Author Topic: Status "Wyjęty spod Prawa"  (Read 4132 times)

Kessrin

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 41
  • Propsy: 0
    • View Profile
Status "Wyjęty spod Prawa"
« on: November 14, 2015, 07:42:07 PM »
Dziś Hydra (pozdrawiam :] ) poruszyła temat reputacji i wpisów do tej zakładki profilu i jakoś przy okazji skrystalizowała mi się pewna myśl z tym związana. Chodzi o to, by jakoś docenić złoczyńców czyniących zło (a jakże!) na Faerunie. Wpis w reputację w postaci "Wyjęty spod Prawa" albo "Ścigany listem gończym" byłby nadawany postaci za notoryczne przestępstwa albo za jakieś mocne i znaczące występki przeciwko prawu. Co by to miało dać? Oczywiście wpływałoby na to jak do takiej postaci będzie reagowało otoczenie. Każdy MG widząc taki wpis w "kartotece" mógłby odpowiednio kierować tłem by reagowało na pojawienie się takiej postaci. Z drugiej strony, niektórzy mistrzowie mogliby zechcieć poprowadzić sesję tylko dla postaci z kryminalną przeszłością, gdzie grupa złoczyńców byłaby rekrutowana tylko z takich gagatków. Reakcje na linii gracz - gracz w karczmie, gdzie również pojawienie się ściganego mogłoby posłużyć za różnorakie interakcje. A finalnie nawet byłaby to gratka dla graczy, prowadzących postacie łowców głów i stworzyłoby dla nich możliwości nowych rozgrywek z osobami z takim statusem.

Oczywiście listy gończe nie byłyby rozdawane za byle co. Należałoby być notorycznym złym albo wykręcić coś naprawdę dużego. To już jednak zależałoby od konkretnej sytuacji i MG (oraz obserwatorek rzecz jasna). Jest to propozycja i ciekaw jestem co myślicie?
Głośnym strzałem w swoją głowę rozpoczynam rzeź idiotów...

Shinen-san

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 58
  • Propsy: 0
  • Stranger? Very much.
    • View Profile
  • ID: 465
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #1 on: November 14, 2015, 07:47:52 PM »
Podpisuję się pod powyższym, przy czym wnioskowałbym, żeby istniała opcja "leczenia reputacji", nazwijmy to. Tak żeby MG nie krępowali się wnioskować o ten status, żeby nie załatwić czyjejś postaci na cacy. Powiedzmy postać może odsiedzieć swoje w lochach albo wykonać specjalny quest np. dla miejskiego magistratu, by "wyczyścić sobie kartotekę".
Life is, in the end, just a game after all.
Whoever's enjoyed themselves the most when the game is over - wins.

Kessrin

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 41
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #2 on: November 14, 2015, 07:49:53 PM »
Oczywiście, musiałaby istnieć opcja odkupienia. Myślę nawet, że status mógłby spadać po prostu z czasem. Na zasadzie, że im dłużej ktoś jest szukany tym mniejsze szanse na jego znalezienie i w końcu już po prostu nikt się starą sprawą nie przejmuje i idzie to zapomnienie.
Głośnym strzałem w swoją głowę rozpoczynam rzeź idiotów...

Kessrin

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 41
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #3 on: November 14, 2015, 08:28:16 PM »
Jasne, ale nie każdy z tego skorzysta. Tego jestem pewien. A dla przykładu postać która na sesji u mnie trochę ukradnie, na sesji u Hydry trochę pogwałci a u Kass trochę splądruje raczej powinna być na wizjerze stróżów prawa. A może być tak, że gracz nie wprowadzi sam zmian w reputacji bo nie będzie chciał, uzna że jego postać nie zrobiła przecież niczego złego albo najzwyczajniej w świecie nie wpadnie na taki pomysł.

Toteż nie chcę by to było jakieś rozwiązanie systemowe, zmuszające was drogie Potwórczynie do ganiana po każdej sesji i sprawdzania czy ktoś nie zasługuje na kartotekę. Potraktujcie to raczej jako taką sugestię czy propozycję dla każdego prowadzącego tutaj sesję, że istnieje też taka opcja i można też w ten sposób wpłynąć na losy tak postaci jak i kreacji świata w odniesieniu do takich złoczyńców.
Głośnym strzałem w swoją głowę rozpoczynam rzeź idiotów...

kulik

  • Guest
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #4 on: November 15, 2015, 08:29:19 AM »
ja uważam że to bardzo dobry i zdroworozsądkowy pomysł - pod warunkiem oczywiscie, że taka postać daje się fabularnie kojarzyć z tymi czynami. Ale generalnie jestem ZA

(i kto to mówi...)

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #5 on: November 15, 2015, 11:27:39 AM »
że jak Hydra, to od razu tentacle i gwałty i obcy z kosmosu? no wiesz co... ;)

za pomysł +1, podoba mi się.
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Kessrin

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 41
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #6 on: November 15, 2015, 11:29:06 AM »
No jakoś tak metodą skojarzeń. Wiele łbów Hydry i tentacle... Jakiś wspólny mianownik chyba jest :D
Głośnym strzałem w swoją głowę rozpoczynam rzeź idiotów...

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #7 on: November 15, 2015, 11:34:23 AM »
ja to sobie zapamiętam i dostaniesz u mnie własny wątek, jak będziesz grał :P
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Kessrin

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 41
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #8 on: November 15, 2015, 11:46:19 AM »
Czyli już wiem u kogo przygód unikać ^^ Ale dobra, dość spamu. Może ktoś się będzie chciał jeszcze w temacie uzewnętrznić.
Głośnym strzałem w swoją głowę rozpoczynam rzeź idiotów...

kulik

  • Guest
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #9 on: November 17, 2015, 03:34:52 AM »
ta kwestia nasuwa pytanie o jakis kodeks praw i kar.
Zarówno przestępcy pownni wiedzieć jaką karę ryzykują za jaki czyn, jak i społeczeństwo powinno móc się ekscytować wizją losów złapanego przestępcy, tego co go może spotkać jak się podejmie poscigu i złapania.
gdyby chcieć urealniać taką płaszczyznę fabuły i wciągać w nią lud, to w zasadzie nie tylko lochy, w których brzydal znika, ale procesy by soię przydały (jako sesja dostępna dla wszystkich – albo w wynajętej na czas procesu karczmie, żeby szybciej szło reagowanie), no i jakies niestety dyby/pręgieższubienica na rynku czy cos.

zmierzam do tego, że taki jest cel listu gończego – nie tylko samo wskazanie niebezpiecznej postaci, ale również cała otoczka, w której społeczeństwo chce się przyczynić, bo w nagrodę dostaje przedstawienie.

to tyle w kontekscie kar i praw.

natomiast pomysł z sesjami o których pisze Kessrin w początkowym poscie leżał u podstaw koncepcji mojej postaci i już go tu i ówdzie wykładałam. Jedna taka sesja się szykuje i pokaże pewnie trochę w praniu jak to działa (zapraszam do działu rekrytacji na sesje, jeszcze 1 slot jest do drużyny dobrych; banda czeka na przeciwników). Od sesji do plotki i od tej plotki do kolejnej sesji życie mieszkańców zostawałoby urozmaicone przez realną obecnosć czynnika, który zagraża ich spokojnej wypasionej egzystencji.

Czyi pomysł UP.
« Last Edit: November 17, 2015, 03:44:02 AM by yrta »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #10 on: November 17, 2015, 11:38:53 AM »
* Spookie patrzy na pierwszy post nie rozumie dlaczego ktoś zgłasza jako pomysł coś, co już jest w grze i leży u podstaw jej funkcjonowania

Ej, ale wiecie, że niektóre postaci już dawno mają te listy gończe/poszukiwany w x za y w reputacji? ;)

@yrta
Ciężko byłoby spisać prawa każdego państwa na mapie Krain, ale kodeks praw Skraju na pewno kiedyś powstanie (jak znajdziemy na to czas pośród sterty innych rzeczy do zrobienia). jest już przygotowywany przez ochoczego ochotnika <3.
« Last Edit: November 17, 2015, 11:44:35 AM by Spookie »

Rzemyk

  • Szczur
  • *
  • Posts: 9
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 277
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #11 on: November 17, 2015, 12:05:52 PM »
Jestem zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia pręgierza i publicznych procesów. Szkoda że w Przystani raczej nie przejdzie palenie na stosach :/

Sierra

  • Kult Maski
  • Goblin
  • *
  • Posts: 21
  • Propsy: 6
    • View Profile
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #12 on: November 17, 2015, 02:49:31 PM »
Reputacja już w grze istnieje, ale niekoniecznie jest brana pod uwagę. Z doświadczenia wiem, że gracze uwielbiają być "źli", ale mniejszym uwielbieniem darzą konsekwencje jakie w normalnym społeczeństwie wiążą się z pewnymi zachowaniami. Jestem przekonany, że w tej grze będzie analogicznie.

Gdybym jednak się mylił i "mam na imię Legion bo jest nas wielu" dobrze gdyby w końcu powstała ta mordownia gdzie wszelkiej maści przestępcy będą mogli wpaść na piwo. Bić, pić i lżyć wedle uznania oraz na własną odpowiedzialność. Zawsze gdzieś funkcjonuje taka speluna (no chyba, że już jest tylko nie zauważyłem ;])

Z kolei od strony "drugiej" czyli MGowej, mam pewne obawy co do wykorzystania takiej wiedzy. Aktualnie widziałem tylko jeden przypadek zainteresowania straży i dotyczył on nieuregulowanego rachunku za wino, czego nawet w obecnej dobie żaden restaurator nie leci zgłosić na policję. W efekcie mam ambiwalentne odczucia. Konsekwencje - tak, naciąganie sprawy jak gaci pod pachy byle się przypierdolić - nie.

Mimo to, jestem za pomysłem. A raczej - za aktywnym jego wykorzystaniem bo mechanizmy, o ile można to tak nazwać, już są dostępne. Gra postacią złą czy chaotyczną nabierze dzięki temu realizmu i sprawi, że wielu "złych" z opisu nagle dojdzie do wniosku, że wolą być dobrzy albo neutralni. Z kolei tych, którzy zostaną przy swojej wizji, zmusi do rozwagi w działaniach. Sam prowadzę postać o "poszlakowanej" opinii i wiem z czym się to może wiązać, dlatego gra jest bardziej skomplikowana i wymaga ode mnie więcej uwagi i lepszego planowania co robię i co pokazuję innym.

DO BOJU POLSKOOO.

Shinen-san

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 58
  • Propsy: 0
  • Stranger? Very much.
    • View Profile
  • ID: 465
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #13 on: November 17, 2015, 04:11:19 PM »
Ej, ale wiecie, że niektóre postaci już dawno mają te listy gończe/poszukiwany w x za y w reputacji? ;)

wat  :o
Jakoś czytam reputacje każdej napotkanej postaci (już wiecie na kogo uważać :P) i nigdy nie napotkałem kogoś, kto miałby "na koncie" coś poważniejszego niż demolkę w karczmie. Tudzież fontannie ;)
Dlatego zresztą zapisałem się do drużyny dobrych. Opcje rolpleju ogromne :D

A przy okazji - popieram stworzenie jakiejś "speluny" dla takich właśnie wywołańców. Tudzież osób o mniej poszlakowanej opinii, które chcą załatwić coś "na lewo" ;)
Life is, in the end, just a game after all.
Whoever's enjoyed themselves the most when the game is over - wins.

Kessrin

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 41
  • Propsy: 0
    • View Profile
Odp: Status "Wyjęty spod Prawa"
« Reply #14 on: November 17, 2015, 05:01:24 PM »
* Spookie patrzy na pierwszy post nie rozumie dlaczego ktoś zgłasza jako pomysł coś, co już jest w grze i leży u podstaw jej funkcjonowania

*Kess tak sobie myśli... Może dlatego, że tak wiele osób w ogóle ma pojęcie, że coś takiego funkcjonuje/może fukcjonować?*

Sierra poruszył dość istotną kwestię. Ale powiedzieć tu można chyba tylko tule co wielu innych podobnych kwestiach. Czas pokaże. Należy wierzyć w rozsądek prowadzących sesję. Kwestia zaś pręgierza i odkrywanie kar czy procesów może i jest ciekawą alternatywą, choć ja bym się zastanowił ilu graczy w praktyce będzie z takiego miejsca do gry korzystać. Bowiem pamiętajmy, że każdy gracz musi mieć chęć na taką rozgrywkę. Tak Ci dobrzy jak i Ci źli.
Głośnym strzałem w swoją głowę rozpoczynam rzeź idiotów...