Author Topic: Ilość sesji w NK na gracza  (Read 8106 times)

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Ilość sesji w NK na gracza
« on: October 24, 2015, 01:54:21 PM »
kilka dni temu pojawiła się zasada 6:
Można brać udział w tylko jednej sesji w Niezapomnianych Krainach jednocześnie, by nie blokować miejsca innym graczom i nie powodować nieścisłości czasoprzestrzennych.

czy moglibyśmy rozszerzyć limit na 1 przygodę i 1 kampanię?
zgłosiłam się do przygody Tima - tej ze zmarłymi na polu buraków. jednocześnie Faustus chce zabrać Vasarę na wyprawę do umarłego boga. z mojej perspektywy obie te sesje nie wchodzą sobie w paradę i bardzo postaram się nie umrzeć w żadnej z nich. jako gracz mam w nieumieraniu postacią wysoką skuteczność :P

moja prośba wynika stąd, że limit 1 sesji w NK na osobę sprawia, że przez kilka miesięcy będziemy przykuci do tylko jednego wątku, podczas gdy większość z nich wcale nie będzie przeszkadzała sobie wzajemnie. zróbmy z tego dwa :c


PS właśnie doczytałam, że wyżej, w opisach Kampanii/Przygód/Wprowadzeń, jest napisane, że 1 kampania, ale nieskończona ilość przygód. czyli występuje niejednolite ustawodawstwo :P
« Last Edit: October 24, 2015, 01:55:55 PM by Hydra »
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Skaje

  • Obserwator
  • Banshee
  • *****
  • Posts: 1056
  • Propsy: 24
  • Meow
    • View Profile
  • ID: 57
  • Postać: Desiderata Graves
  • Discord: Skaje/Nibynuszka
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #1 on: October 24, 2015, 01:58:39 PM »
Też to zauważyłam, ze forma zapisu jest trochę wprowadzająca w błąd - chodzi o niezliczona ilość przygód prowadzonych na NK(w sensie, ze np może ich być 5 a może 30) czy dotyczy to tego w ilu przygodach mogą brać udział postacie?

Plus za ewentualnym rozszerzeniem przepisów do 1 przygody i 1 kampanii też jestem za jeśli się rzecz jasna da.
If you don’t have a massive alternative universe in your head with developed people and stories, you’re lying.

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #2 on: October 24, 2015, 02:05:35 PM »
Podpinam się pod powyższy temat.
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #3 on: October 24, 2015, 05:27:41 PM »
Rozpiska podziału sesji publicznych i ich traktowania pod względem czasu powstała "na sucho" przed otworzeniem zamkniętej bety, pod wpływem potrzeby zdefiniowania co zrobić, żeby nie robiły nam się dziwne zakrzywienia czasoprzestrzeni typu "postać jest jednocześnie we Wrotach Baldura i na półrocznym wyjeździe do Doliny Lodowego Wichru". Problem nadal jest palący, rozpiska faktycznie się nie sprawdza (no w zasadzie tylko część o limitach sesji) i koliduje z zasadą "jedna sesja na raz".

Zwróćcie uwagę jednak na to, że:

1. Kampania to po prostu zbiór Przygód i zazwyczaj nie idzie jednym cięgiem. Pomiędzy Przygodami w Kampanii zwykle są dłuższe lub krótsze przerwy. Co zatem różni je od zwykłych Przygód oprócz wspólnego wątku fabularnego?

2. Bywają Przygody krótkie, średnie i Przygody trwające miesiącami. Podzielenie ich podług czasu trwania i wprowadzenie dodatkowych zasad ich dotyczących nigdy nie rozwieje tak naprawdę wszystkich wątpliwości.

Chętnie posłuchamy jakie macie propozycje rozwiązania problemu "czasoprzestrzennego", że go tak nazwę ;)
« Last Edit: October 24, 2015, 05:29:19 PM by Spookie »

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #4 on: October 24, 2015, 05:50:09 PM »
Okey, no to wypowiem się nieco szerzej.
Wykrzaczenia czasoprzestrzenne będą i to szczerze powiedziawszy - nie ważne, czy będzie można brać udział tylko w jednej sesji na raz, czy w kilku. Dlaczego? Z doświadczenia wiem, że przeciętne sesje na kilka osób [nie mówię tu o skrajnie szybko zakończonych, ani wlokących się, tylko przeciętnych] to 2 lub 3 miesiące. Tylko, że te sesje najczęściej rozgrywają się w czasie krótszym niż Kilka dni, czasami nawet zawierają się w 1-2. Więc samo to robi zagięcie czasoprzestrzeni, którego jedynym rozwiązaniem byłoby skasowanie sesji w NK i rozgrywanie ich w systemie real time.
Obecne sesje, które dopiero się zaczynają/zaczną startują w okresie jesiennym. Większość dobiegnie zapewne końca podczas zimy, niektóre mogą trwać nawet do wiosny.
Według mojej prywatnej opinii, ograniczenie możliwości udziały graczy tylko w jednej sesji na raz, nie jest dobrym rozwiązaniem. O ile dobrze pamiętam, wprowadzono coś takiego lata temu na Cerelain. Efekty? Sporo graczy utknęło na sesjach, które ciągnęły się nawet przez pół roku. Lepiej już zastosować zasadę, iż jeśli postać zginie na jednej z sesji, w których bierze udział, z innych po prostu musi odejść. Choć znajdą się pewnie osoby, które i przy tym mogłyby polemizować, ponieważ w tym świecie śmierć postaci wcale nie musi być ostateczna.
W praktyce, w tej sytuacji nie ma wyjścia idealnego, bo każde ma swoje plusy i minusy. Jednak jeśli nie da się uniknąć zakrzywień czasoprzestrzeni, nie ważne, jaki system się wprowadzi, nie lepiej zwiększyć limit sesji dla graczy?

TL;DR

Zarówno limit 1 sesji, jak i zniesienie go mają swoje plusy i minusy. Jednak korzystając ze swojego prawa do wypowiedzi, osobiście opowiadam się za tym, aby zwiększyć limit sesji.
Pierwotny zapis dotyczący limitu sesji, był moim jednym z moich ulubionych zapisów regulaminu :P
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Skaje

  • Obserwator
  • Banshee
  • *****
  • Posts: 1056
  • Propsy: 24
  • Meow
    • View Profile
  • ID: 57
  • Postać: Desiderata Graves
  • Discord: Skaje/Nibynuszka
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #5 on: October 24, 2015, 06:33:01 PM »
Też uważam, że można by ten limit zwiększyć  i popieram to, co napisał Shagarot.
Rzadko kiedy Przygody dzieją się w czasie dajmy na to miesiąca. Faktycznie, najczęściej jest to 1 dzień, 2, 3. Tak samo zresztą jak sesje prywatne.

To, że one się ciągną wynika często z powodu ilości graczy, ograniczeń typu praca-studia. Czasami mogą zdarzyć się nieprzewidzenia sytuacje losowe, choroba, wyjazd i też sesja utyka.
A skoro przy sesjach prywatnych nie mamy limitów, często piszemy kilka na raz i po zakończeniu dopiero wszystkie ustalenia i efekty wchodzą w życie, po zakończeniu też ustalamy najczęściej chronologię wydarzeń, kiedy one miały miesjce...
To czemu by tak nie robić z sesjami publicznymi?
Limit 1 kampania i np 1 sesja albo 2 sesje na raz.
I wtedy rzeczywiście, mniejsza szansa że postać utknie i nie będzie wtedy gdybania - czekać, pisać do Potwórców o pozwolenie wzięcia udziału w innej sesji?
W czasie trwania jeszcze nie wiemy, ile będzie trwać sesja i nie ustalamy odgórnie kiedy ona miała miejsce w chronologii. kończymy i wtedy wpisujemy ja do historii postaci i efekty wprowadzamy w życie w tym momencie, w którym się konczy.

Poza tym, taka drobnostka - tyle ludzi ogłasza sesje. Wszystkie są ciekawe. I teraz dylemat, zgłaszać się do fajnej sesji, czy czekać na jeszcze bardziej odpowiadającą tematycznie? Zwiększony limit by pomógł przy takich rozterkach :]
If you don’t have a massive alternative universe in your head with developed people and stories, you’re lying.

Kass

  • Grumpy Owl
  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 398
  • Propsy: 2
  • Palivec: "Wszystko to gówno warte"
    • View Profile
  • ID: 3064
  • Postać: Ranivira
  • Discord: Kartofel
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #6 on: October 24, 2015, 06:51:18 PM »
Muszę się z tym zgodzić co pisali Skaje i Shagarot.
Osobiście mam teraz z tym problem, tym bardziej że nie przyuważyłam zmiany regulaminu. Wrzucenie aż takiego ograniczenia na sesje publiczne spowoduje, podejrzewam, przejście części z nich na prywatne po prostu, co wiele nie zmieni poza tym, że inni nie będą mogli sobie poczytać.
Czasami jednak przy projekcie sesji widać od razu, że potrwa ona dłużej bo, np. postacie muszą gdzieś tam dotrzeć. Wtedy ograniczenie do 1 takiej sesji na gracza miałoby sens. Ale takie szybkie, krótkie i, zwłaszcza, miejscowe? Nigdy nie skończą się one w tym samym czasie, ani nie zaczną więc jest przestrzał czasowy.
Eona: To wiadomo co mnie obudziło - Aura autyzmu

Falco: Oficjalnie ogłaszam, że Kass otrzymuje badge`a "najsprawniej odpisującego gracz

Vesteng: Oto Kass w jej naturalnym środowisko. Spójrzcie na te oczy pełne życia, burze włosów... czyste szczęście. Stworzenia te żyją w symbiozie z kotami, które przynoszą im coś, co Kass widzi za szczęście, lecz tak naprawdę jest to pasożyt.

Falco

  • Bajarz
  • Goblin
  • *
  • Posts: 38
  • Propsy: 1
    • View Profile
  • ID: 1310
  • Postać: Reev/Kocur/Diggins
  • Discord: Falco
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #7 on: October 24, 2015, 07:06:11 PM »
Może rozwiązaniem jest zapisanie daty rozpoczęcia sesji i oszacowanie daty zakończenia. Na przykład w tytule sesji podajemy Nazwa sesji - przedział czasu (W pogoni za złoczyńcą - 23 dzień Marpenotha do 15 dzień Uktar). 

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #8 on: October 24, 2015, 07:28:53 PM »
oznaczanie zakończenia sesji się nie sprawdzi, za wyjątkiem bardzo konkretnych sesji "konkursowych", w rodzaju "macie tydzień na upolowanie największego jelenia w puszczy". w reszcie przypadków po prostu nie wiadomo, ile fabularnego czasu zajmie dana rzecz.

z drugiej strony daty startowe da się określić i część prowadzących tak robi - tyle że to zupełnie nie rozwiązuje pozostałych problemów.
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #9 on: October 24, 2015, 07:48:32 PM »
Hmmm, no to w takim razie muszę jednak odwołać swoją sesję, bo nagle się okazuje, że z graczy, którzy mieli na nią iść, nagle nie może iść 3 z 5 osób, bo już już są pozgłaszani [w tym moja postać] na innych sesjach. I nie, nie da to szansy innym graczom na branie udziału w tej sesji, bo już raz się ona posypała z powodu dobrania "randomowej" drużyny.
Blah.
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #10 on: October 24, 2015, 07:53:14 PM »
Ja nie tupię nogą :P Ale bądźmy szczerzy, Twoje zdanie, jako jednego Potwócy nie jest może samo w sobie ostateczne, ale daje pogląd na to, jak przynajmniej jedna z osób tworzących regulamin zapatruje się na daną sprawę.
Wedle obecnego regulaminu nie mogę przeprowadzić tej sesji [zwłaszcza, że nawet moja własna postać, która miała przewodzić wyprawie, nie może na nią iść xD] więc odwołanie sesji nie jest drastycznym posunięciem, a jedynym, na które mogę sobie pozwolić przy obecnym regulaminie :P
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Falco

  • Bajarz
  • Goblin
  • *
  • Posts: 38
  • Propsy: 1
    • View Profile
  • ID: 1310
  • Postać: Reev/Kocur/Diggins
  • Discord: Falco
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #11 on: October 24, 2015, 08:13:55 PM »
Miałem na myśli nakreślenie ram trwania sesji. Zakładam jako MG, że sesja potrwa tydzień. Jeżeli gracze będą wolni podejmować decyzje, zawsze MG może uznać, że przeciwnik ich przechytrzył i gracze nie wykonali zadania (bie zawsze kończy się quest sukcesem). MG może ocenić w przybliżeniu długość trwania sesji.

Z drugiej strony co z sesjami prywatnymi? Można ich mieć bez liku. Wydawało mi się, że ograniczenie dotyczyło kampanii, a nie luźnych sesji. Kampania jak dla mnie to ciąg sesji. Kampania może się rozciągać nawet na rok w grze.

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #12 on: October 24, 2015, 08:26:16 PM »
A zamiast odwoływać sesję możesz ją po prostu wstrzymać na dzień lub dwa :)
Faustus gra u mnie w karawanie. karawana ma przejść długi szlak w Zakharze, od Halwy do Hafayi. sesja będzie trwała co najmniej 2 miesiące czasu realnego.
Wygh gra u mnie w Kręgu Życia. to akurat można rozwiązać w kilka dni czasu fabularnego, ale nie wiem, ile czasu zajmie graczom opracowanie rozwiązania - muszą to zrobić sami, ja im daję pewną sytuację początkową i potem animuję ten kawałek świata, na który patrzą. może skończymy za tydzień, a może za półtora miesiąca.
ja gram u Tima w zmarłych na polu buraków - sesja jeszcze nawet nie ruszyła, ale się do niej zapisałam i chcę rozegrać, bo wzbogaca życie fabularne mojej postaci.

w ten sposób 3/5 wyprawy Treveila jest uziemione.

moje sesje - a także, o ile mi wiadomo, sesja Tima - to przygody, których konsekwencji nie będę kontynuować. to jednoczęściowe filmy fabularne. kampania Faustusa to serial z sezonami o różnych zabarwieniach, różnych tematach głównych, jednak postaci z 1 sezonu mogą wyskoczyć z pudełka w 5, a strzelba Czechowa będzie na pewno.
ogarniamy przecież jako ludzie oglądanie jednocześnie Avengersów (przygoda) i Agents of SHIELD (kampania), to czemu naszych postaci mamy nie ogarnąć? :P
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Samow4r

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 28
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 192
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #13 on: October 24, 2015, 08:26:36 PM »
Powiem krótko jak wygląda obecna sytuacja w regulaminie z mojej perspektywy. Same fakty.

- Zapisałem się na sesję numer jeden.
- Sesja numer jeden przeszła do fazy ustalania szczegółów, powstała sesja numer 2.
- Sesja numer 2 jest w fazie rozmów z obserwatorami (chyba), ale wstępnie jestem zgłoszony. Sesja numer 2 ma idealny klimat, który bardzo lubię. Miasto, noc, zagadka, zaułki. Nie odpuszczę jej.
- Sesja numer jeden wystartowała niedawno.
- Sesja numer jeden zwolniła, jest mniej więcej jeden odpis dziennie, co nie trzyma mnie tutaj na torilu.

Mam dwie opcje:
- Gram dalej w jedynce, ignoruję start dwójki i przepraszam MG za zgłoszenie. Spędzam miesiąc albo więcej na sesji, która nie wiem czy się rozkręci. Tracę sesję, na którą się napaliłem, szybko też wypalam się sam, bo brak mi zajęcia.
- Moja postać nagle, bez powodu, obraca się na pięcie i wychodzi. Opuszczam sesję numer jeden i gram dwójkę. Zostawiam graczy i mistrza na lodzie. Druga sesja też jest dużą tajemnicą, może być kiepska.

Sesje prywatne mnie nie interesują, tylko te z zapisami na forum. A jedna sesja to zbyt mało, żeby mieć co na torilu robić. Z góry uprzedzam, że jeśli tak będzie wyglądał ostateczny regulamin i będzie on pilnowany, to ja odpadam.
Nie piszę tego złośliwie, po prostu informuję jak patrzę na to ja, jako zwykły, szary, przeciętny gracz. I dużo takich graczy można przez taką politykę stracić. Nie wiem jak to inaczej rozwiązać, ale nie tak jak teraz.

Samow4r

  • Goblin
  • ***
  • Posts: 28
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • ID: 192
Odp: Ilość sesji w NK na gracza
« Reply #14 on: October 24, 2015, 08:49:55 PM »
Byłem na lotgd, amorionie i innych grach tego typu. Nigdy nie ciągnęły mnie sesje bez obiektywnego mistrza gry, a takie mam wyobrażenie na temat sesji prywatnych. Mało graczy, storytelling, kameralność. Inny klimat po prostu. Może tutaj jest inaczej, ale nie ciągnie mnie poza NK. Dlatego rygorystyczne ograniczenia aktywności w NK spowodują, że będę się nudził wchodząc tutaj, albo przestanę wchodzić w ogóle. Każdy ma swoje preferencje, ja lubię grać duże, zorganizowane, publiczne sesje z mistrzem gry. Takie odpowiedniki sesji normalnych, na żywo, bo z takim też mam największe doświadczenie.