Author Topic: O magii  (Read 1810 times)

Crowell

• Hobgoblin
  • Propsy: 0
  • Mistrz kowalstwa chcący zostać uzdrowicielem
    • View Profile
  • ID: 56
  • Postać: Gintar Yrozingan
Odp: O magii
« Reply #15 on: May 27, 2015, 11:42:05 pm »
I ja mam pytanie apropo zaklęć i magicznych przedmiotów - jak to wygląda z możliwością manipulacji szczęściem? Powiedzmy przedmiot który może go stale zwiększać, lub zaklęcie..? Rozumiem że w trakcie sesji mg raczej kośćmi nie rzucają, czy jest szczerze sens o tym myśleć?

Drugie pytanie to glify lub inne namalowane znaczki - czy postać słaba w magii mogła by przerysowywać runy/glify i je aktywować? Nie znam dobrze podręcznika więc pytam :)

Asterot

• Otiag
    • View Profile
  • ID: 4
  • Postać: As`tel Winterwind
« Reply #16 on: May 28, 2015, 09:58:41 am »
Co do szczęścia/pecha (bo to dwie strony tego samego medalu) to są chyba 2 zaklęcia tylko, które działają bardzo krótko i myślę, że nie potrzeba więcej. Od sprytu i zdolności gracza/postaci powinno zależeć czy jakieś przedsięwzięcia się powiodą, od tego jak dobrze i trafnie opisze to coś, a nie od tego czy ma "szczęście" zapewnione aspektem czy przedmiotem, bo jak dla mnie to mało sprawiedliwie i sensowne, żeby usprawiedliwiać działanie "miałem szczęście", prawda? Dlatego też przedmiotów podnoszących "szczęście" w moim odczuciu nie przewiduje. Z pechem jest trochę inaczej :P bo to pewne utrudnienie więc niekiedy pożądane z punktu widzenia MG, ale też uważam że nie powinno się nadużywać takiego narzędzia, są lepsze i ciekawsze sposoby.

Co zaś się tyczy glifów i pochodnych... Glif i podobne to normalne zaklęcie, tyle że w takiej "dziwnej" formie, więc raz rzucone (narysowane) działa dopóki nie minie jego czas działanie lub nie zostanie wyzwolony. Dlatego jeśli postać ma jakąś wiedzę o magii, a tym bardziej jeśli ma wiedzę o glifach, to rozpozna że dany symbol jest właśnie glifem czy innym zaklęciem symbolu. Jednak nie może "przerysować" i użyć do własnych potrzeb, bo postać musiałaby znać to zaklęcie, umieć je rzucić, a nauczyć można się poprzez sesje lub ewentualnie z wieży magii, choć dostęp i tak się wiąże zazwyczaj z sesjami, więc do sesji, takich czy innych, się to sprowadza. Nie wiem czy dobrze odpowiedziałem, bo mogłem nie do końca zrozumieć pytanie :P

Crowell

• Hobgoblin
    • View Profile
« Reply #17 on: May 29, 2015, 12:23:40 am »
mmm, w takim razie czy umiejętność używania jedynie glifów jest uznawana za wadę, tak aby można się było tego w sesjach łatwiej nauczyć od zwyczajnych zaklęć dla kogoś raczej nie związanego wcześniej z magią? Rysowanie ich w zaciszu przy pełnej koncentracji i aktywacja w trakcie walki, to mnie interesuje :D

Asterot

• Otiag
    • View Profile
  • ID: 4
  • Postać: As`tel Winterwind
« Reply #18 on: May 29, 2015, 06:38:14 am »
Czyli dobrze rozumiem, że myślisz o postaci która NIE jest magiem lub podobnym, a mogłaby używać zaklęć glifów i symboli, tak? No takie coś jest oczywiście możliwe bez jakiś szczególnych gimnastyk fabularnych, ale w takim razie używanie tylko glifów nie jest wadą ale zaletą, bo standardowo nie-mag nie może używać magii, a twoja postać będzie mogła w jakiejś tam specjalizacji, w tym przypadku symboli. Gdyby twoja postać BYŁA magiem i wtedy mogła używać tylko zaklęć glifów i symboli, no to by była konkretna wada, czy utrudnienie. No tak na zdrowy rozsądek :P

Pandora

• Banshee
  • Propsy: 10
    • View Profile
  • ID: 2061
  • Postać: Magaidh
  • Discord: Pandipuff
« Reply #19 on: May 29, 2015, 09:32:58 am »
A co masz na myśli mówiąc o rysowaniu ich w zaciszu? W sensie na zapas?

Crowell

• Hobgoblin
    • View Profile
« Reply #20 on: May 29, 2015, 10:02:10 am »
@Asterot mówię tu o wadzie w stosunku do nauki normalnej 'pełnej' magii. Czyli np. wojownik + zaklęcie lewitacji vs. wojownik + rysowanie glifu lewitacji; z czego glify są nauczone fabularnie a wojownikiem był przez większość życia :)

@Panda Tak, narysowanie czegoś np. na ubraniu dzień wcześniej, czy tak to działa? :)
« Last Edit: May 29, 2015, 10:04:20 am by Crowell »

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #21 on: May 29, 2015, 10:08:15 am »
Glify działają przez określony czas, przeważnie kilka-kilkanaście godzin. Ich konkretne działanie - sposób aktywacji i warunki - podane są w opisie zaklęcia. To będą zasady, którymi będzie należało się kierować. Z tego co się orientuję, ich zastosowanie dotyczy głównie przestrzeni, nie jestem pewna, czy nakładanie ich na ubranie nie mijałoby się z celem : p

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
« Reply #22 on: May 29, 2015, 10:44:57 am »
Nałożenie glifu na ubranie może nawet by i zadziałało... tylko według tego, jak działają glify, on automatycznie by zadziałał w momencie, gdy jakakolwiek istota weszłaby w zasięg jego działania, a nie wtedy, kiedy mag miałby na to ochotę ;p
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Keicam

• Szczur
  • *
    • View Profile
« Reply #23 on: August 14, 2015, 03:05:44 pm »
Hej. Mam jedno bardzo ważne pytanie. Jak wygląda sprawa magii iluzji? Dla mojej postaci, ta szkoła magii będzie BARDZO ważna, a wiele zaklęć tej szkoły ma działanie dość nietypowe.
"Używanie tak potężnej siły jak magia do zabijania to czyste barbarzyństwo"

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #24 on: August 14, 2015, 03:24:06 pm »
Ciężko mi powiedzieć :D Każdy czar ma swój opis, zgodnie z którym działa ; >

Salem

• Łupieżca Umysłu
  • *
  • Propsy: 14
    • View Profile
  • ID: 59
  • Discord: товарищ иван#7621
« Reply #25 on: August 14, 2015, 05:24:31 pm »
No i pamiętaj, że można tworzyć własne zaklęcia. Zapewne "dziwne" działanie niektórych wynika z tego, że niemożliwym jest obiektywne opisanie wpływu zaklęcia na umysł postaci innego gracza i każdy przypadek użycia takiego czaru w rzeczywistości dawałby inny rezultat, którego spójność z wyobrażeniem gracza odgrywającego iluzjonistę byłaby raczej niewielka.

Keicam

• Szczur
  • *
    • View Profile
« Reply #26 on: August 17, 2015, 09:02:29 am »
Czyli wszystko rozstrzygnie się w praktyce  :D. Głównie chodzi mi o zaklęcia działające na bohatera (niewidzialność, tworzenie kopii, czy dezorientacja przeciwnika), więc z interpretacją przez graczy nie będzie problemu  :).

Co do wymyślania własnych zaklęć, czy w grę wchodzi możliwość stworzenia iluzji każdego zaklęcia? (np kula ognia, która zaraz przed uderzeniem znika w  chmurze dymu), może to być związane z aspektem postaci, lub po prostu standardowym zaklęciem, ale ze szkoły iluzji. (technicznie zaklęcie działałoby jak w opisie, różnicą byłaby tylko szkoła magii)

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #27 on: August 17, 2015, 09:13:08 am »
Wielokrotnie powtarzaliśmy, że takie pytania mijają się z celem, ponieważ nigdy nie wiemy. Diabeł zazwyczaj tkwi w szczegółach, więc dopóki się z nimi nie zapoznamy nie możemy powiedzieć jednoznaczne "na pewno się uda" lub "na pewno nie". Próbować można wszystkiego ; )

Keicam

• Szczur
  • *
    • View Profile
« Reply #28 on: August 17, 2015, 09:43:28 am »
Co do wymyślania własnych zaklęć, czy w grę wchodzi możliwość stworzenia iluzji każdego zaklęcia? (np kula ognia, która zaraz przed uderzeniem znika w  chmurze dymu), może to być związane z aspektem postaci, lub po prostu standardowym zaklęciem, ale ze szkoły iluzji. (technicznie zaklęcie działałoby jak w opisie, różnicą byłaby tylko szkoła magii)

Przepraszam, nie wyraziłem się dostatecznie jasno. Chodziło mi bardziej o to, czy używanie takich zaklęć będzie musiało być związane z jakimś aspektem, czy nie.

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #29 on: August 17, 2015, 10:07:52 am »
Zazwyczaj wystarcza aspekt mówiący o tym, że postać posługuje się jakąś magią ;)