Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Pomidorówka

Pages: [1]
1
Warsztat Gonda / Zafrasowanego gracza wypociny nocne
« on: October 28, 2017, 06:06:08 pm »
   Przerzucając dyskusję z Discorda na forum, i ubierając słowa Sierry (prawdopodobnie zupełnie inaczej wszystko opiszę, ale mam nadzieję że chociaż to samo mam na myśli) postanowiłem rozpisać wam tutaj parę problemów z którymi Toril ostatnio się para. Zacznijmy od tego że widziałem narodziny, życia i śmierci wielu tekstówek, wiele jeszcze pewnie zobaczę, dlatego też do problemów dorzucę swoje spostrzeżenia. Dla łatwości będę to wypunktowywał

   • Zmiany mechaniczno/fabularne
   Czasem potrzebne, częściej ciekawe. Jako przykładu użyję ostatniej zmiany dotyczącej magicznych przedmiotów. Rozumiem rozwiązanie mechaniczne, mające zatrzymać tworzenie OP rzeczy. Fabularne trochę mniej, ale jeszcze ujdzie. Jednak to, w jaki sposób zostało wprowadzone troszkę mnie martwi. ,,Prawo'' stwarza bowiem ścianę, przeszkodę na drodze graczy, zmieniając ich zwykłą czynność stworzenia laski która świeci w katorgę, bo nie dość że muszą to zrobić fabularnie, to i czekać na pozwolenie. Radzę zrobić malutką rewizję tej zasady, popytać innych graczy o pomysł jak ją zmienić, zebrać wnioski i ustalić końcowy werdykt. Oslo, danie jednej osobie całej władzy w zakresie magii? Jesus Christ, to nigdy nie wyszło żadnej tekstówce na dobre. Don't do this.
    • ,,Rozmowy na komunikatorach nie powinny być uważane jako wiążące''
    Zasad według mnie lekko bez sensu. Oczywiście ze OBs może się mylić, i lepiej obgadać to w grupie. Oczywiście że dobrze jest to mieć zapisane w samej grze, gdzie łatwiej to sprawdzić. Ale jedna sprawa: Obserwatorzy dostają swoją rangę (przynajmniej mam taką nadzieję) nie ze względu na swoje znajomości, a na znajomość gry, zasad i doświadczenie w tekstówkach/grach RPG. Sądzę że w przypadku spraw ,,mniej ważnych'' można dać Obserwatorowi/Obserwatorce trochę wolności, by ten mógł sam podjąć decyzję. A czy jest różnica gdzie przeprowadzi rozmowę co do tej sprawy? Ani trochę. Ważne jest to że sprawa zostanie załatwiona sprawiedliwie. Czuję w tym trochę nieufność i do graczy, i do administracji, a na nieufności dobrej gry nie da się zbudować.
     • Skraj a inne krainy
     Mimo tego że jesteśmy upewniani że w innych częściach Faerunu można grać, to zadam jedno pytanie: Po co? Skoro większość fabuły granej dzieje się w Skraju i samej Przystani, tak samo jak i zmiany mechaniczne i fabularne kręcą się wokół Przystani to dlaczego ktoś miałby grać gdzie indziej? Co jeśli chce grać, ale zmiany mu nie pasują bo blokują jego postać/pomysł/cokolwiek? Wtedy człowiek musi iść i grać z tymi trzema innymi osobami w innym miejscu mapy, na główną fabułę mając mały lub żaden wpływ. Nie mówię o rozsianiu fabuły po całym Faerunie, a o nie dojeżdżanie tego Skraju jak starej kobyły. Twórcy D&D też zrobili fajny świat i warto go obejrzeć. Nie masturbujmy się ciągle swoim dziełem, wykorzystajmy również cudze :P

Tyle na razie mam spostrzeżeń, mini rad i dywagacji. Zapraszam do przeczytania, dyskusji i rozważenia.

PS: Proszę was, stopujcie munchkinowe postacie XD Nigdy się z nimi przyjemnie nie gra.

Pages: [1]