Author Topic: FAQ  (Read 24136 times)

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
FAQ
« on: May 08, 2015, 01:44:38 PM »
PODSTAWY ROZGRYWKI - JAK STWORZYĆ POSTAĆ?

Jak wyjaśnicie to, że wszyscy zaczynają na "poziomie początkującego poszukiwacza" niezależnie od wieku?

Co napisać w uwagach dla MG, żeby zaakceptowano moją rasę niestandardową?

Czy mogę grać wampirem/likantropem?

Czym się kierować przy wyborze rasy? Jak wpływa to na rozgrywkę?

Czym się kierować przy wyborze wieku postaci? Jak wpływa to na rozgrywkę?

Czym się kierować przy wyborze wyznania postaci? Jak wpływa to na rozgrywkę?

Dlaczego nigdzie w kreatorze nie widzę opcji wyboru klasy postaci?

Czy powinienem umieścić w aspektach umiejętności takie jak wspinanie, pisanie?

W jakich podręcznikach mogę szukać wiedzy o świecie?

Gdzie mogę uzupełnić avatara, profil postaci i jej aktualny wygląd (przed wejściem do karczmy)?

To może po prostu powiedz mi co mam tu wpisać?

Te wszystkie żelazne zasady są przytłaczające. Dlaczego hamujecie moją wyobraźnię?

Właśnie przesłałem wpis do kodeksu/kartę postaci Postaci Pierwszoplanowej. Muszę czekać na akceptację od wszystkich Obserwatorów?

Czym różni się Postać Pierwszoplanowa [PP] od NPC?





CO ZROBIĆ, ŻEBY GRAĆ...

Co mam zrobić, żeby grać szlachcicem?

Co mam zrobić, żeby grać paladynem?

Co mam zrobić, żeby grać pracownikiem npca?

Co mam zrobić, żeby grać właścicielem biznesu?

Co mam zrobić, żeby grać członkiem organizacji?




PODSTAWY ROZGRYWKI - JAK GRAĆ?

W jaki sposób mogę zagrać z kimś sesję?

Jak mogę dołączyć do trwającej sesji?

Jestem dosyć zapracowany. Ile mam czasu na odpowiedzenie na sesji?

Karczmy. O co chodzi? Jak mam wprowadzić postać do karczmy? Jak w niej pisać?

Czy powinienem opisywać w narracji myśli i zamiary mojej postaci?

Jak rozwijać postać?

Jak rozwijać fabułę gry?

Czy mogę bawić się poza Skrajem?

Co to jest przydomek?

Chcę zmienić Koncepcję Ogólną - jak to zrobić?

Chcę zmienić Utrapienie - jak to zrobić?

Chcę grać drugą postacią... i trzecią. Mogę założyć nowe konto?

Chcę, aby moja postać zdobyła nieco unikalnej wiedzy o Skraju lub innej części świata, ale nie chcę samodzielnie decydować, czego się dowie. Co robić?

Skąd się biorą aury wokół postaci i jak je wykrywać?

W jaki sposób mogę ingerować w świat gry dodając w nim nowe lokacje, duże wydarzenia, zagrożenia, ważne/potężne postaci?

Co mam zrobić, jeśli gracz, z którego postacią miałem jakąś umowę skasuje/utraci konto z powodu nieaktywności?

Czy są jakieś ograniczenia rozgrywki w Wieloświecie?



OGÓLNE

Czy gra będzie działać na smartphone'ach i konsolach mobilnych?

Czy moja postać może posiadać zwierzątko?

Kiedy startuje gra?

Jak wygląda chronologia Torilu w stosunku do historii podręcznikowej?

... Ale podręcznik do D&D mówi że...

Potrzebuję informacji o... Gdzie szukać?

Jakie rzeczy wpisują się w specyfikę Zapomnianych Krain, a nie są dostępne graczom na Torilu?

Jak poprawnie dodawać linki w treści plotek?

Za co można tu dostać bana?
« Last Edit: January 02, 2018, 07:42:50 PM by Hydra »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #1 on: May 08, 2015, 01:46:07 PM »
W jaki sposób mogę zagrać z kimś sesję?

Jest kilka sposobów, by wziąć udział w sesji fabularnej. Można zgłosić się do naboru ogłaszanego przez autora sesji (gracza, lub Mistrza Gry) prywatnej, bądź publicznej. Jeśli aktualnie nie ma takich naborów, można samemu wymyślić i zaproponować innym graczom udział we własnej sesji. Nie martw się, jeśli nie masz pomysłu. Nawet zwyczajne czynności mogą przerodzić się w przygodę, a może współuczestnicy zechcą skierować pogawędkę przy kartach na zupełnie epickie tory. Jeśli wciąż nie czujesz się pewnie z żadną z tych opcji, zawitaj do karczmy. Możliwe, że tam Twoja postać spotka kogoś, kto zaprosi ją do wspólnej historii.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #2 on: May 08, 2015, 01:54:15 PM »
Jak mogę dołączyć do trwającej sesji?

Zazwyczaj nie będzie możliwości dołączenia do już trwającej sesji, ale od każdej reguły musi być wyjątek. Być może ktoś wykruszył się z drużyny i potrzeba nowej pary silnych rąk? Być może autor sesji zdał sobie sprawę, że potrzeba mu kogoś, kto myśli odmiennie do reszty uczestników i zapewni świeże rozwiązania napotykanych przez nich problemów? Może grupa zatrzymała się właśnie w miejscu, przebywanie w którym możesz świetnie uzasadnić i wiesz w jaki sposób Twoja postać mogłaby na nich "wpaść"? Nie wahaj się zapytać autora sesji o możliwość dołączenia.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #3 on: May 08, 2015, 01:54:50 PM »
Jestem dosyć zapracowany. Ile mam czasu na odpowiedzenie na sesji?

Każdy prowadzący ma własne preferencje co do częstotliwości odpisywania w sesji i zazwyczaj ogłasza je przed rozpoczęciem. Dowiedz się tego od autora interesującej Cię przygody.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #4 on: May 08, 2015, 01:55:32 PM »
Karczmy. O co chodzi? Jak mam wprowadzić postać do karczmy? Jak w niej pisać?

Przed wejściem do karczmy sprawdź, czy w Twoim profilu widnieje aktualny opis wyglądu Twojej postaci. Będzie widziana w karczmie właśnie w taki sposób. Potem pozostaje Ci już tylko wejść w zakładkę interesującej Cię karczmy i opisać to w jaki sposób postać wchodzi do lokalu i co robi zaraz po tym. Gdzie siada, co zamawia, czy z kimś się wita? By opisywać wykonywane czynności, umieść opis pomiędzy znakami gwiazdki (*). Wszystko co znajduje się poza nimi, jest słowami wypowiadanymi na głos. By wyszeptać do innej postaci coś, co może usłyszeć tylko ona, kliknij link szeptu (S) znajdujący się obok jej imienia.
« Last Edit: November 04, 2015, 09:15:25 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #5 on: May 08, 2015, 01:56:05 PM »
Czy powinienem umieścić w aspektach umiejętności takie jak wspinanie, pisanie?

Jako że aspekty powinny opisywać jedynie cechy Twojej postaci, które wyróżniają ją na tle innych, nie umieszczamy w nich umiejętności z reguły dostępnych dla wszystkich. Istotnym jest jednak, by w aspektach znalazły się umiejętności, które postać opanowała wyjątkowo dobrze (np. "Bezszelestne skradanie", "Wspina się po drzewach niczym małpa") lub informacje o tym, że postać wcale nie posiadła jakichś powszechnych zdolności (np. "Nie umie czytać i pisać", "Nie potrafi pływać").

Przykładowe umiejętności, które są powszechne (choć Wasza postać niekoniecznie je posiada) i w aspektach warto zaznaczyć ich brak albo wyjątkowe opanowanie, nie zaś samo ich posiadanie:
- Czytanie
- Pisanie
- Jazda konna
- Powożenie
- Pływanie
- Wspinanie
- Rachowanie
« Last Edit: October 07, 2016, 04:35:52 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #6 on: May 08, 2015, 01:56:57 PM »
Jak wyjaśnicie to, że wszyscy zaczynają na "poziomie początkującego poszukiwacza" niezależnie od wieku, majątku, rasy itp.?

Tak jak Mistrzowie Gry w papierowych grach fabularnych wyznaczają początkowy poziom postaci i tak, jak w cRPG nie od razu główny bohater dysponuje pełnią swojego potencjału, tak na Torilu każdy zaczyna z podobnego pułapu. Nie natychmiastowe posiadanie potęgi, a dążenie do niej jest głównym celem gry, dlatego każda postać - zarówno wiekowy elf, jak i młodzieniec pochodzący z ludzkiej rasy - rozpoczynać będzie grę z podobną mocą, rozumianą na wiele różnych sposobów. W dodatku to gracz odpowiada za ubranie tego w opowieść. Wyjaśnienie samemu sobie, dlaczego jego bohater znajduje się na równi z innymi - oczywiście mniej lub bardziej.
Uważasz, że sędziwy mag lub elfi kapłan służący swym bogom od dwóch wieków nie mają prawa zniżyć się do poziomu miejskiego łotrzyka? Zazwyczaj pewnie byliby w stanie obrócić go w pył - i to w mgnieniu oka. Byłoby to jednak zbyt łatwe, a gra wszechpotężną postacią mogłaby prędko okazać się nużąca. Odrobina pomysłowości wystarczy, by umiejscowić pozornie silną postać na poziomie średnim. Być może spotkało ją jakieś nieszczęście? Może jest ścigana lub na skutek magicznego eksperymentu straciła rozum i pamięć o większości zaklęć?

Nie oznacza to oczywiście, że wiek, rasa, pochodzenie postaci i wszystkie inne ważne cechy nie grają roli. Działają one na podobieństwo aspektów, a więc można je wykorzystywać na tyle sposobów, na ile tylko pozwala wyobraźnia. Krasnolud może powoływać się na rodzimą wiedzę o górnictwie i metalurgii, starzec z łatwością dostrzeże następstwa wydarzeń, których był świadkiem, a przybysz z Północy z większym prawdopodobieństwem poradzi sobie w trudnych warunkach niż wychowana w jedwabiach szlachcianka.

Zachowaj również umiar w doborze palety broni jakimi ewentualnie walczy postać. Jeśli wojaczka to główne zajęcie Twojej postaci, zazwyczaj pozwalamy na trzy rodzaje (np. sztylety, miecze jednoręczne, miecze dwuręczne).
« Last Edit: November 21, 2016, 12:51:30 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #7 on: May 08, 2015, 01:57:36 PM »
Co mam zrobić, żeby grać szlachcicem

Na początek warto uswiadomić sobie, co oznacza bycie szlachcicem. Nie każdy członek rodziny szlacheckiej posiada tytuł - zazwyczaj jest to jedna osoba, będąca głową rodu. Osoba ta nosi tytuł barona, hrabiego, markiza itp. Tytuł przechodzi również, wskutek małżeństwa, na małżonkę lub małżonka osoby utytułowanej. Dzieci i inni krewni o niepewnej randze tytuowani są w większości regionów "saer". Na Ziemiach Centralnych stosuje się ogólną zasadę, że jeśli głową szlacheckiego rodu jest "lord Brzozogórza", to wszystkie jego dzieci są "saer [imię] Brzozogórza". Owdowiali lub wiekowi rodzice głowy rodziny, bądź też strasi wujkowi i ciotki żyjące, lecz pomijane w pierwszeństwie to "stary lord (lub lady) Brzozogórza".
Tworząc postać wywodzącą się ze szlacheckiego rodu niezbędne jest ustalenie, jak daleko w linii sukcesji znajduje się postać, kto przed nią dziedziczy tytuł i rodowe włości, oraz jakie obowiązki spoczywają na postaci, w związku z przynależeniem do znamienitego rodu.
Warto pamiętać, że szlachectwo nie oznacza nieograniczonego bogactwa. Szlachta inwestuje swój majątek, na przykład w rolnictwo, handel lub obronę. Choć prowadzi wygodne życie, rzadko zdarza się, by dysponowała dużą ilością "gotówki". Szczególnie członkowie rodziny, którzy nie są głową rodu.
Niezbędne do zaakceptowania szlachcica będą zatem:
- Opis rodziny, jej najważniejszych członków
- Jasne sprecyzowanie tytułu głowy rodu oraz kolejności dziedziczenia w odniesieniu do tworzonej postaci
- Określenie majątku i włości rodowych
- Napisanie tekstu do Kodeksu, który będzie opisem rodu szlacheckiego i będzie zawierał powszechną wiedzę o rodzinie
- Wskazanie NPCa, który kontaktuje się z postacią w imieniu rodu (jakie imię? kto to?)
« Last Edit: June 21, 2017, 07:14:16 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #8 on: May 08, 2015, 01:59:32 PM »
Co napisać w uwagach dla MG, żeby zaakceptowano moją rasę niestandardową?

Przede wszystkim musisz udowodnić, że dobrze znasz rasę, którą chcesz grać. Przyda się krótki opis oraz podręcznikowe źródło, a także Twoja propozycja przełożenia danej rasy na świat Torilu.
Ponieważ stworzeń występujących w Zapomnianych Krainach jest wyjątkowo dużo, niemożliwe jest stworzenie stałej listy postaci grywalnych i niegrywalnych. Szczególnie, że nawet mocny fey'ri może zostać osłabiony do stopnia uznawanej "średniości". Niektóre rasy są wyjątkowo potężne, dysponują umiejętnościami, które wykraczają poza uzgodniony kanon. Nie powinno być problemu z przyznaniem przygotowanemu graczowi drowa - niedostępnej w kreatorze podrasy elfów, czy jednego z kilku rodzajów planokrwistych. Schody zaczynają się w przypadku potężniejszych istot (diabłów, wampirów, likantropów, inteligentnych bestii itp.), jak również potworów (których nawet najlepsze próby odgrywania nie zmienią przecież nastawienia reszty świata do nich). Niektóre z nich nie mają wcale szans stać się postaciami gracza, inne natomiast mogą zostać dostosowane. Wszystko jest kwestią ustaleń.
« Last Edit: July 06, 2015, 10:09:47 PM by Spookie »

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #9 on: May 08, 2015, 02:00:01 PM »
Czy mogę grać wampirem/likantropem?

Ze względu na balans i sprawiedliwą rozgrywkę, nie przewidujemy możliwości rozpoczęcia gry wampirem ani likantropem.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #10 on: May 08, 2015, 02:00:48 PM »
Czym się kierować przy wyborze rasy? Jak wpływa to na rozgrywkę?

Jak podaje podręcznik trzeciej edycji D&D, Zapomniane Krainy:

"Około 99% wszystkich mieszkańców Torilu wywodzi się z zaledwie dziesięciu ras. Ludzie są reprezentowani najliczniej."

Z tego powodu wybór każdej rasy poza ludzką sprawia, że postać należy do pewnej mniejszości. Nie wszystkie miasta w Faerunie są przychylne ludom. Jest też sporo takich, gdzie pochodzenie nie gra roli.
Władcy Skraju uznają równość ras, a dyskryminacja jest przez nich niemile widziana.

Każda rasa ma swoje wyjątkowe cechy, nie tylko wynikające z odmiennego wyglądu. Różna jest długość życia, zdolności, czasem nawet wyjątkowe predyspozycje. Większość ras ma swoje własne panteony bogów, choć wiele społeczności czci aspekty tych samych bogów, co ludzie.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #11 on: May 08, 2015, 02:01:31 PM »
Czym się kierować przy wyborze wieku postaci? Jak wpływa to na rozgrywkę?

Oczywiście tak jak w świecie realnym, tak i w Zapomnianych Krainach, wiek ma duży wpływ na to w jaki sposób postać jest postrzegana w społeczeństwie. Na przykład jako nieopierzony młodzik może być trochę lekceważona przez bardziej doświadczonych, a jako sędziwy starzec, traktowana z szacunkiem. Podejście jednak może zmieniać się zależnie od regionu, w którym postać przebywa i kultury jaka go otacza. Wiekowa dojrzałość postaci będzie również inaczej postrzegana przez różne rasy. Przykładowo trzydziestoparoletni elf będzie dla człowieka nieodróżnialny od stuletniego i choć biologicznie  nie będzie pomiędzy nimi wielu różnic, to wśród  swojego ludu ten pierwszy będzie postrzegany właśnie jako wspomniany wyżej nieopierzony młodzik. Przed wybraniem wieku dla swojej postaci, zapoznaj się najpierw z tabelą "Prędkość starzenia się ras" oraz opisem Twojej wybranej rasy.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #12 on: May 08, 2015, 02:02:16 PM »
Czym się kierować przy wyborze wyznania postaci? Jak wpływa to na rozgrywkę?

Wyznanie postaci odgrywa w świecie Zapomnianych Krain wielką rolę. Bogowie są tu jak najbardziej realni, często przechadzają się pod postacią Avatara wśród śmiertelników, a ich wojny i intrygi odbijają się wyraźnym piętnem na życiu tych ostatnich. Postać może czcić wiele bóstw, jednakże tylko jedno może być jego patronem. Ma to związek z tym dokąd postać pójdzie i komu będzie służyć po śmierci. Uwaga: Jeśli postać za życia nie stosowała się do dogmatów swojego wybranego bóstwa, jest wielce prawdopodobne, iż po śmierci pozostanie na Planie Letargu i po wieczność będzie częścią muru otaczającego Miasto Umarłych. Warto zatem podążać za naukami swego bóstwa, lub w razie zwątpienia odnaleźć nowe, bardziej odpowiadające naszym przekonaniom. Przed wyborem wyznania, zapoznaj się z artykułem "Życie po śmierci" i przeczytaj trochę o interesującym Cię bóstwie (np. w artykule "Najważniejsze bóstwa").

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #13 on: May 08, 2015, 02:03:30 PM »
Dlaczego nigdzie w kreatorze nie widzę opcji wyboru klasy postaci?

Zrezygnowaliśmy z klasycznych profesji systemu D&D (i jakichkolwiek innych), ponieważ krępują one wyobraźnię i ograniczają tworzone przez Was postacie. Zamiast tego uważamy, że opisany w Samouczku system aspektów wystarcza do tego, by opisać to jak złożone i bogate w osobowość są Wasze postaci. Do jakiej klasy przyporzadkować szewca, który od czasu do czasu broni się przed złodziejami za pomocą nabijanej gwoździami pałki? Teraz nie musicie już się o to martwić. Zamiast tego możecie skupić się na tym, była postać była jak najciekawsza i dostosowana do tego w jaki sposób chcecie się teraz bawić w grze.

Spookie

  • Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Posts: 1362
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
Odp: FAQ
« Reply #14 on: May 08, 2015, 02:03:59 PM »
Czy gra będzie działać na smartphone'ach i konsolach mobilnych?

Tak, docelowo będzie.