Author Topic: FAQ  (Read 24135 times)

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #30 on: November 04, 2015, 08:24:55 PM »
Gdzie mogę uzupełnić avatara, profil postaci i jej aktualny wygląd (przed wejściem do karczmy)?

Profil postaci może zostać uzupełniony po wejściu w zakładkę Opcje i link Edytuj zakładkę "Profil". Avatar postaci może zostać uzupełniony po wejściu w zakładkę Opcje i link Ustaw portret postaci. Aktualny wygląd postaci może zostać uzupełniony po wejściu w zakładkę Opcje i link Edytuj opis aktualnego wyglądu postaci - do sesji w czasie rzeczywistym.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #31 on: November 09, 2015, 12:34:44 PM »
Chcę zmienić Koncepcję Ogólną - jak to zrobić?

Najpierw zastanów się, czy postrzeganie Twojej postaci przez otoczenie faktycznie się zmieniło. Może to być po prostu zatrudnienie w nowej pracy lub profesji, ale może to również być zmiana bardziej znacząca, np. drastyczne, widoczne zmiany w charakterze i podejściu do innych ludzi. Jeśli zdecydujesz się faktycznie na zmianę koncepcji ogólnej, w edycji Karty Postaci zaznacz opcję "Chcę zmienić Koncepcję Ogólną" i opatrz swój wybór koniecznie uzasadnieniem i wyjaśnieniem sytuacji.
« Last Edit: April 19, 2016, 11:41:32 AM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #32 on: November 09, 2015, 12:35:03 PM »
Chcę zmienić Utrapienie - jak to zrobić?

Zmiana Utrapienia to poważny krok. Jego zmiana następuje tylko jeśli z poprzedniego Utrapienia wynikły jakieś nowe powikłania, jeśli postać pozbyła się go całkowicie, lub nabyła dodatkowe Utrapienie, które powinno zostać dopisane do poprzedniego. Pamiętaj jednak, że Utrapienia nie znikają same i upewnij się, że wpiszesz dobre uzasadnienie swojego wyboru w edycji Karty Postaci, w opcji "Chcę zmienić Utrapienie".
« Last Edit: April 19, 2016, 11:41:46 AM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #33 on: November 18, 2015, 03:00:07 PM »
Chcę grać drugą postacią... i trzecią. Mogę założyć nowe konto?

Nie, ponieważ wprowadzałoby to chaos do pracy Potwórców (jak połapać się w tym wszystkim, jeśli każdy gracz miałby po kilka kont?). Nie martw się jednak. Pamiętaj, że możesz grać dodatkowymi Postaciami Pierwszoplanowymi [PP], a PP, to po prostu zapasowe postacie. Jeśli któryś z Twoich NPCów zaczyna się w Twoich sesjach pojawiać częściej, przywiązałeś się do niego i chciałbyś nim grać "na poważnie" (pozwolić mu na ewolucję aspektów i reputacji, wprowadzać na sesje publiczne, sprawiać, że jego działania również mają duży wpływ na świat gry), to prześlij nam jego Kartę Postaci skonstruowaną według tego poradnika. A my sprawdzimy ją, trochę tak jak sprawdzaliśmy Twoją postać po jej stworzeniu kreatorem.
W tej chwili nie ma niestety możliwości wchodzenia do karczmy inną postacią niż główna (oprócz sytuacji, gdy posiadasz akurat rangę Gawędziarza). Pracujemy jednak nad tym.
« Last Edit: November 21, 2016, 01:22:15 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #34 on: November 18, 2015, 03:29:35 PM »
Potrzebuję informacji o... Gdzie szukać?

Informacji na temat świata Zapomnianych Krain (nie mylić z systemem D&D!) najlepiej szukać w podręcznikach, w zakładce Kodeks w grze, lub na zaprzyjaźnionym z nami serwisie wiedzy o Krainach - Sferopedii. Pamiętajcie jednak, by upewnić się, że źródłem czytanych przez Was tekstów są podręczniki do Zapomnianych Krain 3 lub 3.5 edycji, ponieważ wersje nowsze wprowadzają do historii świata wiele drastycznych zmian, których na Torilu nie uznajemy.

Pamiętajcie też, że jeśli napotkacie na Torilu zasady odmienne od tych, które znaleźć można nawet w podręcznikach i innych źródłach o świecie gry (np. to, że magowie nie mają u nas dziennego limitu zapamiętanych czarów) te pierwsze mają oczywiście priorytet. Podręcznik to inspiracja i źródło wiedzy o świecie, nie zaś wyrocznia ;)
« Last Edit: November 21, 2016, 01:08:42 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #35 on: March 09, 2016, 12:13:19 PM »
To może po prostu powiedz mi co mam tu wpisać?

Nie. W żadnym wypadku nie będziemy tworzyć za Ciebie Twojej postaci. Możemy pomóc Ci dopasować ją do torilowych realiów, podpowiedzieć sformułowanie aspektów tak, żeby wyrażał to co zamierzyłeś, a jednocześnie były zrozumiałe dla każdego.  Ostatecznie jednak to Ty sam musisz wykreować taką postać, którą będzie Ci się dobrze grało. Pamiętaj, że Toril to gra wyobraźni. Poświęć na kreator trochę czasu i dopracuj postać jak najlepiej. Zdecydowanie warto.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #36 on: March 09, 2016, 12:13:46 PM »
Te wszystkie żelazne zasady są przytłaczające. Dlaczego hamujecie moją wyobraźnię?

1.   Zasady funkcjonowania świata
Wyobraź sobie, że w naszej rzeczywistości stwierdzasz, że grawitacja hamuje Twoją wyobraźnię i od tej pory zamierzasz ignorować prawo grawitacji. Spróbuj w takim razie wzlecieć na ósme piętro i wejść do mieszkania oknem. Nie da się? No właśnie.
Z tego samego powodu my nie możemy pozwolić Ci na ignorowanie tego jak funkcjonuje świat Zapomnianych Krain i na przykład stwierdzenia, że nauczyłeś się magii objawień z książki, albo że posiadasz laserowy pistolet.
2.   Zasady gry Toril
Toril jest grą, a każda gra ma zasady, które istnieją po to, by czynić rozgrywkę sprawiedliwą. Chcemy, aby wszyscy mieli równe szanse na przyjemną rozgrywkę. Z tego powodu wszyscy zaczynają grę z pułapu „początkującego poszukiwacza przygód” i tylko fabularny rozwój postaci pozwoli jej dotrzeć na wymarzone wyżyny ponadprzeciętności.

Ref

  • Otiag
  • *****
  • Posts: 181
  • Propsy: 3
    • View Profile
  • ID: 822
  • Postać: Carret
  • Discord: Ref
Odp: FAQ
« Reply #37 on: September 20, 2016, 08:25:25 PM »
Właśnie przesłałem wpis do kodeksu/kartę postaci Postaci Pierwszoplanowej. Muszę czekać na akceptację od wszystkich Obserwatorów?

Nie. Jeśli jedno z nas zaakceptowało zgłoszenie lub proponowany wpis czy też KP postaci, nie trzeba czekać aż zrobi to reszta. :)
« Last Edit: December 13, 2016, 06:15:31 PM by Ref »
nie
zawód? Design wzorów obić w komunikacji miejskiej

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #38 on: December 19, 2016, 12:06:04 PM »
W jaki sposób mogę ingerować w świat gry dodając w nim nowe lokacje, duże wydarzenia, zagrożenia, ważne/potężne postaci?

Takie rzeczy wypadałoby najpierw z nami omówić. Jest to o tyle istotne, że chcemy uniknąć absurdów, które skutkują np. tym, że w małej wiosce jest więcej karczm niż domów mieszkalnych, a mieszkańcy boją się z tychże domów wyściubić nos, bo wokół mieściny krążą trzy mantykory, dwa klany goblinów i jeden smok. Nie brzmi to zbyt wiarygodnie, prawda? Dlatego też przed rozegraniem sesji bądź napisaniem plotki na temat "grubszych" zdarzeń, lokacji, czy postaci, warto zapytać Obserwatora, czy przypadkiem nie jest to już nadmiar w tym miejscu. A nuż nakierują Cię na coś, co już istnieje w lore i/lub jest rozpisane w Kodeksie i nada się w sam raz do Twojej historii?
« Last Edit: December 19, 2016, 12:08:59 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #39 on: March 21, 2017, 09:38:38 PM »
Za co można tu dostać bana?

By to lepiej wytłumaczyć, posłużymy się metaforą. Wyobraź sobie, że nasza gra, to impreza. Urządzamy ją, zapewniamy żarcie i alkohol, ustawiamy meble tak, żeby goście mieli gdzie potańczyć, gdzie odpocząć, gdzie porozmawiać, dbamy o to, żeby dobrze się bawili. Ale jeden z gości przychodzi i nie chce zdjąć brudnych butów, choć wszyscy inni to zrobili, obraża innych gości, chodzi po domu i mówi, że impreza jest do dupy, jedzenie niesmaczne i źle rozdysponowane, a gospodarz to głupek i dzieciuch. Na miejscu gospodarza raczej byście taką osobę wyprosili, prawda?
Chcielibyśmy, byście w podobny sposób myśleli o Torilu - tworzymy go z myślą o Was i dla Was, ale jednocześnie mamy pełne prawo wymagać szacunku i poważania dla włożonej w tę grę pracy. Tym samym, jako gospodarze Torilu mamy prawo zdecydować, czy ktoś wprowadzający zbyt dużo zamętu i okazujący rażący brak szacunku czy to wobec nas, czy innych graczy jest tu mile widziany - takiej osobie możemy więc dać bana za niekoleżeńskie, nieprzyjemne i obraźliwe zachowanie.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #40 on: September 26, 2017, 05:29:06 PM »
Co mam zrobić, jeśli gracz, z którego postacią miałem jakąś umowę skasuje/utraci konto z powodu nieaktywności?


Ponieważ nie możemy sterować postaciami graczy, którzy odeszli z Torilu (w końcu mogą kiedyś powrócić i mieć własne wizje tego co postać robiła w trakcie nieobecności w grze), po okresie około 30 dni nieobecności musicie po prostu założyć, że taka umowa wygasa.
« Last Edit: September 26, 2017, 05:31:28 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Czy są jakieś ograniczenia rozgrywki w Wieloświecie?
« Reply #41 on: December 05, 2017, 03:25:21 PM »
Czy są jakieś ograniczenia rozgrywki w Wieloświecie?

Tak. Aby uniknąć problemów i zaburzeń balansu wynikających z podróżowania na inne Plany Materialne (wyobraźcie sobie na przykład co wynikłoby z importowania z Ziemi karabinów maszynowych i samochodów!), uznaliśmy, że droga do nich została w tajemniczy sposób odcięta. Zniknęły one całkiem z mapy Wszechświata i nikt nie wie jak tam dotrzeć.
Pozostaje pamięć o nich w świadomości niektórych, oraz bardzo nikły wpływ tamtejszych bóstw na pozostałe Plany Wieloświata. By jednak ci ostatni zyskali moc i wpływy równe choćby tym posiadanym przez Pomniejsze bóstwa, grono ich wyznawców musiałoby się znacząco powiększyć.

Hydra

  • Bajarz
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1064
  • Propsy: 25
    • View Profile
    • Warsztat MG
  • ID: 89
  • Postać: Meresankh
  • Discord: Hydra
Odp: FAQ
« Reply #42 on: January 02, 2018, 07:41:52 PM »
Czym różni się Postać Pierwszoplanowa [PP] od NPC?

Tym, że PP możesz rozwijać (dodawać jej czary i aspekty, uczyć nowych rzeczy, zmieniać charakter i utrapienie itd.), a NPC nie. NPC nie rozwija się "samoistnie" w miarę upływu czasu - to robią tylko postaci pierwszoplanowe.
Różnica polega na tym, że PP jest postacią należącą do gracza, więc jej los w całości zależy od jego woli. NPC to jakaś osoba istniejąca w świecie gry, która pojawia się w tle - jak sąsiadka krawcowa albo akolita w świątyni.
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

22:56] Melweddyn (2247): Po argumentacji Hydry każdy zamyka się w sobie.