Author Topic: Karczmy w Skraju/Miejsca Spotkań  (Read 419 times)

Pandora

• Banshee
  • Propsy: 10
    • View Profile
  • ID: 2061
  • Postać: Magaidh
  • Discord: Pandipuff
Karczmy w Skraju/Miejsca Spotkań
« on: April 18, 2017, 08:48:07 pm »
Dostaliśmy już od Was sporo wypełnionych ankiet. Na ich podstawie wysnuliśmy pewien wniosek, który urodził kolejne pytania. Ponieważ kwestia warta jest omówienia nie tylko w gronie Obserwatorów i Bajarzy, chciałabym Was zaprosić do dyskusji o jednej z form rozgrywki.

Sesje czasu rzeczywistego. Na Torilu w dwóch opcjach - karczmy znajdujące się w Skraju oraz inne lokacje. Jest ich sporo, ale nikogo nie dziwi, jeśli w większości, lub nawet wszystkie, stoją puste. Deklarujecie brak czasu, jednocześnie wskazując, że jednak znaleźlibyście chwilę na to, by pograć na spontanie, dłużej lub krócej.

Może zatem warto przedyskutować rolę takich sesji. Może macie dla nas wskazówki, na jakich eventach chcielibyście się bawić, lub co mogłoby Was zachęcić do tego, by chociaż na chwilę zajść do jakiegoś lokalu? Może sprawdzona formuła już się wyczerpała i potrzebujemy nowego spojrzenia na kwestię? ;)

Wszelkie uwagi, komentarze i dobre wspomnienia mile widziane.

Chętnie też dowiemy się, czy gracie lub chcielibyście grać w Skraju? Wasza postać tam mieszka lub często przebywa? A może jednak ciągnie Was w jakieś inne regiony?

Hydra

• Obserwator
  • Banshee
  • Propsy: 18
    • View Profile
    • Pocztówki z daleka
  • ID: 89
  • Postać: Uria
  • Discord: Hydra
Odp: Karczmy w Skraju/Miejsca Spotkań
« Reply #1 on: April 18, 2017, 09:06:54 pm »
.
kropka obserwacji taktycznej
[18:37] Pharan: Mógłbym mieć z Tobą dziecko, któremu wpajałbym same złe zasady, żeby potem słuchać, jak mu wszystko tłumaczysz

[13:22] Zet: przez ciebie mam odruch pawłowa już. Jak napiszę, że jest odpis i widzę, że coś napisałaś, to pierwsza myśl: jaki błąd popełniłem tym razem?

[16:20] Wengiel: I will do my best, mom.

Zet

• Łupieżca Umysłu
  • *
  • Propsy: 12
    • View Profile
  • ID: 1442
  • Postać: Rotmistrz Zadora
  • Discord: Zet
« Reply #2 on: April 18, 2017, 09:08:44 pm »
Ja generalnie nie przepadam za sesjami w MSach. Mogę sobie na spontanie pójść do karczmy i poodgrywać siedzenie na dupie i gadanie o pierdołach. Bo to jest raczej niezobowiązujące.
Natomiast sesje w MS?
Brak czasu. I to brak czasu w sensie takim, że nie daję rady czekać 30 minut czasem na odpowiedź czyjąś :D Takie sesje potrafią się koszmarnie przeciągać :(

Spookie

• Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
« Reply #3 on: April 18, 2017, 09:27:29 pm »
Jest to faktycznie problem, ale myślę, że nie bardzo da się go rozwiązać poza "uświadamianiem społecznym" (:D), że to ma w założeniu być rozgrywka o szybszym tempie niż normalna sesja. Dawaniem znać współgraczom, że nie spodziewasz się po nich długich, odpicowanych i wymuskanych postów, tylko odpisów w miarę szybkich i dynamicznych. Osobiście staram się w MSach pisać posta nie dłużej niż 10 minut. Czasem nawet zaczynam go od razu po wysłaniu poprzedniego, a potem edytuję go stosownie do tego co pisali inni. Staram się tym samym nie tylko ograniczyć czekanie, ale i ogólnie "skompresować" całą sesję.

Zet

• Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: April 19, 2017, 10:23:11 pm »
Wiem, że to nie jest wina samego systemu, czy tematów sesji. Ale jednak często tak się dzieje.

Ja zwykle też robię odpis w trakcie, to wyraźnie skraca czas, ale jednak dla mnie doświadczenia z MSami są takie, że spędzam kilka godzin na grze, z czego większość jednak na czekaniu :(

Friss

• Otiag
    • View Profile
  • ID: 1307
  • Postać: Altair Dar-Mingħajr
  • Discord: Friss
« Reply #5 on: April 20, 2017, 12:00:32 am »
Patrząc na to, jak rozwija się temat, też chciałam poprzestać na kropce taktycznej, ale jednak słówko wtrącić muszę:

@Zet, to nie jest ani największy, ani najtrudniejszy do rozwiązania problem gry w MS. Szukając dziury w całym, znajduje się albo kolejny powód, albo jednak sposób. Sęk w tym, że na Torilu dominuje wyszukiwanie powodów (tych, dla których do karczmy/Miejsca Spotkań się nie wejdzie), a nie sposobów na to, by jednak się pobawić. Gdybym nie wiedziała, jak wygląda fajne karczmowanie (a wiem i miło wspominam), to może bym uwierzyła, że chodzi o coś więcej, niż wynajdywane po kolei fałdki u spódnicy. I nie, nie chodzi mi teraz o Ciebie, bo może faktycznie masz złe doświadczenia. To raczej ogólny, nieco smutny wniosek. Oczywiście, są i powody bardziej obiektywne (jak np. ten, że użytkownicy gier tekstowych dojrzewają razem z nimi i z roku na rok ich zasób czasu nie musi rosnąć, częściej jednak maleje), co nie zmienia faktu, że część z nich tworzona jest z uprzedzeń.

Zet

• Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: April 20, 2017, 12:06:09 pm »
Zły MS boli przez całe życie, niestety :D
Jakiś rok temu sędziowałem turniej szermierczy i spędziłem trzy dni, w oczekiwaniu na odpisy, które pojawiały się co pół godziny, a ja niestety sędziowałem i nie mogłem tego olać i sobie pójść. I od tej pory MSy jakoś omijam, chyba, że to niezobowiązujące karczmowanie :)

Wengiel

• Ghast
  • **
  • Propsy: 8
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
  • ID: 1374
  • Discord: Wengiel
« Reply #7 on: April 20, 2017, 04:56:19 pm »
Problem jest też taki, że z tego co widziałem, sporo osób nie wie jak pisać sesje RT.
Piszą dużo, za dużo, jak na typ sesji, jaki jest teraz rozgrywany. Jakby byli w przeświadczeniu, że jak napiszą za mało, to ktoś ich wyśmieje. Abo po prostu mają taki fetysz ścian tekstu. nie mówie, że to źle, ba, są tacy, co ogarniają to bardzo...ale to nie w tego typu rozgrywce. Wiadomo, wszyscy chcą by było ładnie, ale czasem trzeba sobie pozwolić na przycięcie, inaczej taki "przeciętny" tekst będą pisać 10 minut, a jak do tego będzie z 5 graczy, to masz godzinę wyjętą z życia.
No cóż, to jest coś, czego po prostu trzeba sie nauczyć i żaden mechazm in-game'owy nie pomoże.
100 pompek, 100 brzuszków, 100 przysiadów, 10 km, codziennie bez dnia przerwy.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.

Spookie

• Potwórca
  • Banshee
  • *
  • Propsy: 27
  • spec. ds. NCSD
    • View Profile
  • ID: 3
« Reply #8 on: April 20, 2017, 09:41:20 pm »
Agree. Imho do pisania odpisów MSowych trzeba po prostu inaczej podchodzić. Mniej wstążek i brokatu, więcej konkretów i streszczania się.

Zet

• Łupieżca Umysłu
  • *
    • View Profile
« Reply #9 on: April 20, 2017, 11:27:53 pm »
Może w takim razie zamieścić taki wpis w FAQ, dla nowych? Aby widzieli, jak to powinno wyglądać?

Friss

• Otiag
    • View Profile
  • ID: 1307
  • Postać: Altair Dar-Mingħajr
  • Discord: Friss
« Reply #10 on: April 21, 2017, 12:40:27 am »
Można, nie zaszkodzi. NK mają taki zbiorek zasad, MS nie, a to te drugie są mniej intuicyjne. Chociaż, swoją drogą, nadal nie uważam, by tu tkwił szkopuł, bo są tacy gracze, którzy piszą LINIJKĘ (do-słow-nie!) przez paręnaście minut. Już prędzej bym powiedziała, że wielu nie łapie, iż MS wcale nie musi być karczmą. Może być polaną leśną, targowiskiem, lochem, jaskinią rozbójników, lazaretem polowym... tylko to nie jest dla ludzi oczywiste. Utarło się, że sesja — to brzmi dumnie = poważna sprawa, karczma = pitu-pitu. Jakkolwiek bywa i tak, bo tym pogaduszki są, można zagrać co innego. Niektóre posty w sesjach są na tyle krótkie, że zamiast stać nad kimś jak kat nad dobrą duszą i dyszeć o odpis co pół godziny, można zaproponować takiej osobie MS. Wiadomo, że nie każdy scenariusz się z MSem dobrze je, ale czy te sesyjne są aż na tyle wielowątkowe? Bez prób (nawet tych nieudanych) nie opanujesz tego sposobu grania. Cudów nie ma.

Może, dla odmiany, wypowie się ktoś, kto LUBI i UŻYWA tej formy gry?

Skaje

• Obserwator
  • Ghast
  • Propsy: 16
  • Meow
    • View Profile
  • ID: 57
  • Postać: Desiderata Graves
  • Discord: Skaje/Nibynuszka
« Reply #11 on: April 21, 2017, 01:23:55 am »
Ja lubię i czasem używam, jutro prowadzę nawet, chociaż przyznam, że do MSów jako do karczm wchodzę rzadziej niż na początku otwartej bety.
Wtedy rozgrywki tego typu kwitły i codziennie prawie było tam pełno osób.

Na pewno miały na to wpływ takie czynniki jak "zachłyśnięcie" nową grą(zawsze tak jest), duża liczba graczy(z których część ofc szybko odpadła) oraz fakt, że nikt się nie znał fabularnie. Wtedy faktycznie, chodzenie do karczmy miało sens, bo przy takiej liczbie graczy łatwiej było w ten sposób zapoznać nowe osoby i je niejako "przetestować", niż przeglądając 50 profili i grając 50 różnych sesji.
Teraz, gdy graczy jest mniej, a z dużą częścią starszej ekipy już grałam, mam określone preferencje kogo szukam i "nowych" wolę często wyciągnąć na konkretną sesję, na której pojawi się jakiś większy albo bardziej namacalny wątek, niż kolejne popijanie wina w karczmie i krótka rozmowa o wszystkim i niczym.
Na pewno tego typu rozgrywki bardziej kuszące są dla nowych graczy, niż dla "starych wyjadaczy" zajętych gromadzeniem itemków :D

Po głębszym namyśle, kolejnym czynnikiem, który powoduje że nie chodzę do karczm wieczorami(oprócz czasem oczywistego braku czasu) jest jeszcze taki fakt, że tak jakby... idąc jako gracz, brakuje mi takiego poczucia, że w każdej chwili coś może się stać. Coś ciekawego, czy to dobrego, czy złego, ale na co można zareagować. Niekoniecznie mówię tu nawet o dużym, zorganizowanym przez Bajarza wątku, ale dobrze wspominam nawet takie posiadówki, gdy przy 6-8 osobach nagle zaczynały się spontaniczne tańce, bo ktoś zaczynał grać na czymś, albo krótkie bójki, bo ktoś agresywny zobaczył drowa, gry towarzyskie czy inne takie. Albo wejście jednego, zwykłego NPCa, który trochę namiesza, albo interwencja MG - fajnym przykładem była na przykład swego czasu Hydra i jej sporysz w piwie :)
Już nie mówiąc o Kassowym doppelgangerze, który był świetną, wciągającą sesją MSową, dającą możliwość zarówno ucieczki, jak i włączenia się w grę i to taką większą, o większym oddziaływaniu.

Przy 2-3 graczach trudniej o coś takiego, a więcej osób rzadko się pojawia.
Może faktycznie, oprócz tradycyjnych karczm, warto wprowadzić coś nowego? Targowisko z jakimś stoiskiem, może zamiast sali w Chwale to ognisko przed karczmą i pieczenie prosiaka, może zepsuty wóz przed bramą miejską? Coś, co od początku da lepszą "zaczepkę" niż zamawianie alkoholu i obserwowanie gości :D

No i widziałam, że wcześniejsze ogłaszanie daje niezłe wyniki, nawet takie 1-2 dniowe - jak Hydra ogłosiła na forum, że pograłaby w termach, bam, z pięć osób tam się nas pojawiło, jak ja ogłaszałam że poprowadzę coś niezobowiązującego, to też kilka osób przyszło, a czwórka zainteresowało się NPCem i weszły w interakcje :)

No i EDIT: moja postać bywa zarówno w Skraju, jak i poza nim i chętnie pograłabym jakąś "karczmę" z właśnie jakimś bajarzowaniem np w Waterdeep. Albo w Athkatli. Albo w karczmie na trakcie z "wkładką" :D
« Last Edit: April 21, 2017, 01:25:51 am by Skaje »
If you don’t have a massive alternative universe in your head with developed people and stories, you’re lying.

Wengiel

• Ghast
  • **
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
« Reply #12 on: April 21, 2017, 06:17:39 pm »
Ja sporo ostatnio grywam sesji RT, zarazem karczmowych jak i poważniejszych. Najdłuższa trwała u mnie 5 godzin, ale to ze względu na to, że w tym czasie mg prowadził 3 sesje na raz. xd
I tu moge powiedzieć: pitu pitu nie oznacza pisania linijki 15 minut. Jeżeli ktoś robi linijke 15 minut to ewidentnie oznacza, ze w tym samym czasie robi 3 inne rzeczy naraz. Takich to trzeba najzwyczajniej za jaja/wagine złapać i powiedzieć "fokus, albo sie żegnamy."
W RT działa zasada "mało, ale szybko". Ogarnięci gracze w 2-5 minut ogarniają nawet i 11 zdań. Tu trzeba pisać bardziej "naturalnie". Chędożyć myśli postaci, jeśli to nie jest potrzebne. Rozkmina nad sensem życia podczas bicia goblinów nie przydaje sie nikomu.
Oczywiście zależy też sporo od tempa. Jak nic was nie chce zabiç możecie sobie pozwolić na 10 minutowe pisanie. Acz jest jeszcze coś co potrafi spowalniać rozgrywke.
Ambicje jednostek.
To chyba samo-wytłumaczalne. Grasz tym wyjątkowym magiem/wojownikiem/kultystą z masą doświadczenia, bólu przeszłości. Jesteś jednostką niezależną, jedyny w swoim rodzaju. Jesteś najmądrzejszy, najszybszy, kości cie kochają. Ty wiesz najlepiej co zrobiç i kiedy. A najlepiej jak uświadomisz w tym reszte, jacy to oni są głupi!
Gracze w sporym procencie nie umieją współpracowaç. Nie chce tu generalizować, ale jest to jednak spory problem, szczególnie tutaj. Granie pasywne jest traktowane jako słabość/nieszanowanie mg, a co za tym idzie, wszyscy starają sie być dowódcami. I z tego powodu są wszelkiego rodzaju dyskusje, rozkminy, które podzielają drużyne i przedłużają rozgrywke.

Jak rozwiązać ten problem? Praktyką. Trzeba grać dużo sesji drużynowych, najlepiej z kimś, kto ogarnia temat i będzie korygował. Nie chodzi tu o odgrywanie co umiejętność gry zespołowej, która jest niezależna od skilla gracza. Tyle.
No i zaakceptować fakt, że tego typu granie to i tak 3 godziny życia nonstop na fokusie. Tak to wygląda.
Trzy posiłki dziennie, na śniadanie tylko banan. Żadnej klimatyzacji, żadnego spania przy otwartym oknie.

Pandora

• Banshee
    • View Profile
  • ID: 2061
  • Postać: Magaidh
  • Discord: Pandipuff
« Reply #13 on: April 21, 2017, 08:31:52 pm »
Pewna gra, wspominana przeze mnie z sentymentem, wprowadziła kiedyś bardzo niepisaną i nie przez wszystkich lubianą zasadę, by w karczmach NIE opisywać myśli postaci ani niczego, czego nie mają prawa wiedzieć inni. Możliwe, że wskazówka ta była dzieckiem podobnej sytuacji - byli tacy, co za bardzo płynęli i w karczmach pisali epopeje.

Długie turki w MS to nie tylko długi czas oczekiwania, ale też problem dla innych graczy - z dużej ilości tekstu muszą wyłuskać wszystko, co może im się okazać przydatne. Straszna lipa, kiedy tej przydatnej treści jest niewiele lub wcale, bo trzy akapity tekstu dotyczyły zamówienia wina i wewnętrznych przeżyć bohatera, z tym związanych.

Inna rzecz, jaką zaobserwowałam - niektórzy wchodzą do karczmy, a potem nic nie robią. To znaczy piszą, zazwyczaj narracją wyrażając niezadowolenie z tego, co robią inni. Siadają w osławionym mrocznym kącie i czekają... Tylko nie wiadomo na co, bo gra dzieje się tu i teraz.
Wiem, że śmiałe granie wymaga wprawy i zmiany sposobu myślenia i poza apelem - gracze, jak już jesteście w karczmie, starajcie się integrować! - niewiele można.

Dotychczas karczmy kojarzyły mi się z trzema rzeczami - prezentowaniem swojego sposobu grania szerszemu gronu, wspólnym spędzaniem czasu postaci i jej towarzystwa (karczma w zasadzie robiła za obyczajowy element w całej historii), poznawaniem nowych postaci i eventami napędzającymi jedną lub wszystkie z tych rzeczy. Na Torilu w zasadzie wszystkie te funkcje zdają się nie istnieć, ale ciężko pojąć mi dlaczego. Czy to kwestia tego, że dorośliśmy i umiemy się już sami organizować, nie potrzebujemy wybiegu, by rozpoznać podobnych sobie graczy. Czy może Toril utracił na braku lokalności, przez promowanie gry w różnych regionach. Czy może to obawa przed niespodziewaną przygodą i potrzebne są MSy oznaczone, jako bezpieczne...? Dunno.

Wengiel

• Ghast
  • **
  • Cycki i bekon.
    • View Profile
« Reply #14 on: April 21, 2017, 10:33:55 pm »
Well, po prostu karczmy sesyjne wypchnęły karczmy RT.
Lokalne społeczności siedzą i grają ze sobą, a nowi gracze są w momencie przychodzenia odsyłani do forum -> gracz szuka sesji i stamtąd są brani na sesje. dodać do tego fakt, że ludzie nie umieją w karczmy i masz odpowiedź.
Tyle. Lud zdecydował i wybrał to, co lubi.