzywał mnie od szmatogłowych. Jakże szlachetnie :P Pokazanie, że to ja życie ratuje. Może tylko troszkę wyolbrzymione ;) Wiadome mi było o istnieniu tarcz ale nie o ich nadludzkiej skuteczności. Po prostu nie lubię rozwiązań ex machina.
« Last Edit: November 18, 2015, 01:03:45 AM by Rawija »
Ireneusz, 42 lata. Pracownik oczyszczalni ścieków, z zamiłowania działkowiec.


hehe

Łotr

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 101
  • Propsy: 7
    • View Profile
Odp: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« Reply #4 on: November 18, 2015, 09:22:00 AM »
Jest sobie osada X. To oczywiste, że ludzie wybiją wilki i niedźwiedzie wokół, na ile to możliwe, coby spokojnie móc egzystować. Nie trzeba do tego armii zawodowych żołnierzy czy myśliwych, bo zwyczajnie zaczną zastawiać wnyki i inne takie. Drobnymi krokami do celu. I po 5-6 latach im się to uda, bo albo wybiją, albo zwyczajnie wystarczająco zniechęcą takowe stworzenia do podłażenia bliżej ludzkich siedzib. I tak samo jest tutaj, tyle, że masz : strażników miejskich, elitę i elitę elit, jak to określiłaś. Do tego dolicz niezależne jednostki pokroju paladynów, kapłanów, łowców, pogromców, najemników i całej reszty. A teraz pytanie, czemu to robić i skąd fundusze, bo jak tak czytam, to pewnie zaraz i tu się zacznie drążenie, to pozwolę sobie przedstawić od A do Z.
Powstaje sobie osada, miasteczko, Wypizdowie Mniejsze. No i ludzie jakoś muszą tam żyć, chcąc, nie chcąc, lipnie umierać tak o. No to dbają o bezpieczeństwo okolicy. Potem pojawiają się kupcy, bo przecież oni lubią sprzedawać towary, których w Wypizdowie nie ma, a w zamian brać to, czego lokalni mają za dużo. Tyle, że kupiec lubi sobie jeździć po bezpiecznym szlaku, toteż chętnie dołoży do interesu, jeżeli to pozwoli ugruntować stały szlak handlowy. Zwłaszcza, jeżeli jest w dość wygodnym miejscu. Zjeżdża się więcej lokalnych. budują sobie kapliczki, świątynie i inne takie, bo religia jest fajniutka. Zjeżdżają się kapłani, paladyni. Pojawiają się gospody, zajazdy. Pojawiają się najemnicy. Wszystko rośnie. Ludzie się bogacą. Miasteczko się rozwija. Czyli trzeba je rozbudowywać. Czyli trzeba coraz dalej zabezpieczać teren, aby nic nie przyłaziło, bo jednak głupio tak, zbudować dom, a rano przyjdzie wiwerna/stado orków i na dobry dzień wpierdol i czerwony kur. Jak wybiło się co gorsze w pobliżu, to można zacząć się zapuszczać dalej, do granic opłacalności. Potem nikomu się już nie chce, bo potworów wszędzie pełno, zwierzyny takoż, a jednak pojawiają się i inne ważne rzeczy do zrobienia, tym bardziej, że teren do ochrony rośnie.
I w tym momencie robienie takich map jest nie dość, że koszmarnie ryzykowne (wszak to legowiska, a nie miejsce występowania), to i nieopłacalne. Ludzie tam się nie zapuszczają już i tak, a jak to robią, to albo umieją sobie radzić z potworami albo idą na hazard i wtedy im obojętne i tak.
Pomijam już, że okej. Zrobi mapę. I co dalej? Skseruje i rozwiesi na okolicznych słupach? Będzie chodzić od drzwi do drzwi i takową mapkę rozdawać? Wyda atlas "fauny, flory i potworów okolicznych"? Gdzie prawie nikt nie potrafi czytać i pisać, a i czytanie map to umiejętność raczej dość rzadka.
Mówisz o nadludzkiej skuteczności oddziału, a o nadludzkiej skuteczności własnej postaci już nie. :)

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« Reply #5 on: November 18, 2015, 09:53:36 AM »
Panel karczmy (ani żaden inny) nie służy do kpienia sobie z graczy. Tylko do moderowania gry. Mam nadzieję, że nie jest to zaskoczeniem dla nikogo.
« Last Edit: November 18, 2015, 09:55:19 AM by Spookie »

Rawij

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 135
  • Propsy: 2
    • View Profile
  • ID: 463
  • Postać: Rawija/Esh/Andor/Ilirith
  • Discord: Rawij
Odp: Nieścisłości, nieprawidłowości i inne.
« Reply #6 on: November 18, 2015, 06:16:14 PM »
Znam schemat lokowania i rozwoju miast, drogi Łotrze.
Mapkę robiła na zamówienie, ze się tak wyrażę.

Wiem Spookie, czasem jednak źle odczytuje emocje. Zwłaszcza zawarte w tekście. Proszę o rozgrzeszenie. W ramach za zbyt pobudliwą odpowiedź zobowiążę się do pomocy w uzupełnieniu kodeksu ;)
Ireneusz, 42 lata. Pracownik oczyszczalni ścieków, z zamiłowania działkowiec.


hehe