Author Topic: Aktualizacja wiki/kodeksu  (Read 1591 times)

leonidas

  • Szczur
  • *
  • Posts: 2
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • Postać: Leonidas Súldir
Aktualizacja wiki/kodeksu
« on: May 16, 2018, 08:44:14 PM »
Hej,
przeglądam sobie nasze fandomy (sferopedia, faerun) i porównuję z torilem jak i też z angielskim odpowiednikiem. Chciałbym się dowiedzieć jaka jest... hm... polityka(?) przy aktualizowaniu naszej wiki - to znaczy jeśli jakieś hasło jest częściowo uzupełnione w naszych rodzimych fandomach, a chciałbym je uzupełnić o jakieś dodatkowe rzeczy to co - mam dołożyć tylko dodatkową treść, a zostawić resztę? Czy to co jest na pozostałych wiki potraktować jako bazę i uzupełnić u nas?
Dla przykładu - patrzę na http://forgottenrealms.wikia.com i na Waterdeep - zarówno na sferopedii jak i faerunie.pl mamy to samo przetłumaczone otwierające zdanie. Czyli jeśli chciałbym dodać coś u nas to mogę wziąć to z co mamy na innych wiki, potraktować jako bazę i uzupełnić np treściami z podręcznika o Mieście Wspaniałości czy o czymś co uznam za istotne?
Są jakieś zasadny/regulaminy/howto/readme dla naszego kodeksu z dobrymi praktykami czy raczej wolna amerykanka :)?

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Odp: Aktualizacja wiki/kodeksu
« Reply #1 on: May 17, 2018, 02:27:16 PM »
hello! :)

chciałabym Ci zaproponować dołączenie do grupy Wsparcie - to taka grupa na discordzie (klik), która zrzesza osoby uzupełniające wikię. dzięki temu mógłbyś na bieżąco informować, ale też być informowany o zmianach i nowych artykułach albo o uzupełnianiu starych. przede wszystkim mógłbyś dawać znać, co dokładasz, żeby Skryby (korektorki) mogły rzucić okiem.

co do Twojego pytania: polityka jest taka, że to, co na wiki, przeważa materiały pierwotne (bo jest już dostosowane pod Toril bądź zmienione wskutek wydarzeń fabularnych). czyli: uzupełniać należy z materiałów źródłowych (-> podręczniki) do nas, nie w drugą stronę.

nie chcielibyśmy natomiast, żebyś po prostu kopiował treści (czyli np. nie chcemy, żebyś przeklejał to, co jest opracowane już gdzieś indziej) - takie skopiowanie bez komentarza to kradzież własności intelektualnej. lepiej będzie przekierować do źródła (czyli na przykład na sferopedię) z odpowiednim komentarzem.
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

leonidas

  • Szczur
  • *
  • Posts: 2
  • Propsy: 0
    • View Profile
  • Postać: Leonidas Súldir
Odp: Aktualizacja wiki/kodeksu
« Reply #2 on: May 17, 2018, 08:40:28 PM »
Jasna sprawa.  Pytam dlatego, że właśnie z podręczników można dowiedzieć się naprawdę fajnych szczegółów, ale dla przykładu - żeby opisać jakie dokładne mamy siły zbrojne w Waterdeep (dla przykładu Kawalerię Griffonu, Straż miejska, Miejska Marynarka Wojenna, Obserwatorzy miejscy (? city watch), czy wreszcie Szare Ręce które oczywiście najbardziej mnie interesują tutaj) trzeba mieć rozdział mówiący o armii - na angielskiej wiki mamy: "Law & Order", na polskiej "Bezpieczeństwo i Sprawiedliwość" gdzie można umieścić takie rzeczy. Jak powinienem postąpić jeśli docelowo chciałbym opisać te organizacje w przypadku gdy aktualnie nie ma w ogóle w kodeksie Waterdeep (co zakrawa na skandal! ;))) ?
I co z tłumaczeniem treści której nie ma dostępnej po polsku?

Co do grupy to chętnie dołączę ale najpierw chciałbym na spokojnie coś zrobić/opisać :) na razie też chcę zrozumieć co i jak ;)