Author Topic: "standardowe rasy"  (Read 1672 times)

Wygh

 • Bajarz
 • Otiag
 • *
 • Posts: 147
 • Propsy: 2
  • View Profile
 • ID: 218
 • Postać: Brem Eclipse
 • Discord: PanDzik
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #30 on: August 05, 2017, 01:03:12 pm »
Hydra, czy Ty pijesz do tego?
http://forum.toril.pl/index.php?topic=617.msg11180#new
Jeżeli tak, no to eloszka. Pisałem o elfach, które nie są niestandardowymi postaciami.

Skaje, ja się czuję pokrzywdzony. Przy tworzeniu postaci NIKT mi nie napisał, że mogę sobie postać jeszcze wzmocnić, że nie wykorzystałem tych !00%, o których wspomniał Shagarot. Mało tego, to działało TYLKO w drugą stronę. jeżeli coś było za mocne, wtedy się odzywałaś. Ale wytknęłaś mi, że coś jest za słabe, że można wzmocnić? Nie. Jeszcze mało tego. Przy osłabieniu aspektów pisałaś, że jest za mocne to i to i tamto, ale nie pisałaś o ile osłabić, aby było jak najlepiej dla mnie i mieściło się jednocześnie w Twoich standardach balansu. Mogłem wtedy osłabić aspekt o 99% i wtedy zapewne tez by przeszedł i nikt by nie napisał "Ej, Wygh, ale to jest za słabe, na pewno chcesz mieć tak słaby aspekt?".

Spookie, nie wierze też, że ten cały balans jest brany pod uwagę. Tak jak wspomniałem wyżej. Doświadczyłem tylko nerfienia, a samo nerfienie nie jest balansem. Ale być może przyczyną tego jest to, że tworzę za mocne aspekty i trzeba je temperować.

Niekiedy budzę się, wstaję, patrze w lustro i mi staje.

Skaje

 • Obserwator
 • Ghast
 • *****
 • Posts: 715
 • Propsy: 18
 • Meow
  • View Profile
 • ID: 57
 • Postać: Desiderata Graves
 • Discord: Skaje/Nibynuszka
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #31 on: August 05, 2017, 01:42:50 pm »
Nerfiony byłeś, bo to co tam na początku dałeś było mocne jak na start. Ot, tyle. Cała postać jest jednak uważam w tym momencie zbalansowana.

Poza tym pamiętajcie, to są wasze postacie. Nie chcielibyśmy dyktować wam, jak mają dokładnie wyglądać. Owszem, zdarza się przypomnieć o tym co musi być(że np jak się chce umieć walczyć, to na to potrzebny jest aspekt), albo czasem proponować pewne rozwiązania jak gracz jest niepewny. I nerfimy, jeśli postać ma stanowczo za dużo zalet, a prawie żadnych wad - owszem. Ale koniec końców, to wy gracie postacią, to wy wymyślacie i to wam ma się grać jak najlepiej :)
No i pamiętajcie o tym, że nieco inaczej postrzegamy "starych" graczy - o ile tłumaczenie nowym graczom to standard, o tyle jak ktoś "stary" robi na pw postać, to ja jednak zakładam najczęściej że wie o co biega, gra już jakiś czas, wie jak i z czym to się je, jak robić postacie i po prostu to przemyślał - i że taką chce.

Postaramy się zwracać większą uwagę na to, żeby podpowiada jak wzmocnić postać, nie tylko znerfić, a wy z waszej strony - pamiętajcie, żeby może dopytać też nas, ja w tygodniu sprawdzam kilka postaci i nie zawsze np pamiętam, też jestem człowiekiem :)
If you don’t have a massive alternative universe in your head with developed people and stories, you’re lying.

Leif

 • Goblin
 • ***
 • Posts: 43
 • Propsy: 4
  • View Profile
 • Postać: Leif Cunningham
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #32 on: August 05, 2017, 02:29:11 pm »
Pierwszy raz... Pierwszy raz... Pierwszy raz...

NIE.

O tym o czym teraz rozmawiamy w tym temacie nie rozmawiamy pierwszy raz. Dyskusja o aspektach rasowych była przynajmniej dwa razy w TYM ROKU. Ale nie raczycie tego zauważać bo nie była ona na forum. Wygodne. Mnie już generalnie szlag trafił i nie mam zamiaru tego kryć, dajcie mi bana w dupie to mam.

1. Aspekty
Powtórzę po raz kolejny. Jeżeli coś dostajesz za darmo, a inna osoba nie dostaje tego za darmo nazywamy to nierównością. To jest schemat bardzo 0-1, oczywiście od każdego schematu, od każdego równania posiadamy pewne wyjątki i zasady, ale nie operujemy teraz ani na wyjątkach ani na zasadach. Operujemy na przykładzie równania. I to równanie jest nierówne.  Jeden gracz ma 0 drugi gracz ma 1, zero =/= jeden.
Nie wiem jak można tego nie zrozumieć.
Wasze naskakiwanie na graczy, czy personalnie czują jakby dostali w dupę jest poniżej krytyki. Ale o tym dalej. Bo mają takie prawo o czym również dowiecie się dalej.
Nerfienie nie koniecznie jest balansem o czym również często powtarzam. To, że posiadam taką wielką wewnętrzną potrzebę nerfienia magii wywodzi się trochę z dowcipu, ale przede wszystkim z tego, że według mnie w magii nie można nic dodać. Proponowałem jednak zamiast nerfienia magii podbicie alchemii. Też wam się nie podobało, ale genialnie potwierdza zasadę, że nie tylko nerfieniem można balansować.
Dzięki temu dochodzimy do tematu Wygha o którym mówiłem już w ZESZŁYM ROKU. Dokładnie to samo co Wygh i jestem pewny, że jest to gdzieś na forum również. Widzę, że od tamtego czasu nie zrobiłyście nic.
Znowu zasłaniacie się jakąś mglistą "zasadą", żeby nie wtrącać się w tworzenie postaci. To jest po prostu głupie, bo równie dobrze można to odnieść do nerfienia aspektów ale to wam pasuje.
Wzięłyście setting, zrobiłyście jakiś mglisty system tworzenia postaci który dla nowych (ale i starych graczy jeżeli nikt nigdy im tego nie wytłumaczył) jest totalnie niejasny. I wiecie co? Nic a nic im nie pomagacie. Waszym zadaniem jako obsów jest pokierowanie graczem podczas tworzenia postaci aby na sam koniec był pewny tego, że jest zadowolony. Jeżeli gracz tworzy za mocny aspekt - nerficie.
JEŻELI GRACZ TWORZY ZA SŁABY ASPEKT Z NIEWIEDZY CZY BRAKU UMIEJĘTNOŚCI PISANIA ASPEKTÓW - P O M A G A C I E.
Rozumiecie? Nie czekacie na oklaski i prośby bo gracz może NIE WIEDZIEĆ, że jego aspekt nie spełnia 100% swoich możliwości.
Tak to jest storytrelling, ale dobre, TRANSPARENTNE zasady pozwalają społeczności na stworzenie dużej dozy zaufania do siebie i do Obserwatorów.

2. Społczność

Moje drogi obsiki. Wypada wam coś wytłumaczyć. Podjęłyście się zadania stworzenia społeczności. Otóż tak, my na Torilu jesteśmy społecznością, posiadamy wszystkie wytyczne społeczności i taką właśnie tworzymy. Społeczność licząco około czy nawet ponad 100 osób. Społeczność 100 obcych sobie, różnych osób. Rozumiecie?
Świetnie.
W związku z tym, ani ja, ani podejrzewam 90 innych osób nie jesteśmy waszymi przyjaciółmi od piaskownicy. Nie lepiliśmy razem zamków z piasku. Podjęłyście się stworzenia społeczności obcych sobie osób, więc bardzo was ładnie proszę zacznijcie zachowywać się jak osoby które podjęły się takiego trudnego, ale ważnego i niesamowicie wdzięcznego zadania. Dzięki waszej pracy i wkładzie 100 osób może tworzyć społeczność, grać, dzielić się przemyśleniami, poznawać, lubić, nie lubić. Standardowe gówno społeczności.
To oznacza, że płacze i lamenty, że obce wam osoby nie traktują was jak przyjaciół od 20 lat są po prostu nielogiczne, albo nie wiecie co zrobiłyście. To samo również dotyczy zaufania...

3. Zaufanie.

Drogie Obsy, krzyczycie byśmy wam zaufali we wszystkim. Dzierżycie pełnię wiedzy i władzy, co jest zrozumiałe, nie dzielicie się wiedzą z graczami, nie pomagacie im tworzyć postacie, naskakujecie na graczy, a potem znów lamentujecie o zaufaniu.
Na zaufanie trzeba sobie zapracować, my gracze w większej części nie znamy was osobiście od 20 lat. Jesteście obcymi ludźmi tak samo jak obcy my jesteśmy dla was. Jak mamy wam zaufać, jak mamy was traktować po przyjacielsku, jeżeli w społeczności którą stworzyłyście z jednej strony zasłaniacie się jakimiś mglistymi zasadami nie ingerowania, a z drugiej strony wypływają takie kwiatki jak prze kozaczone postacie na start. A kiedy ktoś raczy mieć wątpliwości dostaje w ryj "Nie wiesz" a potem "Zaufajcie nam, prosimy". Jak mam wam zaufać, jeżeli nie daliście mi ŻADNEGO powodu do zaufania. A jedyne co od was człowiek dostaje to "mentalny wpierdol" za to, że raczy się nie zgadzać? Mamy tutaj festiwal hipokryzji. Jest to super nie fajne.
Dlatego kompletnie mnie nie obchodzą wasze groźby banów. Dajcie mi go, proszę was. Będę mógł na lajcie wyłożyć na was lachę, zostawiając sobie kontakt z ludźmi z Torilu których lubię, a nie będę musiał więcej przechodzić przez takie bagno na tysiące znaków.
Bo za każdym razem kiedy próbuję coś zaproponować dostaję od was lepę. I dlatego wy dostajecie teraz lepę ode mnie.

Dziękuję, dobrego dnia.

Zet

 • Bajarz
 • Łupieżca Umysłu
 • *
 • Posts: 385
 • Propsy: 12
  • View Profile
 • ID: 1442
 • Discord: Zet
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #33 on: August 05, 2017, 02:53:37 pm »
Leif - serio - po co?

Uwagi uwagami, ale proszę zachowaj kulturę dyskusji :)

Shagarot

 • Quasit
 • Łupieżca Umysłu
 • *
 • Posts: 401
 • Propsy: 4
  • View Profile
 • ID: 58
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #34 on: August 05, 2017, 03:08:46 pm »
"Powtórzę po raz kolejny. Jeżeli coś dostajesz za darmo, a inna osoba nie dostaje tego za darmo nazywamy to nierównością"

Leif, naucz się proszę czytać. Nikt nic nie dostaje za darmo. Jeśli ktoś ma cechy rasowe, to jest to wliczane w jego "poziom mocy" i może mniej dodać sobie owej "mocy" w aspektach czy inny sposób. Ponieważ zakładam, że nie jesteś głupi, to w tej sytuacji albo takiego udajesz, albo celowo toczysz pianę dla samego toczenia piany. Ogarnij się. Twoje przykłady są całkowicie naokoło tematu i uparcie ignorujesz tłumaczenia innych. To już nie jest argumentacja, to jest nastawienie "mam zakuty łeb i nic do mnie nie dociera".
Nie zauważyłem też żeby ktoś naskakiwał na graczy. Pytanie czy ktoś się czuje personalnie pokrzywdzony jest całkowicie normalne w momencie, kiedy ktoś zwraca na coś uwagę o.O Jedyną osobą, która w moim odczuciu na kogokolwiek tutaj naskakuje jesteś Ty (i teraz ja na Ciebie, bo to jak się zachowujesz zwyczajnie mnie wkurwia, więc zejdę sobie do Twojego poziomu, a co mi tam).

Tak, masz rację, to jest społeczność i obsy wzięły na siebie dużą odpowiedzialność zarządzając nią. Nie oczekują, że ludzie będą traktować ich jak przyjaciół, ale Ty zachowujesz się w stosunku nich jak zwykły chuj ze wsi. Niczym klient, który płaci i wymaga. Ale nie, nie płacisz, a tylko ciągle otwierasz mordę i ją drzesz. Wczoraj padło pytanie dlaczego tu w ogóle grasz skoro tak Ci bardzo nie pastuje. Stwierdziłeś, że Hydra już za Ciebie odpowiedziała. Jesteś przedszkolakiem, a ona Twoją mamą, że sam nie potrafisz udzielić odpowiedzi? Dobrze, to w takim razie nie odzywaj się w ogóle i przysyłaj Hydrę żeby mówiła w Twoim imieniu. Albo jesteś dorosłym, albo dzieckiem, a nie raz tak raz tak, kiedy akurat jest Ci to na rękę.

Ciągle mówisz w formie "my gracze", jak gdyby Twoje problemy dotyczyły większej części Torilowej społeczności. Odzywa się kilka osób, ale z wielkimi problemami i żalami odzywasz się zazwyczaj Ty sam. Z kimś rozmawiasz po privach i Ci się ludzie żalą? A niech żalą. Jak ktoś nie ma tyle cywilnej odwagi żeby samemu napisać, że coś go gryzie i korzysta z pośrednika, to jego zdanie jest tak trochę gówno warte. Jakoś nikt tu jeszcze nie dostał bana za samo pisanie o tym, że coś mu przeszkadza/powinno być zmienione, więc skoro sami o tym nie piszą, to rozmowy na privie to marudzenie dla samego marudzenia, takie małostkowe bycie typowym Polaczkiem.
I jeszcze Twoje prośby o bana. Kurwa, nie podoba Ci się, to sobie idź w cholerę. Co? Nie potrafisz sam zamknąć zakładki w przeglądarce? Nie potrzebujesz do tego bana, chcesz tylko sprowokować administrację żeby tego bana Ci dali, to później będziesz mógł sobie płakać ludziom w kąciki jacy to są niesprawiedliwi i banują z byle powodu. I zgadzam się całkowicie z jednym Twoim zdaniem. O przechodzeniu przez bagno na tysiąc znaków - ale to dotyczy w mojej ocenie Twoich postów.
Arin (722) - Dziś o 21:04
@Shagarot (58)  zabiłeś mnie. Jesteś moim osobistym bogiem.

Tori (72) - Dziś o 21:06
Ja to  po raz kolejny napiszę: Shag jest Mistrzem tekstówek

Wygh

 • Bajarz
 • Otiag
 • *
 • Posts: 147
 • Propsy: 2
  • View Profile
 • ID: 218
 • Postać: Brem Eclipse
 • Discord: PanDzik
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #35 on: August 05, 2017, 03:36:01 pm »
"Nikt nic nie dostaje za darmo. Jeśli ktoś ma cechy rasowe, to jest to wliczane w jego "poziom mocy" i może mniej dodać sobie owej "mocy" w aspektach czy inny sposób."

Jaki poziom mocy? Przecież już ustaliliśmy, że po pierwsze gracze nie wiedzą o istnieniu czegoś takiego, a po drugie ten "POZIOM MOCY" jeżeli nie zostanie wyczerpany, to obserwatorzy nie zaproponują czegoś, by go wypełnić, a zostawią niedopełnioną postać.

"Jak ktoś nie ma tyle cywilnej odwagi żeby samemu napisać, że coś go gryzie i korzysta z pośrednika, to jego zdanie jest tak trochę gówno warte."

Co ma odwaga do wartości wypowiedzi? To, że ktoś się boi zostać skrytykowany (lub nie wypowiada się z innego powodu) świadczy o tym, że jego słowa nie mają wartości? No nieźle.

"Dobrze, to w takim razie nie odzywaj się w ogóle i przysyłaj Hydrę żeby mówiła w Twoim imieniu. Albo jesteś dorosłym, albo dzieckiem, a nie raz tak raz tak, kiedy akurat jest Ci to na rękę."

Dlaczego ma tak nie robić? Dlaczego mu tego zabraniasz? Może jest taką osobą, taki ma charakter, a Ty próbujesz na siłę zmienić jego zachowanie. Czy raz używając Hydry jako pośrednika, a raz pisząc samodzielnie krzywdzi kogoś? Jeżeli nie, to dlaczego ma się w ogóle nie odzywać? Tylko dlatego, że Ci się to nie podoba?
Niekiedy budzę się, wstaję, patrze w lustro i mi staje.

Zet

 • Bajarz
 • Łupieżca Umysłu
 • *
 • Posts: 385
 • Propsy: 12
  • View Profile
 • ID: 1442
 • Discord: Zet
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #36 on: August 05, 2017, 03:44:57 pm »
Zacząłem ten temat, więc czuję się za niego odpowiedzialny.

Dlatego @Szagu - jak prosiłem Leifa o zachowanie kultury dyskusji, tak teraz proszę o to Ciebie.

Rozmawiajmy normalnie, albo nie rozmawiajmy wcale.
Temat powstał, bo zauważyłem pewna nierówność i zaproponowałem rozwiazanie.
Faktem jest, że dyskusja na ten temat co najmniej raz się już pojawiła, choć faktycznie - nie na forum.

Jak już pisałem - mnie te argumenty przekonują.

Hydra

 • Obserwator
 • Banshee
 • *****
 • Posts: 1197
 • Propsy: 19
  • View Profile
  • Pocztówki z daleka
 • ID: 89
 • Postać: Kyriakos Serafeim
 • Discord: Hydra
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #37 on: August 05, 2017, 04:05:09 pm »
Informacyjnie: w sprawie Leifa nie zamierzam sie wypowiadac publicznie - nie ignoruje jej jednak. Zajelam sie szukaniem takiego rozwiazania, ktore pozwoli deeskalowac narosle zle emocje i agresje. Rozmawiamy poza obszarem forum.

Wyghu: to, co napisales o tym, ze chcialbys, zeby Obserwatorzy bardziej pomagali przy tworzeniu postaci, zostalo wziete pod uwage i przyjete. Byc moze przegapiles slowa Skaje, wiec powtorze: tak, postaramy sie o tym pamietac i tak prowadzic rozmowe, zeby nie tylko nerfic, ale tez balansowac. Dzieki za zwrocenie na to uwagi.

Czy ktos jeszcze ma jakies pytania lub czegos nie rozumie, jesli chodzi o grywalnosc ras na Torilu? Zet juz wiem, ze nie, panowie odplyneli tematycznie. Wyghu?
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Rawij

 • Otiag
 • *****
 • Posts: 177
 • Propsy: 2
  • View Profile
 • ID: 463
 • Postać: Rawija/Esh/Andor/Ilirith
 • Discord: Rawij
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #38 on: August 05, 2017, 04:15:42 pm »
Jaki poziom mocy? Przecież już ustaliliśmy, że po pierwsze gracze nie wiedzą o istnieniu czegoś takiego, a po drugie ten "POZIOM MOCY" jeżeli nie zostanie wyczerpany, to obserwatorzy nie zaproponują czegoś, by go wypełnić, a zostawią niedopełnioną postać.

Poziom początkującego poszukiwacza przygód, który jest w FAQ chyba od zawsze.
"Niedopełnioną". Postać "słabsza" nie musi być niedopełniona, skoro gramy storytelling i fabułę, takie tam, a nie każda postać musi mieć "moc" by być pełnoprawną postacią.
Jak ktoś robi czarodzieja który dopiero zaczyna i ma pięć zaklęć zamiast dziesięciu, to jego postać nie jest niedopełniona, choć jest słabsza od pełnoprawnego maga.


Co ma odwaga do wartości wypowiedzi? To, że ktoś się boi zostać skrytykowany (lub nie wypowiada się z innego powodu) świadczy o tym, że jego słowa nie mają wartości? No nieźle.

1. To, że jeżeli ktoś sam się nie wypowiada, to jego opinie Mogą zostać zmanipulowane, bo nie sądzę by Leif przyklejał czyjeś wiadomości.
2. "Nieobecni nie mają prawa głosu". Nikt nie zrobił z Leifa swojego pełnomocnika, jeżeli obie strony mają zostać wysłuchane to niech będą - tylko musza chcieć mówić.

Dlaczego ma tak nie robić? Dlaczego mu tego zabraniasz? Może jest taką osobą, taki ma charakter, a Ty próbujesz na siłę zmienić jego zachowanie. Czy raz używając Hydry jako pośrednika, a raz pisząc samodzielnie krzywdzi kogoś? Jeżeli nie, to dlaczego ma się w ogóle nie odzywać? Tylko dlatego, że Ci się to nie podoba?
Dokładnie dlatego. Jeżeli coś mi się nie podoba, to mówię innym żeby tego nie robili. Kiedy sąsiad puszcza muzykę na cały regulator o 3 w nocy to idę do niego i mówię że ma ja ściszyć, a nie mam to gdzieś "bo on taki jest".
Ireneusz, 42 lata. Pracownik oczyszczalni ścieków, z zamiłowania działkowiec.


hehe

Hydra

 • Obserwator
 • Banshee
 • *****
 • Posts: 1197
 • Propsy: 19
  • View Profile
  • Pocztówki z daleka
 • ID: 89
 • Postać: Kyriakos Serafeim
 • Discord: Hydra
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #39 on: August 05, 2017, 04:19:21 pm »
Chlopaki, bede wdzieczna, jesli bedziemy sie trzymali tematu. Jeszcze cos w sprawie ras?
« Last Edit: August 05, 2017, 05:05:46 pm by Hydra »
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Wygh

 • Bajarz
 • Otiag
 • *
 • Posts: 147
 • Propsy: 2
  • View Profile
 • ID: 218
 • Postać: Brem Eclipse
 • Discord: PanDzik
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #40 on: August 05, 2017, 04:30:24 pm »
To, co wcześniej w sprawie ras, Hydro. Zepsute to jest już od początku, a teraz tego nie naprawicie.
Ja osobiście nie wierze w ten balans, gdzie niby elf z racji na swoje rasowe cechy ma mniejszą "pulę wypełnienia" od człowieka. Nie wierze w to i tyle. Mogę oczywiście się mylić i stoicie na straży balansu, ale ja w to nie wierzę, ale to ja.

JA uważam, że postacie innych ras, niż ludzka w tym momencie, albo do TEJ PORY mogła sobie pozwolić na taką samą siłę aspektów co ludzie. Jednak nie udowodnię Wam tego, ani Wy mi, że tak nie jest. Pozostaje jedynie ta kwestia zaufania, ale tak jak wspominałem, nie wierze w to, że bonusy rasowe były zawsze brane pod uwagę przy balansie aspektów i ogólnie postaci.

Ciekawi mnie też, czy niestandardowe rasy mają łatwiejszy dostęp, lub mniejszy koszt (o ile mogę to tak nazwać) do aspektów, które pasują do tych ras i odwrotnie, czy mają większy koszt do tych... Przeciwstawnych.
Niekiedy budzę się, wstaję, patrze w lustro i mi staje.

Vokun

 • Otiag
 • *****
 • Posts: 129
 • Propsy: 2
 • Nieumarli to takie szczeniaczki
  • View Profile
 • ID: 1365
 • Postać: Vokun
 • Discord: Vokun/gacek
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #41 on: August 05, 2017, 04:39:19 pm »
Ja widzę,że to chodzi o poziom mocy ludzi do innych ras. Ja tylko przypomnę,że jedne z najpotężniejszych nie boskich istot to są ludzie. Dowodzą tego Shas tam, Elminstrel i inni. Rozumiem,że nie podoba się,że elf np widzi w ciemnościach, a wiedźmi pomiot jest częściowo odporny na magię. Jednak są sposoby by wybić się niemal w boskie rangi, trzeba tylko grać sesje i mieć jakieś pomysły. Nie sztuką by było dostać na start pół boga i rozwalić świat.Można np otrzymać boskie błogosławieństwo, i oprócz oczy które przezwyciężą ciemność, jeszcze jakieś dodatkowe bonusy. Więc trzeba tylko znaleźć sposób jak.

Iskierka

 • Hobgoblin
 • ****
 • Posts: 63
 • Propsy: 1
  • View Profile
 • Postać: Lyvain, Velnarei, Arn'thar
 • Discord: Iskra
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #42 on: August 05, 2017, 04:44:32 pm »
Może czas bym się wtrąciła i ja. Chociaż nie lubię wypowiadać sie w takich dysputach.

Szczerze nie widziałam ani razu pokrzywdzonego człowieka. Mogę nawet stwierdzić, że obecni poszukiwacze, którzy do nas dołączają mają jako ludzie na start nieraz silniejsze postacie niż my gdy dołączaliśmy i robiliśmy diabelstwa i inne twory. Nie mogę też się zgodzić z tym, że człowiek powinien dostać jakiś dodatek.
Tutaj przytoczę tak samo tą przypowieść ze szklankami. Daj dwójce ludzi dwie puste szklanki, każdy naleje sobie wody inaczej. Każdy inaczej chce odgrywać swojego człowieka.

Myślimy i tworzymy. To jak to zrobimy zależy od nas. Obsy tylko czasami poprawią by nie było zbyt OP.

Ps. nie zgodzę się, że Obsy nie pomagają przy tworzeniu postaci. Podziękowania dla Hydry za pomoc z moimi 3 postaciami oraz Eony, że spojrzała na aspekt przyszłego elfiego szlachcica. Tak samo jak one, tak samo bajarze (Friss), często pytałam się o rady i jakoś nie spotkałam się z takim odrzuceniem.

Hydra

 • Obserwator
 • Banshee
 • *****
 • Posts: 1197
 • Propsy: 19
  • View Profile
  • Pocztówki z daleka
 • ID: 89
 • Postać: Kyriakos Serafeim
 • Discord: Hydra
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #43 on: August 05, 2017, 04:50:49 pm »
Wyghu - czyli zgadzamy sie, ze sie nie zgadzamy, i na tym pozwole sobie zakonczyc te czesc rozmowy. Pytanie o subiektywny koszt aspektow zostawie Skaje - ma znacznie wiecej doswiadczenia niz ja w sprawie.
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.

Pandora

 • Banshee
 • ***
 • Posts: 1719
 • Propsy: 10
  • View Profile
 • ID: 2061
 • Postać: Magaidh
 • Discord: Pandipuff
Odp: "standardowe rasy"
« Reply #44 on: August 05, 2017, 05:08:09 pm »
Odniosę się do przykładu, który już padł. Elf ma widzenie w ciemnościach, człowiek nie. Jednak człowiek może sobie to widzenie wziąć i uzasadnić czymkolwiek. I nie straci aspektu, bo przecież samo uzasadnienie niesie dodatkowe rzeczy. Rasa jest uzasadnieniem posiadania jakiejś cechy tak samo, jak wszystko inne. Ostatecznie patrząc na postać, patrzymy na CAŁOŚĆ. Więc mówiąc wprost, goły człowiek może sobie aspektami dodać więcej niż elf, zakładając, że elf jest tym stereotypowym elfem i opisuje to aspektami.

Zużywanie aspektów na opisanie cech i umiejętności rasowych to pewien sposób balansowania, które to w storytellingu i tak ma marginalne znaczenie. Chodzi przecież by opisywać rzeczy, które podobają się opisującym. Prędzej lub później część graczy, nawet młodszych stażem graczy, będzie miała potężniejsze od Waszych postacie, ale nie dlatego, że mieli lepszy start, tylko pewnie grają, zamiast doszukiwać się dziur w całym.

Odnośnie oskarżeń Leifa, sądzę że wystarczy się z nim nie zgadzać, by było to dla niego atakiem.
Ziom, możesz mieć niezły pomysł, ale może on nie pasować do naszej wizji gry i, no cóż, mamy prawo do innej perspektywy. Mam też prośbę, przestań mówić za innych.
« Last Edit: August 05, 2017, 06:04:44 pm by Panda »