Author Topic: O polityce  (Read 2356 times)

Crowell

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 88
  • Propsy: 0
  • Mistrz kowalstwa chcący zostać uzdrowicielem
    • View Profile
  • ID: 56
  • Postać: Gintar Yrozingan
O polityce
« on: May 30, 2015, 12:47:43 PM »
Czy ktoś mógłby opisać politykę w torilu? Poza radą, jakie są stanowiska do objęcia jeśli bym chciał stworzyć postać która się tym para? Jakie tytuły posiadają oświeceni tego świata i gdzie można się wpasować w hierarchię na start? :)
« Last Edit: May 30, 2015, 12:49:34 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: O polityce
« Reply #1 on: May 30, 2015, 01:05:26 PM »
Polityka na Torilu, a polityka w Skraju to dwie różne rzeczy :)
Toril to świat: http://vignette3.wikia.nocookie.net/forgottenrealms/images/d/d6/Toril_labelled_map.png/revision/latest?cb=20120124213043
Żeby opisać systemy polityczne wszystkich jego krajów i krain nie wystarczyłby jeden podręcznik...
Podejrzewam jednak, że chodzi Ci o Skraj, czyli region, który będzie centrum naszej rozgrywki. Przede wszystkim zajrzyj tu:

http://forum.toril.org/index.php?topic=149.msg1162#msg1162

Quote
Istnieje również możliwość zdobycia stanowiska w mieście będącym głównym miejscem akcji. Jest to jedna z tych rzeczy, które trzeba osiągnąć grą - funkcje miejskie rzadko kiedy będą obsadzane w inny sposób.

Odnośnie tytulatury w całym świecie, tradycyjnie istnieje szlachta i arystokracja - różna w zależności od regionu. W Skraju szlachta nie ma żadnych przywilejów, a władcy miasta nie nadają tytułów szlacheckich. Skraj nie jest monarchią : )

Co do ubiegania się o stanowiska w organizacjach, to w samym Skraju można przykładowo szukać zatrudnienia w Połunowych Tarczach, straży miejskiej, archiwum miejskim, bibliotece... Można nawet próbować zostać pracownikiem ratusza. Wszystko da się ugadać, ale oczywiście trzeba tak jak w życiu - pomyślnie przejść rekrutację, a potem piąć się po szczeblach kariery.
Jest też sporo dużych organizacji, które działają na terenie całego Faerunu, a nawet poza nim. Polecam przeczytać o nich w podręczniku Dungeons&Dragons 3Ed. Zapomniane Krainy: Opis Świata albo pobuszować po internecie.



Odpis by Panda + Spookie ;)

Crowell

  • Hobgoblin
  • ****
  • Posts: 88
  • Propsy: 0
  • Mistrz kowalstwa chcący zostać uzdrowicielem
    • View Profile
  • ID: 56
  • Postać: Gintar Yrozingan
Odp: O polityce
« Reply #2 on: June 01, 2015, 02:38:34 PM »
Jak duże znaczenie w życiu publicznym ma rasa? Czy ludzie dyskryminują mniejszości? Trudno sobie wyobrazić orka zasiadającego w radzie, lecz czy elfy są w tej kwestii poszkodowane?

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: O polityce
« Reply #3 on: June 01, 2015, 02:44:36 PM »
Była informacja, iż Skraje są miejscem raczej tolerancyjnym i nie znoszącym przejawów rasizmu...
Chociaż wiadomo - w tej materii to raczej daleko im do Waterdeep ;d
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: O polityce
« Reply #4 on: June 01, 2015, 02:56:45 PM »
To w sumie zadam od razu pytanie pokrewne.
Czy na potencjalne zdobycie stanowiska w mieście, duże znaczenie będzie miała potencjalna dobra/zła reputacja z przeszłości postaci, czy będą brane pod uwagę raczej zasługi danej osoby dla samego Skraju?
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: O polityce
« Reply #5 on: June 01, 2015, 03:02:56 PM »
Jeśli wieści o Twoich złych uczynkach nie miały prawa dotrzeć do Skraju, to oczywiście raczej nikt nie będzie tu o nich wiedział. Jeśli zrobiłeś coś głośnego na cały Faerun... to oczywiście, że będzie miało znaczenie. Tak na chłopski rozum :D
W Wałbrzychu też Cię nie zatrudnią w ratuszu jak przeczytają w aktach, że jesteś znanym przestępcą seksualnym w Rzeszowie :P

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: O polityce
« Reply #6 on: June 01, 2015, 03:23:20 PM »
W sumie nie chodziło mi raczej o jednoznaczną przeszłość przestępczą, co zwyczajnie kontrowersyjną reputację ;d No ale, to już wyjdzie w praniu ;d
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: O polityce
« Reply #7 on: June 01, 2015, 03:37:19 PM »
Zależy co rozumiesz poprzez "kontrowersyjną" i na jakie konkretnie stanowisko aplikujesz, ale nadal myślę, że w większości przypadków moja odpowiedź pasuje :)

Shagarot

  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Posts: 357
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
Odp: O polityce
« Reply #8 on: June 01, 2015, 04:24:01 PM »
W sumie "kontrowersyjna" przeszłość będzie jaśniejsza, jak dziś dostanę się do bety i zobaczycie Utrapienie mojej postaci XD
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek