Author Topic: Lista zaklęć wtajemniczeń - zmiany uwzględniające Magiczny Patch 1.2  (Read 1598 times)

Pandora

• Banshee
  • Propsy: 10
    • View Profile
  • ID: 2061
  • Postać: Magaidh
  • Discord: Pandipuff
Zaraz przekombniujemy. Mag używa czarów tak, jak są opisane.  Na opis czaru mogą wpłynąć co najwyżej aspekty metamagiczne.

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • ID: 58
@Rawij
1) Zbroja maga dalej chroni przede wszystkim przed magią. Przed fizycznymi chroni Tarcza.
2) Nie mówmy o przedmiotach magicznych. System craftu i przedmiotów będzie też przerabiany. Do projektu usiądę kiedy skończymy przerabiać zaklęcia pod nowy system.
3) Większe zróżnicowanie w magii będę wprowadzał dopiero pod system 1.0, gdzie będzie jakaś mechanika. Chwilowo nie chcę zwyczajnie udziwniać, bo i tak wiem, że wszystkie te zaklęcia będą w przyszłości ponownie przerabiane. Im bardziej udziwnię to teraz, tym większe problemy będą z dostosowaniem ich do nowego systemu. Obecne rozwiązanie jest tymczasowe, nie permanentne.
4) Przesada. Są zaklęcia i efekty magiczne w przedmiotach, które osłabiają, rozpraszają magię ochronną. Jeśli wojownik nie będzie celowo stronił od kupowania magicznego wyposażenia, to wszystko da się obejść odpowiednim przygotowaniem. Jeśli zaś będzie od takiego stronił to... sam sobie robi krzywdę, ale nikt mu tego nie zabroni, prawda? Możliwości są, trzeba tylko chcieć z nich skorzystać.
5) Zauważyłem przed dotarciem tutaj.

Inna rzecz:
Do rozważenia, ale też wolałbym to wprowadzać dopiero już w systemie magii pod 1.0, a nie teraz. Powtarzam po raz kolejny, obecne zmiany mają na celu dostosować zaklęcia do wprowadzonych niedawno punktów mocy. Należy to zrobić minimalnym kosztem wysiłków zapewniającym sprawne funkcjonowanie całego systemu do czasu kiedy trzeba będzie dostosować całość pod wersję 1.0.
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Eona

• Guest
Dobra, ale ilu graczy korzysta z Cienistego Splotu? Kojarzę trzech, może gdzieś jakiś się ukrył.
Skoro mamy mieć tymczasowe rozwiązanie, to te Rawijowe ma taką zaletę, że wzmocnienie/osłabienie zaklęcia nie zależy od widzi mi się MG (którzy mam wrażenie całkiem fakt Cienistego Splotu olewają, bo nie widzę kompletnie żadnych różnic w sile zaklęć).

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
Można to rozwiązać na poziomie aspektu postaci. Jeśli ktoś korzysta z cienistego splotu mógłby mieć ukryty aspekt mechaniczny:
"Mag cienistego splotu, jego zaklęcia ze szkoły x, y, z mają efekty wzmocnione o jeden stopień, a z a, b i c osłabione o jeden stopień."
Tylko przy obecnym zastosowaniu, takie osłabienie mogłoby oznaczać, że jeśli chciałby rzucić np zaklęcie działające "godzinę na x pm" ze szkoły osłabionej i nie ma dość pm żeby działało dwie godziny, to zaklęcie w wersji osłabione będzie miało efekt 0h i w ogóle go nie rzuci. Z drugiej strony wzmocnione zaklęcia wychodziłyby maksymalnym progiem poza limit dla użytkowników zwykłego splotu.
Coś za coś.

Eona

• Guest
Czyli dokładnie to, o czym pisał Rawij, tylko uwzględnione w aspekcie. Dla mnie by było spoko, bo aspektów do poprawy by było ledwie parę, a różnica by była widoczna.
Zostawiam do ocenienia dla dziewczyn.

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
To skoro już przy tym jesteśmy - jeśli ktoś będzie miał aspekt o specjalizacji w danej magii, też go można podpiąć pod "Zaklęcia ze specjalizacji są o jeden poziom mocy silniejsze". Żeby nie tylko cienisty splot dostał nagle różnicę.

Eona

• Guest
Specjalizacje dają też minus do jakiej szkoły, tak przypominam.

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
Tak, a część aspektów specjalizacji pominęło to, bo do tej pory specki nie dawały namacalnego bonusa.
Więc uprzedzam, że danie czegoś takiego dla cienistego splotu może się wiązać zaraz z lawiną zgłoszeń aspektowych od rzeszy specjalistów, momentami wymagającymi sporej ilości poprawek (np aspekt Bela o specjalizacji w ogóle nie jest przypisany do konkretnej szkoły i wymagałby kombinowania)

Pandora

• Banshee
    • View Profile
  • ID: 2061
  • Postać: Magaidh
  • Discord: Pandipuff
Cienisty Splot to nie jest jedyna rzecz, jaka wpływa na jakość czarów. Jeśli ustalimy tu jakiś modyfikator, trzeba go będzie zrobić dla wszystkich odmian magii. Wolę nie komplikować, jeśli nie jest to potrzebne.

Friss

• Otiag
    • View Profile
  • ID: 1307
  • Postać: Altair Dar-Mingħajr
  • Discord: Friss
^ To, to.

Zresztą, sporo tego grzebania i już są problemy. Bo teraz wygląda trochę na to, że nie do końca uczyliśmy nasze postaci i opracowywaliśmy te czary, które chcieliśmy. Czas trwania był jednym z najpopularniejszych punktów zapalnych, a tutaj... nieważne, o co się staraliśmy, i tak przemielone. No cóż, mam nadzieję, że nie są to zbyt inwazyjne zmiany. Bądź co bądź, niektóre zaklęcia mają swój sens i poziom właśnie dlatego, że działają x czasu, nie mniej, więcej, tylko właśnie tyle. Inaczej byłyby za słabe lub za silne. Żeby jednak stwierdzić, jak to faktycznie jest, musiałabym się wczytać (chociaż już coś tam wyłapałam w poszczególnych czarach). Niemniej, wychodzi na to, że jeden z podstawowych parametrów zaklęć, wyznaczający często ich siłę, ulegnie bardzo dużej zmianie.

Specjalizacje dają też minus do jakiej szkoły, tak przypominam.

Eee, nie? Tzn. nie spotkałam się z taką torilową zasadą, jak nerfiłam swoją postać, to w gruncie rzeczy propozycja wyszła ode mnie, Obsy ustaliły tylko jej stopień, a ja kierowałam się ograniczeniami klasy podstawowej, z lore. Jeśli nie jest to reguła, a czyjeś widzimisię, to też nie ma o czym pamiętać. Mamy gdzieś taki punkt w ogóle?

No i popieram @Chromego, jeden zapis byłby spoko, ja bym wolała godziny/minuty, bo są fabularne, a tura istnieje tylko w głowach graczy, w systemie operacyjnym. Natomiast minuty i godziny mogą być czasem również fabularnym i taki opis czaru może być również tekstem fabularnym. Tury, żeby były sensowne, musiałyby w ogóle funkcjonować jako część większej, normalnej mechaniki. Jeśli taką planujecie, to spoko, tyle że mniej spoko, że trzeba czary teraz po kolei przeorać, w tym prywatne (prywatne nie bez przyczyny) pewnie też, a te grzejące się labkach... uznać już w tym momencie za nieaktualne. Bo jeśli nie mają tur czy ograniczeń punktów mocy, to już trzeba będzie je dopisać.

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
Właściwie to podręcznikowo specjalizacja dawała bonus do jednej szkoły (w tym dodatkowa komórka na zaklęcia na każdy poziom i znane zaklęcia) w zamian za cenę obcięcia sobie jednej innej szkoły całkowicie.
Więc de facto dostosowywanie tego teraz to byłoby ustalanie np premiowych pm tylko dla danej szkoły, podmiana zaklęć jeśli specjalista zna już jakieś ze szkoły, z której by rezygnował etc. Więc tak jak pisała Panda - tego typu modyfikacji jest zwyczajnie dużo. Nie ma sensu teraz każdej łatać na szybko, a łatanie samego cienistego splotu byłoby możliwe, ale tak trochę nie fair w stosunku właśnie do specjalistów czy innych użytkowników "nietypowych" rzeczy, którzy odpowiedniej łatki doczekają się dopiero przy Torilu 1.0

Angie

• Guest
halo

Friss

• Otiag
    • View Profile
  • ID: 1307
  • Postać: Altair Dar-Mingħajr
  • Discord: Friss
Hm, z drugiej strony, jak tak teraz pomyślałam, to chyba tylko przy Cienistym jest problem obciętych szkół. Przy specjalizacji też? Mówię, ja tu nie mogę być przykładem, bo ja nerfiłam postać częściowo dobrowolnie, wzorując się na podręcznikach, częściowo dlatego, bo przy niej konkretnej chcieli tego Obserwatorzy. De facto więc, o ile bonusy dodatnie mogą istnieć dla wszystkich i wystarczy do tego dobra decyzja MG (spojrzenie w aspekty, doinformowanie się, kto jak czaruje), to tylko przy CS szkoły są obcięte z urzędu.

I tutaj ewentualnie można by pomyśleć, by to obcięcie miało jakiś swój pozytywny równoważnik. Już na poziomie regulaminowym.

Ale i tak zgodzę się tu z Pandą. Więcej mechanicznych rzeczy przy braku faktycznej mechaniki to w sumie zło. Bo ni pies, ni wydra, tylko dość trudny kompromis.

Shagarot

• Quasit
  • Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
Podręcznikowo było tak, że specjalista dostaje bonus do jednej szkoły, ale w zamian za to rezygnuje z innej (CC dostają jeszcze większy bonus z jednej szkoły, ale muszą zrezygnować z dwóch zamiast jednej), a cienisty splot po prostu wzmacnia magię kilku szkół tak, jak gdyby mag rzucający te zaklęcia miał jeden poziom więcej, a z kilku innych szkół rzuca zaklęcia, jak gdyby miał jeden poziom mniej. Z tego powodu rozpisanie specjalisty w taki porządny sposób dający profity w zamian za rezygnację z czegoś innego, będzie wymagał porządnej podkładki mechanicznej - więc prace nad tym mogą ruszyć dopiero po ogłoszeniu tego, jak wyglądać będzie mechanika Torilu 1.0

Wengiel

• Ghast
  • **
  • Propsy: 8
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
  • ID: 1374
  • Discord: Wengiel
A będą jakieś mechaniczne różnice między czarodziejami, a zaklinaczami, oprócz fluffu i posiadania księgi?
100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów, 10 km, codziennie bez dnia przerwy.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.