Author Topic: Granica wiedzy postaci  (Read 734 times)

Pandora

• Banshee
  • Propsy: 10
    • View Profile
  • ID: 2061
  • Postać: Magaidh
  • Discord: Pandipuff
Odp: Granica wiedzy postaci
« Reply #30 on: June 16, 2017, 09:33:56 am »
@Chromy, bo tak jest najwygodniej.

@Eona:

"I powiedz mi proszę jak wyobrażasz sobie ugrywanie przyzwyczajenia postaci do noszenia kolczugi?" - Może po raz kolejny daje się we znaki moja naiwność, ale... Zakładając kolczugę na sesjach? Mówiąc na sesjach innym, że się właśnie coś podobnego "trenuje"? Ciężko mi sobie wyobrazić, po co w ogóle traktować coś takiego jako skill do wyuczenia, to już nadmierne rozdrabnianie się. Sama nigdy nie wpadłabym na pomysł, żeby ugrywać coś podobnego, choćby zgłoszeniem. Po prostu pograłabym jakiś czas postacią odczuwającą dyskomfort związany z noszeniem zbroi (może nawet dałabym sobie aspekt na to, że w zbroi czuje się źle) a po kilku sesjach bym go zdjęła i nosiła zbroję już bez gadania o niej.

Leif

• Goblin
  • Propsy: 4
    • View Profile
  • Postać: Leif Cunningham
« Reply #31 on: June 16, 2017, 10:09:47 am »
@Eona
No dobra, to teraz możemy przejść do kolejnego tematu. Który również jest bardzo związany z Twoim pytaniem.
Czas nauki walki bronią.
Otóż twierdzisz, że żeby nauczyć się walki bronią to rok przynajmniej i masz nadzieję, że inni też tak robią. Tyle, że to tak nie działa. Rodzaje bronie chociaż dzielą swoją śmiertelną skuteczność wszystkie, mają kompletnie inną budowę i wymagają innych zdolności a dzięki temu i czasu nauki. Weźmy taki przykład:
- Rapier, szabla, pałasz et cetera - to jest broń przy której jeżeli chcesz zostać fechmistrzem musisz poświęcić na to faktycznie dużo czasu. I tak, ucząc się walczyć nigdy nie uczysz się samemu. NIGDY. Uczenie się samemu to uczenie się tylko błędów. Ale teraz, to dużo czasu to ile? A to już zależy od mnóstwa innych zmiennych. Czy jesteś wojownikiem, czy nim nie jesteś, czy jesteś biegły w mieczu czy nie jesteś et cetera, et cetera.
- Kusza, morgensztern, cep bojowy, buława, młot - To są przykłady broni PROSTYCH. Nauka strzelania z kuszy trwa ze dwa tygodnie. Po miesiącu ta broń nie ma przed Tobą tajemnic. Jedyne co to czy jesteś celny czy nie jesteś celny, ale jeżeli na ten przykład strzelasz z łuku to łapiąc za kuszę po chwili siekasz kuszą równie celnie co z łuku. Serio. Nie potrzebujesz na to roku.
Walka cepem bojowym? Ta śmiertelna broń którą Husyci rozpieprzyli dwie krucjaty jest prosta jak... Nie zgadniesz co? KONSTRUKCJA CEPA. Nie potrzebujesz roku na naukę walki cepem. Podobnie jak buława, młot. To są bronie obuchowe  które działanie w uproszczonym schemacie polega na: Wyceluj - Przypierdol.

Dam przykład na sobie. Wystrzelałem w życiu tysiące nabojów. I pamiętam, że jak pierwszy raz odstawiłem Beryla i złapałem z M16A3 to nie potrzebowałem roku aby nauczyć się z niego strzelać, tylko z dwie godziny, żeby przyzwyczaić się do nowej konstrukcji broni. Podobnie ma wojownik w fantasy. Walka z przeciwnikiem nie polega tylko na umiejętności machania bronią. Uniki w których postać potrafi zwodzi przeciwnika, mobilność w trakcie walki, wykorzystanie słabych punktów, cech terenu wszystko to wojownik robi automatycznie, dodajesz do tego skillsa broni i proszę bardzo. A co jak wojownik zmienia broń? Nadal zostają mu umiejętności walki, tylko broń wydaje się jakaś kwadratowa, ale po krótkim czasie i szkoleniem pod okiem wojownika który tę broń preferuje już umie się nią walczyć. Serio.
Więc nie rozumiem czemu każda postać ucząca się walki nowym orężem musi potrzebować roku aby sprawnie się nim posługiwać?

Chromy

• Hobgoblin
  • Propsy: 3
    • View Profile
  • ID: 1287
  • Postać: A. Stein
« Reply #32 on: June 16, 2017, 11:19:53 am »
No właśnie po co w ogóle odnosić.  Ogranicza to narracje. Pozbawia pewnych środków. Choc rozumiem ze dla obsow to wygodne ;p
« Last Edit: June 16, 2017, 11:23:26 am by Chromy »

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #33 on: June 16, 2017, 11:32:32 am »
To sposób na unormowanie zmian w postaciach. Luźny i plastyczny, ale mimo wszystko jest to gra i jakieś ograniczenia muszą tu być. ;)

Skaje

• Obserwator
  • Ghast
  • Propsy: 16
  • Meow
    • View Profile
  • ID: 57
  • Postać: Desiderata Graves
  • Discord: Skaje/Nibynuszka
« Reply #34 on: June 16, 2017, 11:52:08 am »
@Chromy - bo gramy w czasie rzeczywistym. Toril to gra, na której nie ma przeskoków o x lat i czas w kalendarzu leci zgodnie z naszym kalendarzem. Więc dlaczego uczenie się miałoby trwać o wiele szybciej? Można to przyspieszyć nieco, wiadomo, że postaci w grze fantasy są starsze często od nas samych, żyją w innych warunkach, etc. i mogą pewne umiejętności przyswajać nieco szybciej, ale to tyle :)
If you don’t have a massive alternative universe in your head with developed people and stories, you’re lying.

Chromy

• Hobgoblin
  • Propsy: 3
    • View Profile
  • ID: 1287
  • Postać: A. Stein
« Reply #35 on: June 16, 2017, 02:58:24 pm »
No cos za cos,  nie mowie ze to zle, to jest jakies wyjście.  Po prostu mowie ze to ucina pewna  możliwości.  Prędzej nam sie postać znudzi, niż dojdziemy do jej starości. O graniu mlodsza postacią niż jest obecnie teoretycznie nie jest nam dane grać. Oczywiście można lepiej to wykorzystać. nie musze mówić ze takie pomysły na sesje rodzą sie ad hoc .

Wengiel

• Ghast
  • **
  • Propsy: 8
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
  • ID: 1374
  • Discord: Wengiel
« Reply #36 on: June 16, 2017, 04:47:56 pm »
No niestety, gra jest tak skonstruowana, że nasz czas leci na równi prawie że z czasem w grze. Stąd też jeżeli ktoś chce grać słabiakiem i zrobić z niego koksa, to musi poświęcić dużo czasu. Dlatego też są osoby, które grają tzw. gotowcami, czyli postaciami już doprawionymi na tyle, na ile można sobie pozwolić. Wojownicy mają z tym właśnie łatwiej, aczkolwiek postacie czarujące nie będą miały problemu z osiągnięciem satysfakcjonującego poziomu przy dobrym wyborze czarów.
Ja osobiście zawsze brałem postacie z "doświadczeniem". Zawsze mnie irytowało expienie ich w grach tego typu. Dzięki postaci na sensownym poziomie nie muszę sie martwić o douczanie sie rzeczy i po prostu skupić sie na samym charakterze postaci i fabule. A biorąc jeszcze pod uwagę, że moje postacie długo nie żyją, to jeszcze bardziej ma sens.
Tak jak też wspomniano wyżej: im prostsze rzeczy i mniej wymagające, tym szybciej sie ich nauczysz i będziesz ich mieć więcej.
100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów, 10 km, codziennie bez dnia przerwy.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #37 on: June 16, 2017, 05:43:39 pm »
Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka, ani grać w Diablo odpalając Age of Empires : p

Wengiel

• Ghast
  • **
  • Propsy: 8
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
  • ID: 1374
  • Discord: Wengiel
« Reply #38 on: June 16, 2017, 05:58:10 pm »
Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka, ani grać w Diablo odpalając Age of Empires : p

No chyba, że na dwóch kompach. xd
100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów, 10 km, codziennie bez dnia przerwy.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.

Eona

• Guest
« Reply #39 on: June 16, 2017, 08:38:48 pm »
@Panda, z tą kolczugą chodziło mi raczej o odrębną sesję z tą kolczugą. To, że się ugrywa "przy okazji", to wiem :)
@Leif, teraz powiedziałeś mi coś, co wiem jak wygląda w realu. Tylko nie przełożysz tego 1:1 na grę, dlatego podałam ten jeden rok. A kusza lepsza od łuku, dopóki nie polujesz na jelenie i nie walczysz w bitwie :)

Pandora

• Banshee
    • View Profile
« Reply #40 on: June 17, 2017, 08:58:08 am »
Czy wciąż mamy jakiś nierozwiązany problem?